Postacie ze Szczecina i Stettina

Hermann August Waechter, szczeciński wicekonsul francuski 

Kim byli dawni wielcy ludzie?

Dziś adres, pod którym mieszkał francuski wicekonsul w Szczecinie mijamy bezinteresownie. Mało osób wie, jak ten narożnik wyglądał przed wojną, a jeszcze mniej wie od kiedy rodzina Waechter zamieszkiwała parter i pierwsze piętro niegdyś przepięknej kamieniczki.

Czy dałoby się przedstawić sławniejszych dawnych szczecinian z fotografii i opisać kim byli oraz gdzie żyli? Dałoby się. W dzisiejszym Szczecinie też działają konsulaty – kiedy myślimy o tym, że w mieście pracował dawniej konsul jakiegoś państwa w głowie nam najczęściej czasy przedwojenne. To błędne myślenie. Dziś w Szczecinie od dawna działa Konsulat Królestwa Norwegii, Republiki Cypryjskiej, Królestwa Danii, Republiki Estonii, Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii, Ukrainy, Republiki Litewskiej, Republiki Włoskiej… a to nie wszystkie! Wymieniłem około połowy z nich. Różnica polega na tym, że dawniej – przed wojną – konsulowie szczecińscy byli najczęściej bardzo mocno zaangażowani w przemiany w mieście. Interesowali się polityką, sprawami społecznymi, byli bogatymi kupcami, przedsiębiorcami lub aktywistami miejskimi, w dużo większym znaczeniu niż dziś mówi się „aktywista”. Nie ujmując oczywiście powagi dzisiejszym konsulom, „po prostu” dawniej każdy wiedział kim jest konsul w Szczecinie i dzięki nim miały miejsce ważne wydarzenia. Postać dziewiętnastowiecznego wicekonsula francuskiego w Szczecinie mocno związana była z adresem, jaki dziś nie istnieje – narożnik stanowi blok zbudowany po wojnie. Mieszkanie jego oraz jego rodziny znajdowało się pod dawnym adresem Roßmarktstraße 6. Dziś to ulica Koński Kierat, na narożniku z ulicą Farną (patrz galeria). Kim był pan Waechter?

Herrmann August Waechter / Wächter

Urodził się 1 września 1833 roku w Szczecinie, jako syn kupca i handlarza winem Augusta Wilhelma Waechter. Matką była również postać z wyższego stanu – pani Hermine Louise Amalie Michalsen. Kamienicę na rogu Farnej i Koński Kierat (Roßmarktstr 6, a wcześniej 680) rodzina zamieszkiwała od pierwszej połowy XIX wieku, zaś ojciec Hermanna – August Wilhelm – również był z krwi i kości szczecinianinem, na świat przyszedł 4 października 1795 roku w Szczecinie. Do tego można wspomnieć, że dziadek bohatera postu – Samuel Gottlieb Waechter – zmarł w Szczecinie, podobnie jak jego babka Dorothea Elisabeth z domu Kuesell. Za żoną wyjedzie do miasta Darmstadt w południowo-centralnych Niemczech, gdzie weźmie ślub 25 marca 1868 roku, a wybranką zostanie Marie Johanette Cornelie Volhard. Tam też w 1874 roku urodzi się jego syn Ernst, jaki umrze dość młodo, w 1919 roku w Hökendorf pod Szczecinem, dziś Bukowo-Klęskowo i oś ulicy Chłopskiej. 

Ojciec Hermanna będzie pod koniec XIX wieku piastował godność przewodniczącego szczecińskiego stowarzyszenia kupców, które działało w giełdzie (patrz blok z dodatkowymi postami) przy ulicy Panieńskiej. Istotnym wątkiem w historii rodziny była też marka Wachenhusen & Prutz, jaką prowadziła rodzina Waechter w połowie XIX wieku, a ojciec Hermanna posiadał również tytuł „commerzienrath”, radcy handlowego, umrze prawdopodobnie około 1874 roku. W kolejnych latach bohater postu, Hermann August, zostanie wicekonsulem francuskim w Szczecinie. Dość trudna pozycja, z uwagi na to, że krótko wcześniej klęską Francji zakończyła się wojna 1870-1871. Można śmiało wysunąć tezę, że Hermann August Wächter musiał mieć wpływ na upamiętnienie Francuzów w Szczecinie oraz wątek ich powrotu do ojczyzny.

Wbrew pozorom wojna ta doprowadziła do utworzenia zarówno we Francji, jak i ówczesnej formie Niemiec monumentów pokoju i pamięci – w samej dzisiejszej okolicy Szczecina oraz mieście było ich kilka, część przetrwała po dziś dzień! Prócz tego wiadomo, że pan Hermann August Waechter zajmował się handlem końmi oraz ich hodowlą – był członkiem szczecińskiego Stettiner Pferdemarkt, stowarzyszenia zajmującego się propagowaniem jeździectwa i sprawami kupieckimi wokół tych zwierząt. Przed śmiercią pojawiają się inne postacie zajmujące wysokie stanowiska z rodziny pana Hermanna, w tym jego syn Paul Waechter kontynuujący bardzo starą markę Wachenhusen & Prutz.

Francuski wicekonsul szczeciński odejdzie 27 grudnia 1901 roku zamieszkując ten sam adres, co za młodości oraz jego ojciec – narożnik Koński Kierat / Farna, o dawnym numerze Roßmarktstraße 6. Niesamowicie ciekawe losy dotyczą jego żony. Niestety, nie są znane w wielkich detalach, ale pani Cornelie Marie Johanette Wächter widziała w swoim życiu wiele – przyszła na świat 9 lipca 1848 roku, widziała nowe wynalazki, budowanie dworców, pierwsze pociągi, wynalazki elektryczne, żyła w czasach gdy zatonął Titanic, widziała I Wojnę Światową, widziała wielki kryzys, a także przeżyła II Wojnę Światową. Zmarła ponad 50 lat po swoim mężu, 24 sierpnia 1952 roku w wieku 104 lat! Krótko po śmierci Hermanna umierają też pozostali członkowie z jego rodziny – w Szczecinie żyją wtedy dwie wdowy, wspomniana Cornelie oraz wdowa po konsulu, pani Sophie z domu Engelhardt. Paul, syn bohatera postu, umrze w Berlinie w 1915 roku. Nieznane pozostają dla mnie losy jego córki – była nią urodzona w Szczecinie 25 marca 1879 roku pani Clara Margarethe Waechter, miał też drugą córkę jaką była Cora Auguste Waechter, która w Szczecinie wzięła ślub w 1891 roku. Kamienica w jakiej żyła rodzina przez dekady zostanie mocno uszkodzona w trakcie II Wojny Światowej, po niej powstanie tu umieszczony w głębi dawnej linii zabudowy blok mieszkalny.

Widzę BŁĄD, mam sugestię!
Ostatnia aktualizacja 3 miesiące temu
Możesz zgłosić problem lub propozycję rozwinięcia guzikiem poniżej lub dołącz do nas na forum dyskusyjnym. 

Zajrzyj w okolicę postu!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!

Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Kliknięcie w ikonę pokaże Ci miniaturę i tytuł.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Dodaj komentarz

Historyczny Szczecin