W pierwszym zdaniu chciałbym serdecznie podziękować panu 👤Romanowi, który umieścił dwie fotografie opisywanego zegara na naszej grupie historycznej. Otrzymałem zgodę na wykorzystanie fotografii zabytkowego przedmiotu w swoim opracowaniu postaci, która stoi za działającym do dziś mechanizmem. Zegar, jaki dziś odmierza czas na ścianie pana Romana sprzedano w przedwojennym Szczecinie, co pozwala nam na zaznaczenie kolejnej historycznej „pinezki” na mapie miasta i okolicy. Należy zaznaczyć, że zegar może być, ale nie musi być szczecińskiej produkcji, a jedynie w Szczecinie mógł zostać sprzedany – chociaż biznes, który prowadził uwieczniony tabliczką Hugo Peschlow był zegarmistrzem oraz jubilerem. Z czasem pojawia się też jako „uhrmacher„, czyli twórca zegarów, a nie wyłącznie zegarmistrz. Siadając do tematu tej postaci nie spodziewałem się, że nie tylko odnajdę jego fotografię, ale również wątek jego ojca.

Na tabliczce widzimy adres zakładu, co pozwala nam datować, w jakich latach zegar mógł być sprzedany – to dawna Breitestraße 4, dzisiejsza ulica Wyszyńskiego przy wylocie w stronę Bramy Portowej. Aktualną lokalizację można zobaczyć w galerii poniżej. Region ten został mocno uszkodzony w czasie II Wojny Światowej i jednymi z nielicznych obiektów na Wyszyńskiego są właśnie okolice kamienicy z dawnym numerem 4. Warto dodać jako ciekawostkę, że przestrzeń między ulicą Tkacką, a znajdującym się w stronę Dworcowej przedszkolem był kiedyś przejezdny – znajdowała się tu ulica, jaka łączyła się z Podgórną oraz małym przesmykiem z skrzyżowaniem DworcowaNiepodległości, na przeciwko dzisiejszej starej części Posejdona i wylotu z Partyzantów. By wyobrazić sobie tkankę przedwojenną można skorzystać z załączonej niżej mapki z zaznaczonym adresem Breitestraße 4. Wracając do pana Peschlow

Możesz skorzystać z wpłaty poprzez zrzutka.pl przyciskiem poniżej, otrzymując personalne podziękowania na naszej grupie Facebook!
DZIĘKUJEMY!
Utrzymanie strony WWW i licencji 54%

Hugo Peschlow, zegarmistrz i jubiler

W jednej z aukcji podaje się, że bohater postu – pan Hugo Peschlow – miał urodzić się w Szczecinie 12 września 1869 roku. Nikt jednak o takim nazwisku nie występuje wtedy w mieście, co nie wyklucza teorii, gdyż jego ojcem był pracownik leśny, Ferdinand Eduard Peschow, a matką Wilhelmine Peschlow (z domu Lombard). Ojciec miał umrzeć w Szczecinie 5 maja 1907 roku w wieku 87 lat. Zgadza się to ze zniknięciem takiej postaci z ksiąg adresowych, zaś pan Hugo mógł ożenić się w 1888 roku. Wybranką jego serca była Margarethe Sophie Louise Peschlow, z domu Kaapcke.

Ciekawostką jest, że jego ojciec – Ferdinand Eduard Peschlow – pojawia się jako inspektor leśny w Nassenheide (Rzędziny). Nazwisko te jest dość nietypowe. Swój biznes pan Hugo Peschlow prowadzi pod numerem 4 od 1892 roku, mając sklep na parterze, a mieszkanie na II piętrze. Wcześniej – do 1892 – swój sklep miał na przeciwko, pod dawną Breitestraße 65, zaś swoje mieszkanie miał na dawnej Große Wollweberstraße 49 (III piętro), czyli dzisiejszej Tkackiej. Dosłownie tuż za rogiem, w kierunku ulicy Grodzkiej. Po raz pierwszy pan Hugo Peschlow pojawia się w Szczecinie w 1886 roku.

Potwierdzenie tego, że pan Ferdinand Eduard Peschlow był członkiem rodziny (i ojcem) naszego bohatera postu mamy w księgach adresowych na rok przed jego śmiercią – jego syn, Hugo Peschlow – przeprowadzi się do mieszkania po ojcu. Obaj panowie występować będą pod tymi samymi adresami, ale w różnych latach. Pan Ferdinand pochodził z wielodzietnej rodziny – miał przynajmniej szóstkę rodzeństwa, a sam doczekał się co najmniej czwórki potomstwa, w tym Hugo.

Zdjęcie pana Hugo zamieszczone obok jest o tyle ciekawe, że widzimy na nim starszego mężczyznę w nietypowej czapce oraz prawdopodobnie z dłuuuuuugą fajką! 🙂

Biznes musiał „trzymać się” nieźle – pan Hugo prowadzi swój zakład jubilerski i zegarmistrzowski w tym samym miejscu przez kolejne niemal 40 lat, po czasie wykupując pogrubienie swojego nazwiska w księgach adresowych. W ogłoszeniu z 1904 roku wynika też, że swoje prywatne mieszkanie mógł mieć również przy dawnej Greifenstraße 4 na II piętrze, dziś to ulica Bogurodzicy 4, kamienica wciąż stoi. W 1907 roku swoje prywatne mieszkanie miał również na dawnej Bismarckstraße 13 na II piętrze, dziś to ulica Edmunda Bałuki.

Pan Hugo umiera prawdopodobnie w latach trzydziestych, gdy w 1934 roku pojawia się kolejny zegarmistrz również prowadzący chwilę biznes na opisywanym adresie, o tym nazwisku – możliwe, że jego syn – Hans Peschlow. Ten mieszkał w 1934 roku przy dawnej Kantstraße 1 na I piętrze. Dzisiaj to ulica Kujawska, kamienica numer 1 nie istnieje – znajdowała się na miejscu dzisiejszej drogi i zieleńca, pomiędzy blokami, a bocznym wejściem co Galaxy. Szczęśliwie (skoro kamienica pójdzie w gruzy) pan Hans na chwilę znika ze Szczecina, by przeprowadzić się w 1938 roku na dawną Falkenwalderstraße 40 (II piętro), czyli dzisiejszą Wojska PolskiegoPan Hans Peschlow występuje w ostatniej księdze adresowej z 1943 roku, ale już pod innym adresem – na dawnej Kaiser-Wilhelm-Straße 5, dzisiaj Jana Pawła II, konkretnie narożnik w stronę Placu Grunwaldzkiego, przy ulicy Mazurskiej, „patrzący” rogiem na Plac Lotników.

Zajrzyj w okolicę!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!

Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Ostatnia aktualizacja 2 lata temu

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook „Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!

Post na FB

Skomentuj na Facebooku lub podziel się postem ze znajomymi!

Dodaj komentarz

Pola oznaczone * są wymagane

Historyczny Szczecin