Zaglądamy na uliczkę Soplicy, która odchodzi na południu od Mickiewicza, a na północy łączy się z Leszczyńskiego. Obok znajdował się dawny cmentarz żydowski. Pod numerem 20 moglibyśmy w latach trzydziestych spotkać kogoś, kto pracował w policji.
Kliknij i rozwiń spis treści
Poza dużymi opracowaniami lokalizacji – wsi, osad, leśniczówek czy ruin – lubię usiąść do zwykłych tematów, krótkich, szybkich i łatwych. Do takich zaliczyć można opracowania domów, których historia sięga czasów przedwojennych. Pewnego dnia, może jako stulatek, siądę przed kominkiem i będę zadowolony z tego, że udało mi się spisać wszystkie stare budynki w Szczecinie i okolicach 🙂 To raczej nie jest możliwe, ale z drugiej strony ciekawsze będzie to, że mając sto lat dożyję schyłku XXI wieku, pisząc o czasach z początku XX. Nie rozpisując się za bardzo o przyszłości wróćmy do przeszłości. Nie wszystkie domy, które stoją w Szczecinie i okolicy wyglądają na domy przedwojenne, ale takie są – przez ostatnie 80 lat przeszły remonty i zmiany, ocieplenia lub wymianę okien.
Przy adresie Soplicy 20 w Szczecinie stoi typowy dom z lat trzydziestych, od kilkunastu lat zielony, chociaż kolor już nieco wyblakł. Wybierając spośród tysięcy domów padło na ten – dawny dom asystenta kryminalnego. Nim jednak przejdziemy do tematu kim ten człowiek był oraz kiedy domek powstał opiszmy patrona – klasycznie, kiedy poruszany jest budynek przy jakiejś ulicy można poznać przy okazji historię patronów lub nazwy. W sytuacji, gdy opisywany jest już drugi/trzeci/dziesiąty budynek przy tej samej ulicy znajdziesz odnośnik do opisu patronów – tu podchodzimy do tej sprawy pierwszy raz.
Jacek Soplica i Karl Gotthard Lamprecht
Powojennym patronem ulicy jest Jacek Soplica, czyli jedna z fikcyjnych i kultowych postaci polskiej literatury z dzieła Pan Tadeusz (1834) Adama Mickiewicza. W dziele występuje jako ojciec tytułowego pana Tadeusza, a postać ta interpretowana jest jako zmiana charakteru oraz poglądów u postaci swojej epoki. Jego postać zmieniała się na kartach Pana Tadeusza wielokrotnie – człowiek z problemami lubiący alkohol, ale jednocześnie ksiądz Robak, człowiek dobry i dbający o potrzebujących oraz lider społeczności. Za młodu przystojny, później zawadiaka i lubiący awantury. Ożenił się z prostą i ubogą szlachcianką, jednak stale dręczyło go uczucie do Ewy – z szybkiego związku urodził się tytułowy Tadeusz, a jego matka (i żona Jacka Soplicy) według utworu zmarła krótko później, pozostawiając Jacka w żalu. Ostatecznie umiera po długiej spowiedzi Gerwazemu, w formie testamentu i rachunku ze swojego życia.
Patronem przedwojennym był historyk, także mogę napisać, że wpadłem „na swojego”. Przyszedł na świat 25 lutego 1856 roku w Jessen pod Wittenbergą, jako syn pastora, nim był Carl Nathanael Lamprecht. Rozpoczął kształcenie w Wittenberdze, następnie studiował historię w Getyndze, Lipsku oraz Monachium, otrzymując z czasem tytuł profesora. Z zamiłowania był też śpiewakiem. Habilitację otrzymał w 1880 roku, a profesurę nadzwyczajną w 1888 roku, zwyczajną dwa lata później. Zmarł 10 maja 1915 roku w Lipsku, został pochowany w Schulpforte, gdzie do dziś stoi jego nagrobek. Jego żoną była Mathilde Mühl (1860-1920).
August Peschke
Jego dom przy dzisiejszej Soplicy 20 (dawnej Lambrechtstraße 20) miał taką samą numerację, jak dziś. Co ciekawe i bardzo się docenia – właściciele niektórych okolicznych domów (w tym opisywanego) zadbali o stare tabliczki z numerami. Dlaczego to takie przydatne? 🙂 Bo dawne tabliczki posiadały strzałkę. Ta pozwalała nam nie tylko poznać numer domu, ale też wskazywała w którą stronę „rosną” numery. Pan August Peschke był asystentem kryminalnym, który do 1943 roku awansował na tytuł sekretarza kryminalnego policji. Jego dom pojawia się pierwszy raz w księdze adresowej z 1934 roku, jeszcze określony jako dom bez numeru, czyli można podejrzewać, że powstał w 1933 roku. Przed przeprowadzką pan August Paschke mieszkał przy dawnej Preußische Straße 21, w oficynie, na II piętrze. Dzisiaj to ulica Mazurska. Niektórzy mogą skojarzyć, że tuż obok dziś jest komenda policji – ta jednak, w czasie wojny i przed była budynkiem o innym przeznaczeniu. W gmachu policji przy rogu Mazurska / Jana Pawła II działał Finanzamt Stettin Nord, czyli północny urząd finansowy należący do Reichsfiskusa. Wracając do pana Augusta…
Wszystkie informacje oraz detale znajdziesz na stronie Galerii Wspierających.
W imieniu redakcyjnego kiciucha dzięki za rozważenie wsparcia 💝
Wirtualna karma
Redakcyjny kiciuch i jego pełna miska- Twój kafelek w Galerii Wspierających jeżeli chcesz!
- Ranga "Mini Wspieracz" na Forum Dyskusyjnym
- Wirtualna piona! Dzięki takim ludziom jak Ty możemy opłacać licencje, serwer oraz domenę.
Na serwer
Koszty, licencje... 💝- Twój kafelek w Galerii Wspierających jeżeli chcesz!
- Ranga "Średni Wspieracz" na Forum Dyskusyjnym
- Podziękowania personalne na Grupie Facebook specjalnym postem
Zdecyduję samemu
Dzięki za 5 zł lub nawet 500 zł!- Twój kafelek w Galerii Wspierających jeżeli chcesz!
- Ranga "Wspieracz" na Forum Dyskusyjnym zależna od kwoty (Mini 50+, Średni 100+, Wielki 200 +)
- Podziękowania personalne na Grupie Facebook specjalnym postem przy wsparciu od 100 zł
Najprawdopodobniej August był człowiekiem dość młodym lub przyjezdnym – pojawia się w latach dwudziestych XX wieku w Szczecinie, przy ulicy Mazurskiej. Tam pojawia się wcześniej mistrz krawiecki Carl Peschke, to jednak nic nie znaczy i bez potwierdzenia nie wskazuje pokrewieństwa. Niestety po Auguście nie pozostał raczej żaden dokument, jaki udało mi się odnaleźć, który pozwoliłby ustalić jego pochodzenie, wiek, może małżonkę. Dzisiejsze dane mieszkańców domku Soplicy 20 oczywiście skrywa ochrona danych osobowych i prawo do prywatności. Wiemy z wpisów w księgach, że August awansował – w latach dwudziestych, kiedy pojawia się w Szczecinie był sierżantem w policji, następnie asystentem kryminalnym, a tuż przed opuszczeniem Szczecina sekretarzem kryminalnym. Niestety, na razie więcej detali o nim nie mam. Niestety, z publicznie dostępnych danych – sygnatura GKM 74/20 – 23 lutego 2024 roku budynek przy Soplicy 20 został wystawiony na licytacji komorniczej. Ówcześnie suma oszacowania wynosiła 630 000 złotych.
Widzę BŁĄD, mam sugestię!
Ostatnia aktualizacja 2 tygodnie temu
Możesz zgłosić problem lub propozycję rozwinięcia guzikiem poniżej albo dołącz do nas na forum dyskusyjnym.
Twórca całego tego zamieszania na Szczecin Znany i Historyczny, grzebiący pod każdą przedwojenną cegłą w Szczecinie. Dreptus okolicznus, gatunek pospolity. Droniarz, miłośnik ciemnego piwa, tematyki II Wojny Światowej. Codziennie? Po prostu brodaty brzydal.
Zajrzyj w okolicę postu!
Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!
Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Kliknięcie w ikonę pokaże Ci miniaturę i tytuł.
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.