Police / Pölitz, Jasenitz

Jasienica, obok Polic, w dawnej rycinie 

Klimat starego świata...

Dawne Jasenitz bei Pölitz, a dzisiejsza Jasienica wygląda nieco inaczej niż ta sprzed wieków. Istniał tutaj potężny i znany klasztor Augustianów, wspominany w masie ksiąg. Istniał też wielki młyn i folwark. Dziś pod kościołem i ruinami zobaczyć można jego małą makietę.

Czasami w koloryzacjach zapędzam się delikatnie poza Szczecin. Dziś, to co widzicie na koloryzowanej grafice wygląda zupełnie inaczej. Z wiejskiego życia, smrodku ryb, suszonych sieci oraz końskiego łajna niewiele już zostało 😉 Dziś przejeżdżamy tutaj samochodem mijając ruiny klasztoru oraz kościół, w drodze do Trzebieży. Jednak jaka była historia tego widoku i gdzie dokładnie jesteśmy? Według sprzedającego oryginał grafiki to forma stalorytu z roku 1838. Jesteśmy w dzisiejszej Jasienicy, części Polic, która jeszcze po wojnie była osobną wsią. W 1299 roku wzmiankowany jest zbudowany z bali kościół – ten zmienia się kilkukrotnie, po pożarze powstaje obiekt z kamieni polnych, który z uwagi na zły stan zbudowano od podstaw w 1725 roku. Oryginalną częścią poprzedniego jest kaplica. 

Dziś jest to kościół św. św. Apostołów Piotra i Pawła. W tle mamy parę szczegółów – widzimy woźnicę, z prawej strony, któremu mocno się śpieszy. W tle widzimy dwa stateczki. ALE JAK TO? Tak blisko kościoła?! Jedną z ciekawostek przemian wokół Szczecina są zmiany w brzegach Odry i rozlewisk. Ta wielka “biała góra” przy Policach, na północnym wschodzie była niegdyś pełną wyspą – Kölpin Werder. Od strony Polic (zachodu) znajdowała się odnoga Odry opływająca wyspę, o nazwie Jasenitzer Fahrt oraz niżej Pölitzer Fahrt. Do innych ciekawostek Jasienicy należą cmentarzyki – jeden przy Piastów znajduje się już na mapach z XIX wieku, drugi na rogu Jana Kazimierza i Zielonej. Kolejną ciekawostką jest wieś Duchow / Duchowo, jaka znajdowała się na południe, między Jasienicą i Zakładami Chemicznymi. Dziś niewiele po niej zostało.

Obok kościoła istniał jeszcze klasztor Augustianów, powstał tutaj w 1331, dzięki Barnimowi III oraz decyzją księcia Ottona. Ciekawostką ze sprowadzaniem “zakonników” jest fakt, że w tym samym roku Polska toczy ciężkie boje ze “sprowadzonymi” Krzyżakami 😉 Ale w przeciwieństwie do tych “złych” Augustianie zbudowali porządną sprawę – klasztor miał swój szpital, budynek opieki, domy, a nawet wodociąg i system poboru wody. Ciekawostką jest napaść braci Witalisów, którzy w prawdopodobnie pod koniec XIV palą niektóre zabudowania i rabują kosztowności. W okresie reformacji klasztor służył celom świeckim i został przekształcony w pałacyk, przeszedł przebudowy za czasów szwedzkich. Ciekawostką jest, że w pałacyku mieszkała po rozwodzie Elżbieta Braunschweig-Wolfenbüttel, była żona króla Wilhelma II. Później majątkiem zarządzają lokalni właściciele ziemscy, istnieje tam również przedszkole. Kres jego użyteczności oraz okolicznym budynkom przynosi II Wojna Światowa.

Zajrzyj w okolicę!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!

Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć “Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Ostatnia aktualizacja 2 lata temu

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook “Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!

Post na FB

Skomentuj na Facebooku lub podziel się postem ze znajomymi!

Dodaj komentarz

Historyczny Szczecin