Dawne Jasenitz bei Pölitz, a dzisiejsza Jasienica wygląda nieco inaczej niż ta sprzed wieków. Istniał tutaj potężny i znany klasztor Augustianów, wspominany w masie ksiąg. Istniał też wielki młyn i folwark. Dziś pod kościołem i ruinami zobaczyć można jego małą makietę.
Dziś jest to kościół św. św. Apostołów Piotra i Pawła. W tle mamy parę szczegółów – widzimy woźnicę, z prawej strony, któremu mocno się śpieszy. W tle widzimy dwa stateczki. ALE JAK TO? Tak blisko kościoła?! Jedną z ciekawostek przemian wokół Szczecina są zmiany w brzegach Odry i rozlewisk. Ta wielka „biała góra” przy Policach, na północnym wschodzie była niegdyś pełną wyspą – Kölpin Werder. Od strony Polic (zachodu) znajdowała się odnoga Odry opływająca wyspę, o nazwie Jasenitzer Fahrt oraz niżej Pölitzer Fahrt. Do innych ciekawostek Jasienicy należą cmentarzyki – jeden przy Piastów znajduje się już na mapach z XIX wieku, drugi na rogu Jana Kazimierza i Zielonej. Kolejną ciekawostką jest wieś Duchow / Duchowo, jaka znajdowała się na południe, między Jasienicą i Zakładami Chemicznymi. Dziś niewiele po niej zostało.
Obok kościoła istniał jeszcze klasztor Augustianów, powstał tutaj w 1331, dzięki Barnimowi III oraz decyzją księcia Ottona. Ciekawostką ze sprowadzaniem „zakonników” jest fakt, że w tym samym roku Polska toczy ciężkie boje ze „sprowadzonymi” Krzyżakami Ale w przeciwieństwie do tych „złych” Augustianie zbudowali porządną sprawę – klasztor miał swój szpital, budynek opieki, domy, a nawet wodociąg i system poboru wody. Ciekawostką jest napaść braci Witalisów, którzy w prawdopodobnie pod koniec XIV palą niektóre zabudowania i rabują kosztowności. W okresie reformacji klasztor służył celom świeckim i został przekształcony w pałacyk, przeszedł przebudowy za czasów szwedzkich. Ciekawostką jest, że w pałacyku mieszkała po rozwodzie Elżbieta Braunschweig-Wolfenbüttel, była żona króla Wilhelma II. Później majątkiem zarządzają lokalni właściciele ziemscy, istnieje tam również przedszkole. Kres jego użyteczności oraz okolicznym budynkom przynosi II Wojna Światowa.
Twórca całego tego zamieszania na Szczecin Znany i Historyczny, grzebiący pod każdą przedwojenną cegłą w Szczecinie. Dreptus okolicznus, gatunek pospolity. Droniarz, miłośnik ciemnego piwa, tematyki II Wojny Światowej. Codziennie? Po prostu brodaty brzydal.
Zajrzyj w okolicę!
Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!
Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.
Poprawka?
Kliknij i daj znać!
Ostatnia aktualizacja 2 lata temu
Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook „Szczecin Znany i Historyczny” klikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!
Post na FB
Skomentuj na Facebooku lub podziel się postem ze znajomymi!