Czasami tylko mały tekst w dawnej prasie sprawia, że możemy zrobić "poof" z czyjejś historii. Jeńcy wojenni w dawnym Altdamm, dzisiejszym Dąbiu spędzali tu tylko fragment swojego życia. Ale dzięki temu zapisali się na kartach historii. Środek Virol był dla niektórych z nich bardzo cenny, zawierający dużo składników odżywczych, tłuszczu i witamin. Dziś taki miks byłby dla wielu jakaś abominacją. Kiedyś był używany przez sportowców, polarników i... był marzeniem jeńców wojennych.
Robert Lauder Milne w liście do przyjaciela, który zacytowała prasa
Panowie, właśnie skończyłem butelkę waszego Virol i chciałbym przekazać swoje uznania. Moja najmłodsza dziewczyna (tu określenie buteleczki, nie osoby!) została przygotowana niemal wyłącznie przez ciebie, była bardzo delikatna i wszyscy bardzo się o nią troszczyliśmy oraz używaliśmy. Byłem niezwykle rozradowany, przeto otrzymując wielki słoik w mojej ostatniej przesyłce. To wzmacnia nasze siły i powoduje ulgę, gdy można tego używać z innymi składnikami, sprawia że jest to podwójnie przydatne. Moi wszyscy towarzysze napisali już, by wysłać im tego trochę, jeżeli zechcą. Nigdy nie będę żałował mając ją tutaj, gdzie siły są niezwykle potrzebne.
Twórca całego tego zamieszania na Szczecin Znany i Historyczny, grzebiący pod każdą przedwojenną cegłą w Szczecinie. Dreptus okolicznus, gatunek pospolity. Droniarz, miłośnik ciemnego piwa, tematyki II Wojny Światowej. Codziennie? Po prostu brodaty brzydal.
Zajrzyj w okolicę!
Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna – możesz ja kliknąć i oddalić widok, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć “Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.
Poprawka?
Kliknij i daj znać!
Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook “Szczecin Znany i Historyczny” klikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!
Post na FB
Skomentuj na Facebooku!