W 1873 r. kiedy Szczecin przestał być twierdzą, majątek Friedrichshof (był zlokalizowany mniej więcej tam, gdzie dziś stoi Różanka) był własnością Johannesa Quistorpa i spółki Westend. Tereny obecnego parku Kasprowicza mogły zostać podzielone na kwartały i przeznaczone pod zabudowę, jednak właściciel gruntów, postanowił oddać je miastu i stworzyć tu tereny rekreacyjne. Johannes Quistorp postanowił założyć w miejscu swoich ogrodów i sadów pierwszy park dostępny dla wszystkich mieszkańców Szczecina.
Posadzono wiele drzew, zrobiono rabaty z kwiatami, wytyczono alejki, postawiono latarnie i ławki. Po śmierci Johannesa w 1899 roku prace nad rozwojem parku kontynuował jego syn Martin, który powiększył park aż do Eckerberg Wald.
10.12.1908 roku Martin Quistorp sprzedał miastu za 3,5 mln marek tereny wokół Nowego Westendu i majątek Eckerberg. W tej samej umowie Martin przekazał miastu 28 ha obejmujących okolice obecnego jeziora Rusałka. Wiosną 1924 roku Martin sprzedał miastu 40 hektarów terenu pomiędzy Schallehnstrasse (obecnie ul. Felczaka) a parkiem Kasprowicza (wraz z miejscem na budowę gmachu Urzędu Prowincji Pomorskiej). Dodatkowo przekazał miastu w użytkowanie teren położony pomiędzy tym budynkiem a parkiem Quistorpa. Teren ten postawiono nazwać Quistorp Aue (Błonia Quistorpa obecnie Jasne Błonia). Na Quistorp Aue nasadzono wtenczas 200 platanów, które do dziś zachwycają Szczecinian.
W parku nad Westendsee (obecnie jezioro Rusałka) wybudowano most Westendseebrücke. Oddano go do użytku 25 listopada 1898 roku. Wykonawcą robót była renomowana firma architektoniczno-budowlana Boswau & Knauer z Berlina. Pierwotnie na obu końcach mostu stały malownicze pawilony wykonane w konstrukcji szkieletowej drewnianej. Do lat 60. XX wieku most zachował się w całości, łącznie z pawilonami. Nie był jednak poddawany remontom, w skutek czego stan techniczny obiektu pogarszał się. Z powodu złego stanu technicznego pawilony zostały rozebrane.
W 1919 roku na jego terenie wytyczono działki pod zabudowę przy Niebuhrstrasse. (obecnie ul. Wyspiańskiego), a w 1930 roku zbudowano Landesfrauenklinik (dzisiaj 109 Szpital Wojskowy).
Przy Mühlenstrasse (ul. Słowackiego) zbudowano widoczne od strony parku kamienice, a przy obecnej ulicy Zaleskiego powstał Ogród Różany (1928). Restauracja Molkerei Eckerberg powstała na przełomie XIX i XX wieku tuż obok Grand Restaurant Westend. Nad jeziorem Rusałka powstała restauracja Am Westendsee.
Jezioro Westendsee- Rusałka służyła zimą łyżwiarzom a alejki Quistorp Park na zimowe spacery.
koloryzacja własna
Hej! Ważna informacja!
Jeżeli chcesz, możesz dodać tu ważną informację - na przykład o publikacji książki lub datę jakiegoś wydarzenia. Działają też kody HTML - to jest odnośnik do naszej strony - kod HTML trzeba wpisywać ręcznie.
W zakładce ZAAWANSOWANE -> STICKY możesz wyłączyć przypięcie wiadomości do górnej części ekranu.
W zakładce ZAAWANSOWANE -> STICKY możesz wyłączyć przypięcie wiadomości do górnej części ekranu.
Poprawka?
Kliknij i daj znać!
Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook „Szczecin Znany i Historyczny” klikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla Ciebie.
Post na FB
Skomentuj na Facebooku!