Arkońskie / Eckerberg

Kamienica Pana Augustin przy Arkońskiej 

Kamienica obok NFZ
Pięknie odrestaurowaną kamienicę przy ulicy Arkońskiej 47 możemy podziwiać ze skrzętnie odnowionymi detalami, która praktycznie nie utraciła przedwojennego stylu i fasonu, czyli od 1899 rok. Ale czy znacie jej i okolicy historię? Jeśli nie, zapraszam do lektury

 
Pierwsze wzmianki archiwalne dotyczące tego terenu to rok 1874, kiedy Carl Nowka, zgłasza do rozbudowy swoją szklarnie 🌱, która i tak jest nie mała, bo mierzy około 17×7 m, przy Dorfstrasse 18 we wsi Nemitz. Tak, tak szklarnie, jedną z dwóch na tym terenie, druga szklarnia jest nieco mniejsza – ma 15×5 m, oprócz nich znajdują się tu także dwa budynki gospodarcze. Pan Nowka prowadzi swoją działalność ogrodniczą  zarejestrowaną przy Wilhelmstrasse 24 Bredow (Rugianska / Drzetowo), zaś w Nemitz posiada swój ogród. Zajmuje się hodowlą roślin, handlem nimi, ale także pielęgnacją ogrodów. Na swym rozległym ogrodzie – wzdłuż Dorfstrasse 18 (Arkońska 47) sięgającym w głąb, do mniej więcej dzisiejszej Serbskiej 4, z jednej strony graniczącym z Arkońską 46, z drugiej zaś z niewielkim ówczesnym wjazdem między ogrody, czyli dzisiejszą ulicą Serbską – prowadzi on początkowo swoją działalność sam. Dopiero w 1880 roku podnajmuje jedną ze szklarń, również ogrodnikowi i handlarzowi roślinami, ale także projektantowi ogrodowemu był nim August Ladewin, prowadzącemu swoje usługi przy Lindenstrasse 41 / Grabow (3 Maja / Grabowo).
Panowie wspólnie współpracują w hodowli roślin przez następne kilka lat, dopiero w 1884 roku ze względu na zły stan techniczny jedna ze szklarni zostaje rozebrana, a 4 lata później jedynym właścicielem ogrodów z zabudowaniami (szklarnia plus dwa budynki gospodarcze) zostaje August Ledewin.
Z końcem roku 1898 wzdłuż Dorfstrasse 18 (Arkońskiej 47) teren zakupuje urzędnik kolejowy (Eisenbahnverwaltung), Wilhelm Augustin, zatrudniony w Zarządzie Kolei w Szczecinie. Na posesji tej stał jeden z dwóch budynków gospodarczych, który zostaje zburzony, zaś na początku roku 1899 znika też druga szklarnia oraz obiekt gospodarczy, pojawiają się za to plany i budowa “Kamienicy Wilhelma Augustina” , wraz ze stajnią na jej tyłach. Niestety Pan Wilhelm nie długo cieszył się budynkiem, popadł w długi, a kamienica została wystawiona przez Königliches Amtsgericht (Królewski Sąd Rejonowy w Szczecinie)  na licytację w 1905 roku, zakupuje ją mistrz murarski, właściciel firmy budowlanej Pan August Kühne. Pan August nie zamieszkuje w parceli (mieszka przy Belleve Strasse 27 / Potulicka), jako zarządca dba o nią i jego lokatorów przez następne 15 lat. W 1920 roku kolejnym i ostatnim przedwojennym właścicielem budynku zostaje nauczycieli Pan Ritz Karol, zamieszkuje on mieszkanie na strychu, zaś od 1936 roku prowadzi tam działalność związaną z Powiatowym Związkiem Nauczycielskim, będąc prezesem koła Nemitz (Niemierzyn). Jest wykładowcą m.in. na pobliskiej Nemitzer-Knabenschule, czyli szkole podstawowej dla chłopców przy Nemitzer Strasse (Niemierzyńska 14). 
 
A po wojnie kamienica przeszła pod władzę miasta, dziś wspólnota mieszkaniowa całkiem niedawno wykonała remont pod okiem konserwatora (ściana przednia jest objęta ochroną konserwatora) i nie powiem… Wyjątkowa perełka wśród niemierzyńskich kamienic!

Zajrzyj w okolicę!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna – możesz ja kliknąć i oddalić widok, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć “Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook “Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!

Post na FB

Skomentuj na Facebooku!

Dodaj komentarz

Historyczny Szczecin