Arkońskie / Eckerberg

Karl Fuchs i jego kawiarnia Roland 

Dom właściciela kawiarni, a później szczecińskiej publicystki...

Tematem niezwykle fascynującym jest "przejście" z niemieckiego Stettina w polski Szczecin. To kto mieszkał w szczecińskich domach na przedmieściach dawniej i "niedawniej". Jeden z domów był w posiadaniu restauratora, a później... pani profesor, która pisała o historii miasta!

Niewiele osób wie, że jadąc Arkońską mija się całą masę historycznych rzeczy, których na co dzień byśmy się nie spodziewali – na przykład nieistniejące dziś kawiarnie. Ale czy w 100% nieistniejące? To już „nie do końca”, bo budynki przetrwały, po prostu nie wyglądają na dawne kawiarenki 😉 Dziś mają inne funkcje. Oto jedna z nich i nieco więcej detali niż można znaleźć na jej temat – w pierwszej galerii ogłoszenie z 1928 roku. Nagłówek brzmi Kaffee „Roland”Nemitz. Adres wskazuje na ulicę Eckerbergerstraße 7, dzisiaj to ulica Arkońska w Szczecinie. Według ogłoszenia właścicielem był wtedy Karl Fuchs. Gdzie to dzisiaj jest? To kamienica za szpitalem, za parkingiem, a przed ekoportem. Taka charakterystyczna z przedogródkiem, w której mieści się dziś (2023) sklep medyczny. Do kawiarni Roland, którą prowadził Karl Fuchs można było dodzwonić się pod numerem 1712, a później pod numerem 21712. W środy i niedzielę odbywały się koncerty. Dobre posiłki, napoje i dostępny bufet, przystępne ceny – zgodnie z dawnym ogłoszeniem. 
W książce adresowej z 1942 roku widnieje Karl Fuchs, jako kupiec, mieszkający na ulicy Behringweg 5… czyli? Na ulicy Milewskiego. Numeracja tej niewielkiej dziś brukowanej uliczki pod Lasem Arkońskim – Karl Fuchs, kupiec, mieszkał w domku należącym do zmarłej niedawno (2017) znanej historyk Szczecina i okolic, pani profesor Lucyny Turek-Kwiatkowskiej🙂 Jeżeli mieszkał tu pod koniec Stettina to prawdopodobnie parkował samochód w jednym z trzech przedwojennych garaży. Niestety do dziś został jeden, ale za to ładnie odremontowany. Garaże te są o tyle ciekawe, że dzisiejszym samochodem to wielka sztuka wjechać bez obicia lusterek.

Karl Fuchs i jego dom na Milewskiego

Na starość pan Karl Fuchs postanowił zbudować dom pod Lasem Arkońskim, na dawnej ulicy Behringweg, dziś Milewskiego. Wcześniej mieszkał przy ulicy Dunkerstraße 7 (Konopnickiej), gdzie występował w księgach adresowych do 1938 roku oraz w dokumentacji personalnej, którą załączam. Można było do niego zadzwonić pod 27632. Był właścicielem domu.

Powstał ostatecznie pod koniec 1938 roku, po wpłaceniu depozytu za działkę w wysokości 3536 marek niemieckich 29 kwietnia 1938 roku, otrzymując zgodę na budowę 3 maja 1938 roku. Przeliczając na aktualne czasy ta dawna kwota nie jest mała 🙂 W dokumentach depozytowych potwierdza się jego stary adres. Karl Fuchs planował powiększenie swojej działki o parcelę przy dzisiejszej Rajskiego, która była w zarządzie miasta, a wcześniej miała należeć do zakładu Kückenmühle – kawałek dalej stoi Wilhelmshöhe, istniejący do dziś bardzo stary budynek, będący dawniej małym schroniskiem dla mężczyzn i częścią kompleksu opiekuńczego.

W 1942 roku ustanawia pełnomocnikiem swoją żonę – była nią Elisabeth Fuchs, z domu Sabban. Okazuje się też, że pani Elisabeth Fuchs miała legitymację… NSDAP od 29 listopada 1933 roku, a jej numer to 1070462. W 1942 państwo Fuchs składają dokumenty odnośnie małej przebudowy i piszą do miasta o koszty oraz podłączenie do ciągu kanalizacji. Zgodę na zakup części sąsiedniej działki (w kierunku Rajskiej) otrzymują w 1943 roku i płacą 3,50 marki niemieckiej za metr kwadratowy. Zobowiązani byli do zapłaty gotówką do 31 marca 1943 roku. W innym wypadku groziły im 4% odsetki. Miasto ustaliło, że koszty podłączeń do mediów wyniosą 1616 marek niemieckich, a ich koszt po stronie działki odbiorcy nie będzie rekompensowany. Umowę sprzedaży kawałka kolejnej działki prowadziła pani Elisabeth Fuchs. 13 kwietnia 1943 pan Karl opłaca 1616 marek i otrzymuje pokwitowanie. Ciężko powiedzieć, czy spodziewali się, że za 2 lata będą opuszczać Stettin, który stanie się Szczecinem.

Dzisiaj (2023) dom państwa Fuchs jest zadbany i świeżo wyremontowany.

Zajrzyj w okolicę!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!

Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Ostatnia aktualizacja 2 lata temu

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook „Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!

Post na FB

Skomentuj na Facebooku lub podziel się postem ze znajomymi!

Dodaj komentarz

Pola oznaczone * są wymagane

Historyczny Szczecin