Robotnicza / Schlossstrasse

Karl Quase, rzeźnik z Żelechowej 

RZEŹNIK! Brzmi groźnie?

Mieszkańcy Szczecina chyba mają lekki uraz do tego słowa, kojarząc je z kimś z Niebuszewa... Dzisiejszy bohater opracowania raczej nie ma nic wspólnego z morderstwami, a to może nam się kojarzyć ze słowem "rzeźnik". Pan Karl Quase po prostu prowadził sklep, w którym można było kupić mięso, kiełbasy i wędliny. Nic niezwykłego i nic groźnego! 🙂

W dawnych latach moment, gdy na ulicy rozkładał się fotograf – przygotowywał sprzęt, stojak, aparat, ustawiał kadr – często gromadził wokół różnych gapiów. Nie inaczej jest z załączoną fotografią narożnej kamienicy, gdzie w oknie dostrzeżemy postać, prawdopodobnie z psiakiem, który wygląda przez okno. Kolejną postać zauważymy na zdobionym balkonie w lewym górnym rogu fotografii. Jesteśmy w dzisiejszej części Szczecina nazwanej Żelechowa, a w danym Züllchow. Możliwe, że ktoś z czytelników mieszka w tej istniejącej do dziś kamienicy albo pracuje w znajdującym się na dole (2021) sklepie spożywczym o wdzięcznej nazwie “Fas Ola”. Kamienica znajduje się na charakterystycznym skrzyżowaniu ulic Hoża, Studzienna, Żelazna i Robotnicza. Warto zrobić “wycieczkę” po kadrach z Google Maps z 2011 roku – spora część budynków w okolicy, w tym widoczny na kadrze narożnik oraz kamienica obok zostały wyremontowane. Niestety jeszcze nie wszystkie. Przejdźmy do czasów dawnych.

Możesz skorzystać z wpłaty poprzez zrzutka.pl przyciskiem poniżej, otrzymując personalne podziękowania na naszej grupie Facebook!
DZIĘKUJEMY!
Utrzymanie strony WWW i licencji 55%

Karl Quase i jego sklep mięsny

Nim jeszcze nasz bohater postu – pan Karl Quase, rzeźnik – pojawi się w księgach adresowych możemy podejrzewać, że jego matką była pani Berta Quase z domu Casten, mieszkająca na początku XX wieku przy dawnej Vulkanstraße 25a na I piętrze. Numer ten znajdował się przy skrzyżowaniu Druckiego-Lubeckiego oraz Stelmacha. Pani Berta była wdową po rzeźniku, co może dać nam małą sugestię, że mogła być matką bohatera, który kontynuował zawód ojca. Kimś z jego rodziny mógł być też Johannes Quase, który był dozorcą w domu numer 1 na dawnej Eckerbergstraße, czyli Arkońskiej – dziś to zabytkowy dom na skarpie, tuż przy rogu Wszystkich Świętych. Warto wspomnieć, że imię opisywanej postaci było zapisywane różnie – raz był to Carl Quase, raz Karl Quase. Pani Berta pojawia się pod podanym wyżej adresem w 1907 roku. Wcześniej nie znajduje się nikt, kto mógłby wskazywać na ojca pana Karla – rok wcześniej (1906) na chwilę pojawia się Karl Quase, emeryt. Jednak nie znajdziemy go w roku 1905 ani w 1904. 

Kiedyś mięsny, dziś spożywczy!

Pan Karl Quase pojawia się w księgach jako rzeźnik w 1912 roku, początkowo mieszkając pod dawną Toepffers Parkstraße 6 (parter). Dzisiaj to ulica Jana Kazimierza, odchodząca na północ od Parku Żeromskiego. To stojąca do dziś żółta kamienica o tym samym numerze. W 1914 roku pan Karl Quase przeniesie się na dawną Schlosstraße 18, na parter, czyli na dzisiejszą Robotniczą na Żelechowej. W tym okresie prawdopodobnie umrze jego matka – znikająca z ksiąg wspomniana wyżej pani Berta.

Krótko po pierwszej wojnie światowej na chwilę zniknie ze Szczecina, by powrócić na początku lat dwudziestych pod tym samym adresem. Co ciekawe, dosłownie obok niego – pod numerem 11 w 1920 roku pojawi się pan M. Quasel, o bardzo podobnym nazwisku, który otworzy piekarnię. Niestety tylko na chwilę. Pan Karl Quase powróci nie jako rzeźnik, a jako mistrz rzeźnicki (Fleichermeister). Coś zmieni się w życiu naszego bohatera w 1922-1923 roku, gdy opuszcza parter kamienicy o numerze 18 na Robotniczej (był właścicielem lokalu) w przedwojennym Züllchow i przeprowadza się na dawną Warsowerstraße 86

Dzisiaj ten adres nosi kamienica na ulicy Krasińskiego 86, która niestety nie jest w najlepszym stanie w 2023 roku. Znajduje się tuż przed wiaduktem kolejowym, jadąc w stronę skrzyżowania z Chopina. Zdaje się, że nie mieszkał tu długo lub zmarł – w 1924 roku pan Karl Quase już nie występuje w księgach. Nie pojawia się też żadna wdowa, która mogłaby pomóc nam “ustalić” okoliczności jego zniknięcia. Po nim w kolejnych latach nie występuje już nikt o nazwisku Quase w Szczecinie.

Występowanie pana Carla w Szczecinie ze swoim sklepem mięsnym między 1914, a rokiem, gdy zmienia adres na Krasińskiego pozwala nam datować fotografię przedwojenną z galerii obok.

Zajrzyj w okolicę!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!

Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć “Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Ostatnia aktualizacja 2 lata temu

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook “Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!

Post na FB

Skomentuj na Facebooku lub podziel się postem ze znajomymi!

Dodaj komentarz

Zaznaczone pola są wymagane *

Historyczny Szczecin