Port / Hafen

Katastrofa dźwigu w porcie szczecińskim 

Czasami różne ciekawe rzeczy znaleźć można czytając do poduszki starą prasę 😉 Okazuje się, że w połowie lipca 1935 roku w porcie szczecińskim doszło do małej katastrofy. Jeden z żurawi zsunął się z podstawy i runął na wagony poniżej w trakcie wyładunku. Tutaj warto przypomnieć, że nie wszystkie dźwigi i żurawie portowe wyglądały tak, jak wyobrażamy sobie je dzisiaj.
Dla porównania poza fotką prasową wycinki innych fotografii i pocztówek, które pozwalają lepiej wyobrazić sobie to, jak wyglądały te dawne maszyny portowe. Na krótko przed tym, jak dźwig zjechał z podstawy i roztrzaskał się o wagony pod nim przechodziło kilku pracowników portu. Mieli według prasy wybitnie dużo szczęścia.

Zaskakujące i jednocześnie szczęśliwe było to, że obsługujący żuraw wyszedł bez szwanku oraz o własnych siłach z dość mocno zgniecionego „domku”, który wpadł pomiędzy wagony. Warto zaznaczyć, że sam żuraw był ze stali, jednak „domek” był drewniany. Sprawa w dniu katastrofy była bardzo nieoczywista, bo mimo wieku – żuraw zbudowano według prasy w 1898 roku – w kwietniu, czyli 3-4 miesiące wcześniej, przeszedł gruntowny przegląd.

Zajrzyj w okolicę!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna – możesz ja kliknąć i oddalić widok, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook „Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla Ciebie.

Post na FB

Skomentuj na Facebooku!

Dodaj komentarz

Pola oznaczone * są wymagane

Historyczny Szczecin