Jakuba Apostoła / Jakobikirchplatz

Katedra w Szczecinie w dawnej fotografii 

Dziś możemy zrobić taką fotkę 5 minut

... po prostu odpalamy drona i cyk. Dawniej fotografie z lotu ptaka wymagały balonu albo samolotu. Chociaż jako ciekawostkę historyczną można podać, że eksperymenty z "dronami" były już znacznie ponad 100 lat temu, gdy próbowano z balonu na kablu wykonać fotografię!

Ogromna część kadru załączonej pocztówki przestała istnieć w trakcie i po II Wojnie Światowej – widzimy na niej katedrę oraz zabudowę w kierunku Placu Rodła i Jana Pawła II. W lewym dolnym rogu (warto skorzystać ze zbliżenia) mamy ulicę Wyszyńskiego, a dawniej Breitestraße. Narożna kamieniczka o ciemnej fasadzie znajdowała się tuż obok dzisiejszej kładki prowadzącej spod katedry w stronę Książnicy Pomorskiej.  Obok niej, kamieniczka z białym dachem, była siedzibą “brunatnej” gazety w latach trzydziestych XX wieku. Ciąg kamienic w dolnej części fotografii dzisiaj zajmuje skarpa pod katedrą – zgadza się – była ona kompletnie zabudowana! Z prawej strony kadru mamy ulicę Sołtysią, która tuż obok “pupki” katedry łączy się z Grodzką i Farną. Dziś w tym miejscu znajduje się mini rondo. Niewielka wieżyczka w prawym rogu to jeden z bardziej luksusowych sklepów dawnego Szczecina, który przy Rynku Węglowym prowadził pan Paul Letsch. Koloryzowaną pocztówkę z jego widokiem zobaczyć możecie pod tym adresem, a pod tym adresem mamy kadr na jego ruiny. 

Do linii Plac Żołnierza, jaką mamy w górnej części fotografii od prawej przetrwały nieliczne wyjątki. Daleko w tle po prawej stronie widzimy gmach teatru miejskiego, Bramę Królewską i głębiej ulicę Matejki. Zauważymy tez, że po środku prawej strony kadru mamy zadrzewiony teren – to dawny obszar ogrodów komendanta twierdzy oraz okolica dawnej Bramy Młyńskiej. Wkrótce rozpoczną się tam “wykopki”, odkryte zostaną elementy kompleksu bramy, a następnie na tym obszarze powstanie znany nam dziś Sąd Rejonowy Szczecin-Prawobrzeże, który starsze pokolenie może kojarzyć jako gmach PZPR. Przed wojną budynek, jaki połączy zabudowę w tym miejscu służył mieszkańcom jako Szczecińska Miejska Kasa Oszczędnościowa. 

Wieża katedry przysłania nam Plac Orła Białego, a na lewo widzimy biały budynek z balkonikami – to dawna Kaskada. Na prawo od szczytu wieży katedry rozciąga się dawna Moltkestraße, czyli dzisiejszy odcinek Wyzwolenia od Placu Żołnierza do Placu Rodła. Niemal cała zabudowa znajdująca się w prawym górnym rogu zdjęcia, niemal do linii Placu Żołnierza zamieni się w wypalone budynki w trakcie II Wojny Światowej, a następnie pójdzie “na surowce”. Niestety, pocztówka bez obiegu – nie dowiemy się kto ją kiedyś kupił i dlaczego jej nie wysłał 🙂

Zajrzyj w okolicę!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!

Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć “Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Ostatnia aktualizacja 2 lata temu

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook “Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!

Post na FB

Skomentuj na Facebooku lub podziel się postem ze znajomymi!

Dodaj komentarz

Zaznaczone pola są wymagane *

Historyczny Szczecin