Środowa / Mittwochstraße

Kawa, herbata, kakao i pan Rudolf Burkhardt 

W trzech kierunkach

Na opisywanym skrzyżowaniu byliśmy już trzy razy - możecie je zobaczyć w różnych kadrach w stronę różnych narożników, w różnych czasach, korzystając z mapy na dole. Załączona fotografia przedstawia typowe życie sprzed stu lat - ludzie szukający jabłek, pomidorów, może warzyw przy dawnym Targu Rybnym...

Dziś niczym dla nas niezwykłym jest “szybka kawka” gdzieś na stacji benzynowej, w “maku” albo innym miejscu, gdzie dostaniemy jedzenie “na szybko”. Gdy istniał jeszcze Stettin, w czasach przedwojennych firmy i kawiarnie reklamowały się najróżniejszymi hasłami. Jednym z nich był dopisek, który działał jak reklama dla kawiarni, którą prowadził Rudolf Burkhardt. W swoim biznesie reklamował się hasłem “pierwsza szczecińska szybka palarnia kawy” (Erste Stettiner Schnell-Rösterei) o nazwie “Record”. W miejscu, które widzimy na załączonych niżej zdjęciach już byliśmy kilkukrotnie – skorzystajcie z mapki lokalizacji pod postem – znajdziecie tam dwa inne biznesy, które znajdowały się dosłownie na tym skrzyżowaniu.

Nasz bohater pojawia się w księgach na początku XX wieku i chwilę później pan Rudorf Burkhardt decyduje się na zmianę lokalizacji – pod uwiecznioną na załączonej pocztówce. Wcześniej swój sklep i delikatesy prowadził na krótko pod Frauenstraße 40, dzisiaj to ulica Panieńska, był to adres dosłownie “rzut beretem” obok – po prawej stronie załączonego kadru. By dziś wyobrazić sobie poprzednią lokalizację biznesu Rudolfa musielibyśmy stanąć obok restauracji Ukraineczka przy ulicy Panieńskiej, tuż pod zamkiem i spojrzeć w stronę Środowej. Numer 40 znajdowałby się po lewej, na rogu PanieńskaŚrodowa

W połowie lat trzydziestych pan Rudolf Burkhardt postanowi zmienić coś w swoim życiu – na pierwszym piętrze kamienicy narożnej przy Mittwochstraße 7 (Środowa), w której prowadził swoją kawiarnię, teraz zrobi swoje mieszkanie, a sklep kolonialny przeniesie tuż obok, na dawną Fischmarkt 4 (Targ Rybny), dosłownie ściana w ścianę, do kamienicy za widoczną na załączonej pocztówce, wzdłuż drogi po prawej. Możliwe, że inwestycja w nowe mieszkanie się nie powiedzie, bo już krótko później adres dodatkowy nie widnieje w księgach, a pan Rudolf Burkhardt dożyje II Wojny Światowej – występuje w ostatniej księdze adresowej. Jego kamienica zostanie mocno uszkodzona w trakcie najcięższych nalotów zapalających na Szczecin, po wojnie rozebrana. Aktualnie znajduje się tam nowa zabudowa. Po prawej stronie widoku z pocztówki stoi dziś nowy hotel.

Zajrzyj w okolicę!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!

Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć “Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook “Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!

Post na FB

Skomentuj na Facebooku!

Dodaj komentarz

Historyczny Szczecin