Piastów / Barnimstraße

Kawiarnia Erholung, na rogu Piastów i Szwoleżerów 

Co zostanie po nas za 100 lat?

Dziś żyjemy w czasach "przesytu" informacji. Niemal wszystko jest ofotografowane cyfrowo. Mamy Google Maps, mamy Google Earth i tysiące zdjęć w mediach społecznościowych. Czy cokolwiek fizycznego zachowamy po sobie za sto lat? Ze swojej firmy? Kawiarni? Restauracji?

Dzięki dawnym kartom pocztowym możemy poznać lokalizacje w dzisiejszym Szczecinie, po których nie spodziewalibyśmy się innej funkcji. Kawiarnia Erholung mieściła się przy dawnym adresie Barnimstraße 27, czyli dzisiejszej ulicy Piastów. Chociaż lepiej będzie umiejscowić ją inaczej – był to narożnik położony nieco głębiej od chodnika, przy ulicy Piastów, ale również przy rogu Wendenstraße, dzisiejszej Szwoleżerów. Nazwę Erholung możemy luźnie przetłumaczyć jako „Rekreacja”. Wcześniej adres tej kamienicy miał numer 16g i nie posiadała widocznej na pocztówce w galerii „doklejki”. Przed powstaniem kawiarni Erholung w tym miejscu swój biznes „Restaurant zur Deutschen Eiche” (Restauracja pod Niemieckim Dębem” miał Theodor Stade. Pocztówkę z wcześniejszego obiektu zobaczyć można na Fotopolsce. Fotografię do pocztówki ukazujacej kawiarnię wykonała pani Fieda Schlotzhauer, mająca swój biznes na dawnej Bergstraße 9, dzisiaj to ulica Owocowa.

Clemens Wendland i jego Caffee Erholung

Właścicielem budynku od 1922 roku był Clemens Wendland. Swoją kawiarnię przy powyższym adresie prowadził niemal dokładnie 22 lata. W trakcie II Wojny Światowej prawdopodobnie prowadzi również kantynę wojskową przy dawnej Körnerstraße 2 i 3, dzisiaj to ulica Sowińskiego. Te dwa numery to dziś (2023) zabytkowe budynki mieszczące Zespół Szkół Ekonomicznych, Zespół Szkół nr 6, tzw. Gastronomik i Technikum Ekonomiczne. Biznes bohatera postu rozwijał się – z czasem jego nazwisko jest w księgach wyróżnione pogrubieniem. Pan Clemens Wendland występuje w ostatniej księdze adresowej z 1943 roku – może to oznaczać, że przeżył wojnę i musiał po niej opuścić nowy Szczecin. Kawiarnia i budynek Caffee Erholung nie przetrwał II Wojny Światowej – na fotografiach lotniczych z czasów wojny widzimy zniszczony narożnik. W fotografii w tle widzimy okna od strony ulicy Piastów oraz „doklejkę” w postaci samej kawiarni. Na fotografii lotniczej widać jedynie ruiny narożnika oraz ocalałą kamienicę obok niej. Pozwala to sądzić, że kawiarnia nie przetrwała wojny.

Zajrzyj w okolicę!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!

Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Ostatnia aktualizacja 2 lata temu

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook „Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!

Post na FB

Skomentuj na Facebooku lub podziel się postem ze znajomymi!

Dodaj komentarz

Pola oznaczone * są wymagane

Historyczny Szczecin