Chopina / Wussower Straße

Kinderheim am Fünfrutenberg przy Wussowerstrasse 

Dawny Eckerberg i okolice słynęły z opieki

Przy Broniewskiego istniały zakłady opiekuńcze, dzisiejszy szpital przy Arkońskiej to dawny dom opieki nad osobami starszymi, kolejne placówki znajdowały się w lasku Arkońskim (dla dzieci), przy Chopina. Następny, również dla dzieci, niedaleko ogródków działkowych Skarbówek, ale bliżej Zakola.

na pogranicze przedwojennego Eckerberger Wald  (Lasu Arkońskiego), w okolicach Wussower Strasse (ulicy Chopina) i Obstanlage am Wussower Strasse (dzisiejszych ogrodów działkowych Skarbówek). Przybliżę Wam historię niewielkiego terenu, który do 1930 roku stanowił Obstanlage, czyli sady owocowe. O samych sadach jeszcze będę pisać, więc tym razem nieco tylko wspomnę. Na części, którą dziś opisuje rosły wiśnie oraz znajdował się teren leśny. W 1932 roku w tym miejscu utworzono  Kinderheim am Fünfrutenberg – dom opieki/dom dziecka/ centrum opieki dziennej dla dzieci , czyli najprościej ujmując – przedszkole.
 
Wzniesiono dwa drewniane podłużne baraki , w których znajdowało się od 10 do 12 pokoi dla podopiecznych i personelu, kuchnia , sala spotkań oraz z boku weranda lub szopa. W 1934 roku na terenie Kinderheim w okolicy wejścia na teren placówki od strony Wussower Strasse, dobudowano niewielki budynek przeznaczony dla portiera/dozorcy. Cały kompleks należał do organizacji NS-Volkswahlfanrt, będącej Nationalsozialistische Volkswohlfahrt – Narodowosocjalistyczną Opieką Ludową, krajową organizacją opiekuńczą. W Szczecinie znajdowała się siedziba zarządu powiatowego przy Marienplatz 1 (Plac Mariacki).
Utworzone przez tą organizację domy dziecka były usługą, którą dość intensywnie rozwijały władze NSV, jako alternatywę dla kościelnych domów dziecka oraz zajmującymi się opieką społeczną i młodzieżą, a także zdrowiem publicznym. Ośrodek znajdował się w tym miejscu jeszcze do 1945 roku. Dziś to tereny zarówno leśne i ogrodów działkowych Skarbówek.
 
Teren, na którym p óźniej powstał Dom Dziecka ten do 1927 roku należał do miasta i został przejęty z funduszu członkowskiego „Arbeiterwohlfahrt” (AWO ) – Niemieckiego Stowarzyszenie Pomocy Społecznej. Organizacja założona w 1919 roku przez Marię Juchacz, jako Główny Komitet Dobrobytu Robotników SPD. Organizacja przede wszystkim starała się ulżyć poszkodowanym przez I wojnę światową , urządzając szwalnie, stoły obiadowe, warsztaty samopomocy i poradnie. Później przekształciła się w organizację pomocową dla wszystkich potrzebujących społecznie osób. W 1925 roku Arbeiterwohlfahrt e. V. zostaje zarejestrowany w Sądzie Rejonowym Berlin-Mitte. W 1928 roku organizacja założyła własną szkołę – szkołę pomocy społecznej przy Arbeiterwohlfahrt, aby kształcić przyszłych opiekunów w Berlinie, a w następnych latach kształciła wiele kobiet i mężczyzn do zawodów społecznych.
 
To rok kiedy stowarzyszenie mocno się rozwija, w Szczecinie jego komitet lokalny mieścił się przy Grosse Oberstrasse 18-20 (Stare Miasto, Odrzańska Wielka 18-20), w budynku Volkshaus Stettin (Dom Ludowy). Z początkiem roku 1928 stowarzyszenie Arbeiterwohlfahrt w Szczecinie rozpoczyna starania by na swojej działce przy Wussower Strasse (ulica Chopina) wybudować Halę Wypoczynkową Pomocy Społecznej Pracowników w Szczecinie wraz z niewielkim budynkiem przeznaczonym na toalety. W maju budynek już stał. Arbeiterwohlfahrt była niezależną organizacją charytatywna typu non-profit, która przy Wussower Strasse (ulica Chopina) zajmowała się w czasie wiosenno-letnim dziećmi swoich pracowników. Nie pobierała za to składek, jednak wszyscy aktywni pomocnicy pracują w ośrodku wypoczynkowym bez wynagrodzenia.
 
Budynek był konstrukcji drewnianego podłużnego budynku z salą wypoczynkową na środku, toaletami i łazienkami oraz szatnią oraz pomieszczeniem gospodarczym. Służył do okresowego wypoczynku dzieci pracowników z lokalnego komitetu AWO w Szczecinie. Ośrodek w tym miejscu działa do 1930 roku, budynki ze względu na stan techniczny rozebrano, a w ich miejscu powstaje Kinderheim am Fünfrutenberg. Same stowarzyszenie AWO w Szczecinie po przejęciu władzy przez Adolfa Hitlera została początkowo bezskutecznie podporządkowana , a następnie rozwiązana i zdelegalizowana. Tereny zaś przejęła NS-Volkswohlfahrt.

Zajrzyj w okolicę!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna – możesz ja kliknąć i oddalić widok, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook „Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!

Post na FB

Skomentuj na Facebooku!

Dodaj komentarz

Pola oznaczone * są wymagane

Historyczny Szczecin