Bywają niezwykle ciekawe! Szczecin w połowie XIX wieku był miastem mocno zamkniętym wewnątrz umocnień fortecznych. Nie było niczym dziwnym, gdy wujkiem lub bratem kogoś znanego była inna znana w mieście lub poza nim postać.
Trzeba zaznaczyć, że pan Konrad Telmann nie nosił takiego nazwiska od urodzenia – zmienił je – urodził się jako Ernst Otto Konrad Zitelmann. Zaczniemy od jego młodości oraz powiązań rodzinnych. Na świat przyszedł w Szczecinie 26 listopada 1854 roku. Jego rodzice mieszkali ówcześnie pod dawną Große Domstraße 2-3, czyli na dzisiejszej Farnej. Zabudowa ta dzisiaj nie istnieje, numer 2 i 3 przylegał do stojącej do dziś kamienicy o numerze 1, jaka słynie z miejsca urodzin carycy Katarzyny II Wielkiej. Adres 2-3 znajdował się na rogu z ulicą Koński Kierat. Ojcem (oryginalnie) Ernsta Zitelmanna był pan Otto Zitelmann, syndyk i sędzia. Matką była F. Zitelmann z domu Guradze. Co ciekawe jego dziadkiem był słynny Ludwig Giesebrecht – nauczyciel, publicysta, poeta i historyk pracujący w Szczecinie, pochowany w dawnym Jasenitz, dzisiejszej Jasienicy. Inną ciekawostką jest syn Ludwiga – Felix Giesebrecht – był burmistrzem Szczecina. Relacje rodzinne pana Konrada Telmanna są bardzo interesujące, bo jego kuzynka Katharina Zitelmann również była dość popularną pisarką, urodziła się w Święta Bożego Narodzenia 26 grudnia 1844 roku w Szczecinie. Jeszcze inną częścią rodziny Zittelmann w Szczecinie był Konrad Zitelmann, jeszcze inny prawnik, asesor Komisji Generalnej w Berlinie, radca, a także założyciel i dyrektor potężnej firmy ubezpieczeniowej Germania. Omawiany w tym poście Konrad Telmann był jego siostrzeńcem.
DZIĘKUJEMY!
Cytat pracy Konrada Telmanna
To piękny, szczęśliwy sen, sen o wiecznym pokoju, ale być może na świecie zawsze będą musiały być wojny, abyśmy mogli nauczyć się rozumieć wartość i treść życia.
Ze Szczecina, aż do Włoch
Młody (późniejszy, po zmianie nazwiska) Konrad Telmann uczył się w Marienstiftsgymnasium w Szczecinie. Następnie wyjechał na studia do między innymi Lipska, Berlina i Greifswaldu. Powraca w 1876 roku do Szczecina mając już tytuł aplikanta sądowego, uzyskując też tytuł doktora. Przez chwilę żyje w domu swojej rodziny na dzisiejszej Farnej. Rok wcześniej – w 1875 roku – publikuje pracę „In Pommern” (Na Pomorzu), publikując kolejne do swojej śmierci. Zdrowie – ciężkie zapalenia płuc oraz gruźlica odbija piętno i postanawia w 1879 roku wyjechać do Francji, Szwajcarii i Włoch. Rozpisywał się na tematy społeczne, religijne i etyczne wycofując się z zawodu prawnika. Jego łącznie 69 prac wpływało na wielu innych publicystów, filozofów i etyków jego czasów, a nawet jedna z jego prac sprawiła, że za krytykę katolicyzmu zabroniono mu pochówku kościelnego.
W 1891 roku żeni się z malarką i pisarką, wybranką serca była Hermiona von Preuschen, mieszkając z nią w Rzymie. Do Niemiec powracał w ciepłych miesiącach, a także w swoich publikacjach wielokrotnie wracał do rodzinnych stron – Szczecina i Pomorza. Według opracowania w Wikipedii miał w 1896 roku towarzyszyć żonie w Międzynarodowym Kongresie Twórczości Kobiet w Berlinie. Umiera niestety bardzo młodo – w wieku 43 lat, w 1897 roku – w Rzymie, utrzymany został jego zakaz pochówku kościelnego. Małżeństwo miało dwie córki – Helga Telmann oraz Inge Telmann zostały adoptowane przez Henninga von Holtzendorfa i wychowane w duchu pruskiej szlachty. Ciekawy jest wątek jego córki Ingi, której mężem był dość znany malarz Conrad Westpfahl, a ona sama przejęła nazwisko adoptującego – Inga von Holtzendorf.
Publikacje, które napisał Konrad Telmann są drukowane również dzisiaj.
Źródła i odnośniki
Niemiecka wersja opracowania na Wikipedii oraz opracowanie własne.
Twórca całego tego zamieszania na Szczecin Znany i Historyczny, grzebiący pod każdą przedwojenną cegłą w Szczecinie. Dreptus okolicznus, gatunek pospolity. Droniarz, miłośnik ciemnego piwa, tematyki II Wojny Światowej. Codziennie? Po prostu brodaty brzydal.
Poprawka?
Kliknij i daj znać!
Ostatnia aktualizacja 2 lata temu
Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook „Szczecin Znany i Historyczny” klikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!
Post na FB
Skomentuj na Facebooku lub podziel się postem ze znajomymi!