Małopolska / Augustastraße

Kwiaciarnia sióstr Haedeke przy Małopolskiej 

Kadr z innego świata...

Dziś kierowcy jeżdżący aleją Wyzwolenia od Placu Żołnierza do Placu Rodła myślą, że pewnie taki układ drogowy był zawsze. To błędne myślenie - po wojnie był tu trawnik po kamienicach. Przed wojną zaś pasy od strony Odry zajmowała zabudowa mieszkalna.

Stare fotografie pozwalają nam zobaczyć to, jak kiedyś wyglądał Szczecin. Wyobrazić sobie miejsca, które już nie istnieją. Dziś udamy się na narożnik, który ciężko sobie wyobrazić nawet mając fotografię – układ dróg zmienił się dość mocno, a cały sektor kamienic zniknął z powierzchni ziemi. Wyobraźmy sobie, że idziemy po prawej stronie ulicy Wyzwolenia, od Placu Rodła do Placu Żołnierza. Spacerujemy dawnym odcinkiem Moltkestraße. Bo tu warto zaznaczyć – ten odcinek dzisiejszej Wyzwolenia właśnie nosił taką nazwę, mimo że ogólnie Wyzwolenia w większości nosiła nazwę Pölitzerstraße. Stajemy na skrzyżowaniu z Małopolską. Dziś znajduje się ona po lewej i prawej stronie, nie łączy się poprzez Wyzwolenia, dawniej było to zwykłe skrzyżowanie. Kwiaciarnię ze zdjęcia widzimy po lewej stronie – to dawna Augustastraße 6, ecke Moltkestraße. Czyli Małopolska 6, róg z Wyzwolenia. Niektórzy mogą myśleć, że aktualny salon PLAY z doczepionym blokiem. NIE. Kamienica numer 6 stała na aktualnej jezdni – pas Wyzwolenia w stronę Placu Rodła to miejsce po dawnych frontowych dla Moltkestraße kamienicach. Narożna szóstka stała na drodze. W środku, na parterze, znajdowała się Blumenhaus Haedeke, czyli… kwiaciarnia. Konkretniej prowadziły ją siostry. Biznes w 1907 roku założyły panie – Ida Gaulke-Headeke i Elfride Haedeke. Fotografię wykonano 20 lat później, gdy reklama ich działalności znalazła się w jednej z przedwojennych publikacji.

Czy siostry prowadziły swój biznes w uwiecznionym miejscu do 1945 roku? Nie. Ale tu pojawia się ciekawostka – panie Haedeke przeniosły się na dawną Falkenwalderstraße 145 – to odcinek od Zaleskiego do Bogumiły. Ich wyprowadzka z rogu Wyzwolenia i Małopolskiej nastąpiła w pierwszej połowie lat trzydziestych. Siostry prowadziły biznes pod swoimi panieńskimi nazwiskami – Ida urodziła się 22 maja 1876 roku, a 27 grudnia 1901 roku jej mężem został August Julius Gaulke. Po zakończeniu działalności przy ulicy Małopolskiej będzie chwilę prowadzić kwiaciarnię w innej lokalizacji, właśnie z mężem o takim nazwisku. Pani Elfriede mogła być od niej młodsza i prawdopodobnie została niezamężną kobietą – przez kolejne lata wciąż widnieje jako fraulein, co oznacza najczęściej kobietę, która nie wyszła jeszcze za mąż.

Widzę BŁĄD, mam sugestię!
Ostatnia aktualizacja 1 rok temu
Możesz zgłosić problem lub propozycję rozwinięcia guzikiem poniżej lub dołącz do nas na forum dyskusyjnym. 

Zajrzyj w okolicę postu!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!

Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Kliknięcie w ikonę pokaże Ci miniaturę i tytuł.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Dodaj komentarz

Pola oznaczone * są wymagane

Historyczny Szczecin