Trochę szkoda, trochę nic dziwnego

Z jednej strony łuki Toepfferów mogłyby być atrakcją turystyczną, z drugiej strony znajdują się w miejscu, które dziś przetrwało tylko w resztkach. Dzisiejsi mieszkańcy nie mają raczej wielkiej "więzi" z tym miejscem. Chociaż niedawno grotę wyremontowano i... znów zamknięto na kłódkę.

Dziś ukryty na Prawobrzeżu, niegdyś symbol potęgi rodu Toepfferów. Mało znany w kolorze, chyba tylko z dwóch pocztówek – tutaj po ręcznej koloryzacji. “Pomnik myśli budowlanej” rodziny, której majątek liczyć można od Gustava Toepffera, poprzez Alberta Eduarda oraz kończąc na Helmucie. Na fotce możliwe, że sam Gustav lub Albert Toepffer z synem – postać pod łukiem posiada charakterystyczny wąs i kozią bródkę, podobną nosił nestor rodu, Gustav. Jednak łuk z “domkiem” postawiono o ile mnie pamięć nie myli już po śmierci Gustava. Sam Albert też był brodaczem – można domyślać się, że może być to on w kwiecie wieku. Łuk w części przetrwał do dziś – znajduje się obok groty, którą mylnie nazywa się Grotą Göringa, na prawobrzeżu. Wyobrażacie sobie, że ten łuk z betonu, który niektórzy mijają na spacerach kompletnie bez zainteresowania… ma ponad 130 lat? Teoria o tym, że grota za łukami ma cokolwiek wspólnego z marszałkiem III Rzeszy jest kompletną bzdurą i jest ona, podobnie jak łuki, dużo starsza niż… I Wojna Światowa. Na jednym z łuków do dziś widać datę z XIX wieku.
O rodzinie, jej zabytkach, osiągnięciach, historii możecie poszukać używając lupy w prawym górnym rogu strony lub klikając powyżej załączone tagi.

A jak dotrzeć pod opisane miejsce? Plac przed grotą oraz łuki są widoczne z Google Maps, pomiędzy Wzgórzem Akademickim, a ulicą Kopalnianą. Lub inaczej między ulicą Batalionów Chłopskich, a Jeziorem Szmaragdowym. Najlepszą opcją jest udanie się na Polanę Widok i następnie skręcenie na południowy – zachód poprzez leśne trakty, idąc dalej w stronę Szlaku Familijnego. Można również skorzystać z załączonej niżej mapki postów na stronie, oddalając ją po kliknięciu. Pinezka żółtego koloru (oznaczająca, że obiekt przetrwał w części) wskazuje miejsce, gdzie znajdują się pozostałości po łukach.

Zajrzyj w okolicę!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!

Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć “Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook “Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!

Post na FB

Skomentuj na Facebooku!

Dodaj komentarz

Zaznaczone pola są wymagane *

Historyczny Szczecin