Wiele z nich nie przetrwało II Wojny Światowej oraz szaleńczych powojennych rozbiórek. Jednym z nich był kościół stojący stosunkowo blisko stoczni oraz wyspy Gryfia, które to były celem alianckiego lotnictwa. Razem z przemysłem w gruz leciało wszystko wokół.
Ten obiekt można nazwać w ciekawy sposób – kościół z żelechowskiej Zamkowej. Skąd ulica Zamkowa w tym regionie, skoro nie ma tam żadnego zamku?! To tłumaczenie dawnej, przedwojennej, ulicy przy której znajdowała się świątynia. Brzmi zawile? No to wyjaśnijmy. Jedną z dzielnic, które zmieniły się najbardziej po 1945 roku jest dawny Züllchow, czyli dzisiejsze Żelechowa. By było ciekawiej – polskie media przedwojenne pisały w gazetach o Zullchowie, odmieniając nazwę na “naszą” formę Co ma ulica Zamkowa do tego obszaru? Nazwa Schloßstraße była popularna niemal w każdym mieście, po prostu Zamkowa Później otrzymała “naszą” nazwę – Robotnicza.
Nieistniejący dziś Luterkirche
By zobaczyć ten widok musielibyśmy obrócić się w lewo idąc w dół Robotniczej, a mijając stary ratusz dzielnicy – późniejszy urząd stanu cywilnego pod numerem 26. Tuż przed obszarem Tilebein Stift stał kościół luterański. Ten, który widzimy na fotce. Dziś w jego miejscu znajdują się hale różnych firm. Powstał ostatecznie w 1886 roku i nazywał się Lutherkirche. Tutaj trzeba uważać – bo można się pomylić z innymi kościołami w Szczecinie, np. przy szpitalu na Pomorzanach Kościół został mocno uszkodzony w nalotach z 1944 roku, ostatecznie rozebrany w latach 50-tych, mimo projektów i planów odbudowy.
Mało tego, inny kościół znajdował się jeszcze wcześniej – Maria-Hilf-Kirche, katolicki, stał trochę przed ratuszem, po prawej stronie, patrząc we dół Robotniczej.
Twórca całego tego zamieszania na Szczecin Znany i Historyczny, grzebiący pod każdą przedwojenną cegłą w Szczecinie. Dreptus okolicznus, gatunek pospolity. Droniarz, miłośnik ciemnego piwa, tematyki II Wojny Światowej. Codziennie? Po prostu brodaty brzydal.
Zajrzyj w okolicę!
Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!
Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć “Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.
Poprawka?
Kliknij i daj znać!
Ostatnia aktualizacja 2 lata temu
Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook “Szczecin Znany i Historyczny” klikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!
Post na FB
Skomentuj na Facebooku lub podziel się postem ze znajomymi!