Na naszej stronie znajduje się kilkaset (a będzie kilka tysięcy!) postów, które przenosimy z grupy Facebook „Szczecin Znany i Historyczny„. Prócz tego tworzymy dla Was kolejne opracowania. By łatwiej rozpoznać, których miejsc dotyczą publikacje stworzyliśmy dodatkowo „mapę historyczną” Szczecina. Pinezki pozwalają na rozpoznanie miejsc, których opracowania dotyczą – umieszczając środek mapy na wybranej ulicy i przybliżając ją, możecie wybrać posty, które do danego budynku, obszaru lub miejsca zostały przypisane.

Historyczna mapa Szczecina z pinezkami

W tej zakładce znajdziesz mapę publikacji na stronie. Każdy z „pinów” oznacza przypięty do danego miejsca post z opracowaniem – pocztówkę, zdjęcie, porównanie, artykuł lub opisaną postać, która swój sklep lub mieszkanie miała właśnie w miejscu pinezki. Za pomocą nawigacji w lewym górnym rogu możesz mapę oddalić lub przybliżyć lub korzystając z kółka myszy po kliknięciu na obszar mapy. Możesz też skorzystać z opcji pełnego ekranu w prawym górnym rogu.

Nie wszystkie publikacje oznaczone są na poniższej mapie – znajdziesz tu tylko te, które można przypisać do konkretnych osiedli, dzielnic, miejsc, ulic lub lokalizacji. Nie wszystkie posty mają swoją pinezkę na mapie – te dotyczące historii, jakich nie można przypisać do lokalizacji w Szczecinie lub okolicy (na przykład posty dotyczące historii okrętów lub statków) nie posiadają znacznika.

Legenda oznaczeń

IKONY CZERWONE – oznaczają miejsca, które nie przetrwały do dzisiaj – kamienice, budynki, sektory miasta, jakich dziś już nie ma. Dotyczy to miejsc i budynków zniszczonych, praktycznie zlikwidowanych lub wyburzonych.

IKONY ZIELONEoznaczają miejsca, które przetrwały do dziś. Budynki oraz lokalizacje, jakich dotyczą posty i opracowania możemy zobaczyć również dzisiaj w niewiele zmienionym kształcie.

IKONY NIEBIESKIE – oznaczają miejsca, które posty i publikacje opisują ogólnikowo – na przykład lokalizacje, takie jak Las Arkoński, jeziora, plaże, wydarzenia związane z osiedlem lub obszarem miasta.

IKONY ŻÓŁTE –  oznaczają miejsca, które przetrwały w części – są to opisy, opracowania lub fragmenty kadrów zdjęć lub pocztówek, w których główny obiekt przetrwał i istnieje do dzisiaj, a okolica już nie istnieje lub odwrotnie. 

IKONY SZARE –  oznaczają miejsca, w których do znajdują się lub znajdowały się pomniki, monumenty, krzyże, miejsca pamięci, tablice pamiątkowe i tym podobne. Również ikona oznaczać może niewielkie cmentarze, istniejące oraz zlikwidowane.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Część pinezek na mapie historycznej może znajdować się blisko siebie – system stara się „grupować” te, które dotyczą podobnej lokalizacji. Oddalając lub przybliżając widok mapy te punkty zaczną się łączyć lub dzielić. Możesz również kliknąć wybraną lokalizację – na przykład Bramę Królewską w Szczecinie – i rozdzielić ją na opublikowane posty. Te będą połączone liniami z rozdzieloną lokalizacją.

Publikacje dotyczące ogólnych tematów, okrętów lub statków zbudowanych w Szczecinie oraz tematów wiążących Szczecin z zagranicznymi historiami nie są dodane do mapy historycznej.

Historyczny Szczecin