Od 25 lat można zamówić usługi szklarskie pod adresem Mickiewicza 84. Niektórzy pamiętają, że zakład działał tam również wcześniej. Niewielu wie, że pierwotnie szklarz powstał tam krótko po wojnie... a przed nią... działał tu fryzjer!
Kliknij i rozwiń spis treści
Wędrując po Szczecinie znaleźć można miejsca, które zdają się być powojennymi „doklejkami” – stoją dwa niewielkie bloki, a pomiędzy nimi znajduje się sklep, usługi lub jakaś inna działalność. Okazuje się jednak, że „doklejka” jest przedwojenna! Zaglądamy pod adres Mickiewicza 84, gdzie od 1999 roku działa zakład szklarski. Działa on w ceglanej parterowej konstrukcji między dwoma przedwojennymi blokami – jednym od strony skrzyżowania z Stanisława Kozierowskiego, drugi znajduje się przy Mickiewicza i posiada numery 80 oraz 82. Te dwa numery w ciągu ostatnich kilku lat przeszły remont, co nadaje okolicy coraz lepszy i przyjemniejszy charakter, kiedy wcześniej blok Mickiewicza 80 i 82 pamiętający przedwojenne czasy był szary i mocno brudny. Dziś jest kremowy 🙂 Zakład szklarski kojarzą wszyscy w tej okolicy – działa już ponad 25 lat w momencie pisania tego krótkiego opracowania. Zakupimy tu lustra, zamówimy szkła ornamentowe, antywłamaniowe lub kominkowe i inne.
Ireneusz Zawadzki, szklarz
Strona internetowa zakładu szklarskiego mówi nam, że to biznes rodzinny, którego właścicielem jest pan Ireneusz Zawadzki, a w obsłudze zamówień pomaga jego żona Anna. Zamówimy tu również wycinanie i wiercenie otworów w szkle, balustrady szklane, kabiny prysznicowe czy grafiki w szkle. Do pana Irka i pani Ani zajrzeć możemy od poniedziałku do piątku od 9 do 17, a także w sobotę od 9 do 13, według stanu strony internetowej z 2024 roku. Jednak szklarz przy Mickiewicza 84 ma dużo dłuższą historię – sięgającą drugiej połowy lat trzydziestych XX wieku. Nim dojdziemy do tego tematu warto wspomnieć o dwóch wzmiance prasowej oraz wpisie do rejestru firm. Zakład szklarski przy ulicy Mickiewicza 84 ma dużo dłuższą historię niż podana przez pana Ireneusza na jego stronie – ta prawdopodobnie dotyczy założenia jego zakładu, a faktycznie szklarz pod Mickiewicza 84 istniał… niemal od końca wojny!
O otwarciu szklarskiego punktu usługowego informował w numerze z 18 stycznia 1952 roku Kurier Szczeciński, patrz wycinek w galerii. Gazeta wspomina, że otwarcie było wielką ulgą dla mieszkańców Pogodna, gdyż wcześniej trzeba było jechać aż do śródmieścia. Podmiot, który zarządzał adresem Mickiewicza 84 była Szklarska Spółdzielnia Pracy Wytwórczo – Usługowa. Dodatkowo dowiadujemy się, że spółdzielnia uruchomi podobne punkty na Niebuszewie przy ulicy Krasińskiego 4 oraz w Dąbiu. Podobny wpis o otwarciu zakładu w tym miejscu znajdziemy w panoramach firm, tam jednak pada data 1956.
Przed wojną oraz w trakcie mogliśmy tutaj zlecić kompletnie inne usługi wykonane najczęściej konkretnie… na nas 😉 W dawnych czasach działał tutaj zakład fryzjerski, o którym też mamy nieco dodatkowych detali.
Na tej stronie nie ma reklam, treści sponsorowanych, płatnych ani irytujących okien. Wysokiej jakości zdjęcia, grafiki, serwer, domenę i licencje utrzymujemy wyłącznie z Waszych wpłat.
Wszystkie informacje oraz detale znajdziesz na stronie Galerii Wspierających.
W imieniu redakcyjnego kiciucha dzięki za rozważenie wsparcia 💝
Wirtualna karma
Redakcyjny kiciuch i jego pełna miska- Twój kafelek w Galerii Wspierających jeżeli chcesz!
- Ranga "Mini Wspieracz" na Forum Dyskusyjnym
- Wirtualna piona! Dzięki takim ludziom jak Ty możemy opłacać licencje, serwer oraz domenę.
Na serwer
Koszty, licencje... 💝- Twój kafelek w Galerii Wspierających jeżeli chcesz!
- Ranga "Średni Wspieracz" na Forum Dyskusyjnym
- Podziękowania personalne na Grupie Facebook specjalnym postem
Zdecyduję samemu
Dzięki za 5 zł lub nawet 500 zł!- Twój kafelek w Galerii Wspierających jeżeli chcesz!
- Ranga "Wspieracz" na Forum Dyskusyjnym zależna od kwoty (Mini 50+, Średni 100+, Wielki 200 +)
- Podziękowania personalne na Grupie Facebook specjalnym postem przy wsparciu od 100 zł
Fritz Dreier, fryzjer
Ceglana wklejka między blokami nosiła przed 1945 rokiem adres Kreckowerstraße 84 i zawierała jedynie działalność w przyziemiu – widzimy ją dokładnie na fotografiach lotniczych z 1943 roku. Powstała najprawdopodobniej w 1933 roku, a posiadał ją fryzjer Fritz Dreier. Ten przed wybudowaniem wklejki, jaka była określana jako teren budowy mieszkał w 1931 roku pod dawną Kreckowerstraße 78, czyli Mickiewicza 78, niedaleko. Wcześniej nie występuje w księgach adresowych – mógł być albo młodym człowiekiem albo przyjezdnym, chociaż możliwy ślad poniżej. Po kilku latach – w około 1937 roku zamieszka w swoim zakładzie, możliwe że od strony wewnętrznej kwartału zabudowy, czyli na „zapleczu”. W trakcie II Wojny Światowej zamieszka niedaleko, pod dawną Hans-Hoffmann-Weg 2a, dzisiaj to ulica Cieszkowskiego.
Doklejka pomiędzy blokami przetrwała II Wojnę Światową nienaruszona, podobnie jak okoliczna zabudowa, a po opuszczeniu budynku przez pana Fritza kilka 7 lat po 1945 roku powstał tutaj zakład szklarski wspomniany w prasie 1952 roku.
Widzę BŁĄD, mam sugestię!
Ostatnia aktualizacja 5 miesięcy temu
Możesz zgłosić problem lub propozycję rozwinięcia guzikiem poniżej albo dołącz do nas na forum dyskusyjnym.
Twórca całego tego zamieszania na Szczecin Znany i Historyczny, grzebiący pod każdą przedwojenną cegłą w Szczecinie. Dreptus okolicznus, gatunek pospolity. Droniarz, miłośnik ciemnego piwa, tematyki II Wojny Światowej. Codziennie? Po prostu brodaty brzydal.
Zajrzyj w okolicę postu!
Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!
Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Kliknięcie w ikonę pokaże Ci miniaturę i tytuł.
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.