Zawadzkiego

Migmatyt przy rogu Szafera i Zawadzkiego 

Mały sekret przy Zawadzkiego!

Jeżeli ktoś z Was robi zakupy na ryneczku przy ulicy Zawadzkiego to właśnie tam warto się dobrze rozejrzeć. Obok parkingu ozdobą i ciekawostką jest migmatyt - skała wulkaniczna, która posiada nawet swoją tabliczkę z opisem. Gdzie jest? Spójrz na mapę pod postem!

 

Kliknij i rozwiń spis treści

Są w Szczecinie sekrety. Małe ciekawostki. Zapomniane tablice pamiątkowe, olane przez ludzi i władze stare pomniki. Są też skały mające swoje tabliczki 😉 I to nie byle jakie – róg Zawadzkiego Szafera przy Rondzie Szczecińskich Olimpijczyków kryje taką ciekawą skałę, a nawet ma własną tabliczkę. Co sprawia, że ta skała jest tak nietypowa i zasługuje na swój post? To migmatyt. Opisywane okolice – Osiedle Zawadzkiego – stoi głównie na piaskach i żwirach. Proces tworzenia się takiej skały, którą znamy pod nazwą migmatyt jest dość złożony, a ja geologiem i „skałologiem” na pewno nie jestem 😉

Jednak to, co ciekawi to fakt, że to skała powstająca na bazie magmatyzmu i metamorfizmu – w luźnym języku można napisać, że to proces związany z magmą. Nie jest to skała ogromnie wyjątkowa, bo w podszczecińskich lasach można znaleźć inne migmatyty, ale zdecydowanie mniejsze. Skoro to skała magmowa lub związana z magmą to pochodzi z dużej głębokości i była uformowana poprzez działanie ogromnej temperatury? Dokładnie tak 🙂
Gdzie znajdziemy szczeciński migmatyt z dodaną tabliczką informacyjną? Stoi skryty pod zielenią i brzózką przy parkingu między Rondem Szczecińskich Olimpijczyków, a targowiskiem przy ulicy Zawadzkiego, tuż obok bloku Szafera 196a

Zmiany w okolicy

Wielu szczecinian choruje na betonizm. Jak to się objawia? To fanatyczny pościg za chęcią zobaczenia wszędzie powierzchni zabetonowanej, byle tylko „uspokoić” swój światopogląd. Objawia się to w prosty sposób – to nieumiejętność dostrzeżenia zmian w temacie zieleni na lepsze, a wyłącznie dostrzeganie zmian na gorsze oraz oczekiwanie, że będzie jeszcze gorzej. Kiedy gdzieś zostanie ścięte drzewo to osoba chorująca na betonizm jest pierwsza do protestowania, wrzasków, wycia, krzyków. Ale kiedy takiej osobie pokażę się dwa zdjęcia z 2013 i 2024 roku, kiedy mało zielona okolica zarosła drzewami i krzewami albo w jakiej pojawiło się znacznie więcej drzew, to o tym rozmawiać nie chce, tego dostrzegać nie potrafi, to „zły” temat jest 🙂 
 
Według hasła z encyklopedii PWN migmatyt to skała, która może mieć wyraźnie wyodrębnione partie starsze (paleosom) i młodsze (neosom). W Polsce migmatyt występuje według PWN w północno wschodniej części kraju, w Sudetach oraz w Tatrach Zachodnich. Mimo to znaleźć go można również w okolicach Szczecina. W pobliżu ronda przy rogu Szafera oraz Zawadzkiego skałę wyróżniono wyraźną tabliczką informacyjną.

🔍︎ Możesz powiększyć kafelki kliknięciem

Wirtualna karma

Redakcyjny kiciuch i jego pełna miska
50 zł Jednorazowo
  • Twój kafelek w Galerii Wspierających jeżeli chcesz!
  • Ranga "Mini Wspieracz" na Forum Dyskusyjnym
  • Wirtualna piona! Dzięki takim ludziom jak Ty możemy opłacać licencje, serwer oraz domenę.

Na serwer

Koszty, licencje... 💝
100 zł Jednorazowo
  • Twój kafelek w Galerii Wspierających jeżeli chcesz!
  • Ranga "Średni Wspieracz" na Forum Dyskusyjnym
  • Podziękowania personalne na Grupie Facebook specjalnym postem
Dobry wybór

Zdecyduję samemu

Dzięki za 5 zł lub nawet 500 zł!
Dowolnie Jednorazowo
  • Twój kafelek w Galerii Wspierających jeżeli chcesz!
  • Ranga "Wspieracz" na Forum Dyskusyjnym zależna od kwoty (Mini 50+, Średni 100+, Wielki 200 +)
  • Podziękowania personalne na Grupie Facebook specjalnym postem przy wsparciu od 100 zł

Przykładem właśnie szczeciński migmatyt i jego okolica. Ta bardzo nietypowa skała w 2013 roku stała w miejscu nieotoczonym zielenią, wokół łysy parking i klepisko. Aktualnie migmatyt na rogu Szafera Zawadzkiego kryje się pod brzozą, jaka 10 lat temu była miniaturową sadzonką.

Czy warto oznaczać? 

Czy warto opisać inne podobne nietypowe skały w mieście? Pewnie tak. Są w tkance miasta fajni ludzie – np. Paweł Madejski – który bryka po mieście i oznacza najróżniejsze drzewa. O temacie skał, jakie można znaleźć w mieście, a jakie są nietypowe i nie przypominają sceny z filmu Shrek – „podoba mi się ten głaz to naprawdę ładny głaz!” – niewiele jest w szczecińskiej sieci. Po co oznaczać jakiś migmatyt na mapie albo oznaczać inne nietypowe skały? To nadaje miastu tkankę, charakter, unikalność, tożsamość, kiedy w mieście jest coś więcej niż tylko kilkaset tysięcy mieszkańców, szarych, nie mających zainteresowań. To po prostu dobre, gdy na każdym kroku w mieście mamy coś ciekawego. Prawda? Prawda!

W podszczecińskich lasach znaleźć można wiele kamieni, które nawet mają swoich patronów – znajdziemy między innymi Głaz Osmykaniec, zwany też Głazem Krajoznawców, który leży przy szlaku żółtym z Klęskowa do Kołowa, na południowym wschodzie. Im więcej mamy ciekawych oraz oznaczonych miejsc tym podróżowanie, spacerowanie oraz eksploracja okolicy jest ciekawsza. Po przeciwnej stronie „ziem szczecińskich” między Pilchowem i Osowem (bliżej Osowa) leży diabelski głaz, wspominany w legendach z XIX wieku. O tym obiekcie można poczytać w dodatkowym bloczku poniżej.

Jest połączenie z innym tematem!

Ciekawa sprawa, prawda?! 😉 Wątek, który czytasz posiada połączenie z innym, który był opisywany wcześniej lub później.

Tu poznasz wątek Diabelskiego Głazu w Szczecinie

Widzę BŁĄD, mam sugestię!
Ostatnia aktualizacja 3 tygodnie temu
Możesz zgłosić problem lub propozycję rozwinięcia guzikiem poniżej albo dołącz do nas na forum dyskusyjnym. 

Zajrzyj w okolicę postu!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!

Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Kliknięcie w ikonę pokaże Ci miniaturę i tytuł.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Dodaj komentarz

Historyczny Szczecin