Wokół Szczecina po II Wojnie Światowej przestało przynajmniej kilkanaście wsi, w tym kilka takich, które zamieszkiwało sporo mieszkańców - znajdowały się tam młyny, szkoły, obiekty sanatoryjne. Dziś prawie nie ma po nich śladu. Ale zachowały się stare kartki pocztowe. Gdzie był młyn Steffena?
Nie każde miejsce jest łatwo opisać, znaleźć do niego źródła lub informacje. Dlatego mam małą prośbę – zbieram detale o tym miejscu, budynku oraz jego historii. Jak można je określić nazwą? To dawny Młyn Steffena w Jasienicy, konkretniej w Duchow, a na granicy z Jasienicą. W dawnej nazwie można napisać Steffen Mühlenwerke Duchow-Jasenitz. Taka nazwa padała na plombach oraz w kilku dokumentach. Nie wszystko jestem w stanie wyciągnąć sam. Jeżeli ktoś się ze mną “bił” o tę kartkę na aukcjach w internecie, to przepraszam W moim wypadku to nie tylko kolekcja, ale i część opracowań, które tworzę. Kadr ukazuje nam pogranicze dawnej Jasienicy i wsi Duchow. Pierwszą z pewnością znacie – to dziś część Polic, jaką mijamy jadąc na Trzebież. Duchow przestało praktycznie istnieć. Niewielkie zagłębienie jakie mijamy mostkiem, łukiem, przy kościele w Jasienicy to obszar po młynie.
Dziękujemy za WASZE wsparcie! 💝
Znane z baz genealogicznych są kolejne wątki: Gustav Hermann Steffen, urodzony w 1854 roku w Lychen w Brandenburgii miał żyć krótko w Jasienicy, gdzie 16 września 1881 roku wg baz genealogicznych urodziła się jego córka Elisabeth Steffen. Inny wątek jest w księgach z nazwiskami z okresu I Wojny Światowej – na SMS Yorck miał zginąć Houwald Steffen, kapitänleutnant, 4 listopada 1914 roku, który pochodził z Duchow / Pommern. Miał się urodzić 7 kwietnia 1886 roku, również w Duchow. Tu trzeba zaznaczyć, że nie była to jedyna wieś o takiej nazwie na Pomorzu. Według innych źródeł Houwald Steffen miał służyć na takich jednostkach jak Kioutschou, Pfeil, Posen, Lehrer i ostatecznie na York / Yorck. Ślad kolejny to marka określana jako Steffen & Manthe, Duchow bei Jasenitz. Najwcześniejsze źródło o młynie i postaci Paula mam z 1855 roku, gdzie występuje w dokumentach. Luźne poszukiwania znajdują też drobny ślad w Szczecinie, chociaż niepewny i nie jest potwierdzony – w 1943 roku w Szczecinie żyła wdowa po kapitanie, pani Martha Steffen. Z drugiej nazwisko było tak popularne, że to najprawdopodobniej ślepy trop. Z informacji z dawnej prasy dowiadujemy się, że pan Paul Steffen odpoczywał często w Świnoujściu – praktycznie co roku od 1914 do około 1923. W 1926 roku pojawia się już z “hausdame”. Można podejrzewać, że chodzi tu bardziej o juniora, niż seniora. W 1932 roku pojawia się ponownie, z żoną, ale już określany nie jest jako radca tylko mühlenbesitzer, czyli właściciel młyna.
Paul Steffen, właściciel młyna w Duchow i wzmianki z prasy
W trakcie II Wojny Światowej młyn i jego okolica została trafiona w trakcie nalotu na pobliskie zakłady produkcji benzyny syntetycznej, według zachowanych informacji i fotografii budynek młyna spłonął. Dziś o jego lokalizacji informuje tablica oraz w pobliżu miejsca, gdzie stał młyn powstała jego miniaturka. O ile dobrze kojarzę autorem był Czesław Piekarski znany z innych podobnych tworów. Nad rzeką stoi też makieta “w ruinie”, w miejscu zwałowiska pozostałości i płyt.
Widzę BŁĄD, mam sugestię!
Ostatnia aktualizacja 11 miesięcy temu
Możesz zgłosić problem lub propozycję rozwinięcia guzikiem poniżej lub dołącz do nas na forum dyskusyjnym.
Twórca całego tego zamieszania na Szczecin Znany i Historyczny, grzebiący pod każdą przedwojenną cegłą w Szczecinie. Dreptus okolicznus, gatunek pospolity. Droniarz, miłośnik ciemnego piwa, tematyki II Wojny Światowej. Codziennie? Po prostu brodaty brzydal.
Zajrzyj w okolicę postu!
Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!
Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć “Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Kliknięcie w ikonę pokaże Ci miniaturę i tytuł.
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.