... dziś są zadbane. Jeżeli w Szczecinie znajduje się zabytkowa willa lub budynek, który niszczeje i nie ma zarządcy, to bardzo lubimy o tym mówić, pisać, apelować o troskę. Jednak, gdy jakaś willa doczeka się dobrego właściciela, remontu i zadbania, to jakoś przechodzi nam to bokiem. Jeden z takich zabytków stoi w głębi ulicy Moniszki, tuż przy Jasnych Błoniach.
Opisywany zabytek Szczecina znajduje się na północnym końcu ulicy Moniuszki i nosi numer 20. Po prawej stronie wjazdu w ślepą uliczkę mamy budynki szpitala wojskowego przy ulicy Piotra Skargi, po lewej jeszcze jedną willę oraz widok na Pomnik Czynu Polaków. Niewielu zagląda w miejsce, w którym ta willa stoi – zdaje się być bardzo niedostępna, trochę zapomniana i gdyby dobudować na wjeździe szlaban, byłaby jak twierdza. Po bokach wjazdu pod adres Moniuszki 20 mamy mury sąsiednich ogrodów, a od północnej strony willę kryje ogród oddzielony płotem od niewielkiej parkowej skarpy. Jak podaje dawna karta zabytku – mury obwodowe z cegły pełnej ceramicznej, nad piwnicami stropy Kleina na belkach stalowych, do których również prowadzą schody ceglane, w środku głównie schody drewniane, balustrady z prętów stalowych, z kutymi ozdobami.
Dziękujemy za WASZE wsparcie! 💝
W latach powojennych według karty zabytku budynek przekazano Wojewódzkiej Wielospecjalistycznej Przychodni Alergicznej, jaka działała w nim do 1997 roku. Następnie obiekt trafił do Zachodniopomorskiej Kasy Chorych wykonując kapitalny remont, zmieniając też układ ścian wewnątrz. Zabytek w 2001 roku sprzedano spółce “DUO” S.A. ze Szczecina przekształcając obiekt w funkcję biurową. W 2005 roku wspomniana spółka sprzedała budynek spółce RCI ze Szczecina.
Po lewej stronie (zachodniej) znajduje się ogród. Dziś (2023) willa jest wyremontowana, a nawet podchodząc po wykonanie aktualnej fotografii spotkałem kogoś, kto albo się willą opiekuje, albo jest jej właścicielem (lub pracownikiem). Niestety nie zdążyłem zaczepić i zostawić wizytówki 😉 Firma RCI zajmuje się między innymi budową sieci światłowodowych, teletransmisyjnych i inwestycjami budowlanymi.
Kim byli właściciele przed wojną? Kiedy zbudowano obiekt?
Emil Krüger, właściciel firmy mięsnej
Przed wojną ulica Moniuszki w Szczecinie nazywała się Richard-Wagner-Straße, podobnie jak dziś budynek nosił numer 20. Willa powstała w 1928 roku na zlecenie rzeźnika i właściciela fabryki mięsnej Emila Krügera. Przed postawieniem swojej willi mieszkał na dawnej Friedrich-Karl-Straße 38, na II piętrze, czyli na dzisiejszej ulicy Piłsudskiego. Dzisiaj to narożnik z ulicą Mazurską, na przeciwko stacji benzynowej. Zarządcą nieruchomości Moniuszki 20 był August Reek, pracownik prana Krügera. Przed wojną pojawi się też kierowca, pan Hermann Knorr, zaś w 1938 roku pani Elisabeth Krüger oraz ogrodnik pan Wilhelm Tantow. W 1940 roku pojawia się już nowy właściciel willi – kupiec Gebhard Holz – będzie też ostatnim właścicielem przed 1945 rokiem. Po wojnie przez niemal dwie dekady budynek będzie stać pusty.
Dziś poza RCI pod adresem Moniuszki 20 w Szczecinie znaleźć można firmę CMW Legal, a według danych wyszukiwarki przez budynek “przewinęło się” jeszcze kilka innych. Przy schodach wejściowych dostrzec można kilka szyldów działających tu firm.
Budynek jest ukryty wśród drzew i zieleni okolic Jasnych Błoni, co nadaje mu pewien “tajemniczy” charakter. Chociaż trzeba przyznać, że płot frontowy z jednej strony jest własności prywatnej potrzebny, z drugiej spacer na końcówkę ulicy Moniuszki (dawną Richard-Wagner-Straße 20) mocno odstrasza 😉 Najważniejsze, że zabytkowa willa jest w 2023 roku w dobrym stanie oraz ma swojego gospodarza!
Widzę BŁĄD, mam sugestię!
Ostatnia aktualizacja 1 rok temu
Możesz zgłosić problem lub propozycję rozwinięcia guzikiem poniżej lub dołącz do nas na forum dyskusyjnym.
Twórca całego tego zamieszania na Szczecin Znany i Historyczny, grzebiący pod każdą przedwojenną cegłą w Szczecinie. Dreptus okolicznus, gatunek pospolity. Droniarz, miłośnik ciemnego piwa, tematyki II Wojny Światowej. Codziennie? Po prostu brodaty brzydal.
Zajrzyj w okolicę postu!
Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!
Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć “Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Kliknięcie w ikonę pokaże Ci miniaturę i tytuł.
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.