Bywa, że badając jakąś szczecińską willę z lat trzydziestych znajdujemy postacie, jakie są potomkami innych właścicieli willi z innych części miasta - Moniuszki 4 przez niemal cały czas istnienia budynku przed wojną zamieszkiwał syn konsula. Nie był jednak pierwszym właścicielem, tą była wdowa o bardzo typowym nazwisku.
Kliknij i rozwiń spis treści
Wille, które otaczają Jasne Błonia dla wielu zdają się być bardzo stare, a takie nie są 🙂 Wszystkie poza tymi, które znajdują się w pobliżu szpitala wojskowego (od strony Pomnika Czynu Polaków) powstały w połowie lat trzydziestych XX wieku. W kontekście przedwojennego i powojennego patrona dzisiejszej ulicy Moniuszki lepiej odesłać do poprzedniego postu i innej willi – opis kim był Moniuszko i kim był Richard Wagner można przeczytać pod tym adresem. Stare budynki możemy nazywać od nazwiska dawnych pierwszych właścicieli albo od nazwiska ludzi, którzy posiadali budynek najdłużej. W tym wypadku adres Moniuszki 4 powinien nosić w przenośni nazwę “Willa Müller”, problem w tym, że takie nazwisko jest jak Kowalski lub Nowak w Polsce, a pani która widnieje jako pierwsza właścicielka żyje tam tylko około roku. Niestety, poszukiwania kim konkretnie była wdowa Martha Müller nie przyniosły efektu mimo prób porównywania jej poprzednich adresów, księgi nie podają też jej nazwiska panieńskiego, podobnie poszukiwania dokumentów na jej temat nie przyniosły skutku.
Jeszcze 10 lat temu willa wyglądała dość kiepsko – z małego ogródka przed budynkiem (od Moniuszki) wysypywał się bluszcz, który gęsto porastał cały budynek. Nadbudówka nad przedwojennym budynkiem przypominała trochę nieestetyczną doklejkę z paneli. Kiedy jakiś miejski hejter mówi, że w mieście nie dba się o stare budynki to jednym z przykładów jego błędnego myślenia są wille wokół Jasnych Błoni – sąsiednie przeszły remonty i odświeżenia. Inaczej niż ponad 10 lat temu wygląda willa pod numerem 3, 5, 6, gdzie działa Między Wierszami, pomijając już remont całego sąsiedniego gmachu Urzędu Miejskiego. Nie wszystkie przeszły takie remonty, jak willa pod numerem 3, 4, 5 i 6, ale jednak. W willi, jaką przed wojną zajmowała chwilę wdowa Müller, a po niej Rudolf Ahrens, bogaty kupiec, była przed remontem nieco bardziej “ubrana w zieleń”, ale sam budynek po prostu był pokryty bluszczem. Dzisiaj zadbano o płot przywrócony do starego stylu, odsłonięto klinkierowe elementy elewacji, zadbano o ganek oraz dach. Zamiast doklejki z paneli jest symetryczne poddasze.
W 1936 roku księgi podają kolejnego właściciela – zaledwie rok po wdowie Müller – był to jeden z bogatszych mieszkańców Szczecina, syn konsula, filantropa i człowieka zafascynowanego historią. W momencie, kiedy Rudolf Willy Paul Martin Ahrens stał się właścicielem willi Moniuszki 4 był lekko po trzydziestce, urodził się 13 października 1902 roku w Szczecinie. Jego ojcem był znany i opisywany już wcześniej (patrz bloczek z powiązanym postem poniżej) Willy Ernst Martin Ahrens, późniejszy właściciel pięknego budynku przy Wincentego Pola. Jego matką była Katharina Charlotte Anna Ahrens z domu Lemcke, córka słynnego konserwatora zabytków, publicysty i człowieka, który dla historii Szczecina zrobił wiele – Hugo Lemckego.
Na tej stronie nie ma reklam, treści sponsorowanych, płatnych ani irytujących okien. Wysokiej jakości zdjęcia, grafiki, serwer, domenę i licencje utrzymujemy wyłącznie z Waszych wpłat.
Wszystkie informacje oraz detale znajdziesz na stronie Galerii Wspierających.
W imieniu redakcyjnego kiciucha dzięki za rozważenie wsparcia 💝
Wirtualna karma
Redakcyjny kiciuch i jego pełna miska- Twój kafelek w Galerii Wspierających jeżeli chcesz!
- Ranga "Mini Wspieracz" na Forum Dyskusyjnym
- Wirtualna piona! Dzięki takim ludziom jak Ty możemy opłacać licencje, serwer oraz domenę.
Na serwer
Koszty, licencje... 💝- Twój kafelek w Galerii Wspierających jeżeli chcesz!
- Ranga "Średni Wspieracz" na Forum Dyskusyjnym
- Podziękowania personalne na Grupie Facebook specjalnym postem
Zdecyduję samemu
Dzięki za 5 zł lub nawet 500 zł!- Twój kafelek w Galerii Wspierających jeżeli chcesz!
- Ranga "Wspieracz" na Forum Dyskusyjnym zależna od kwoty (Mini 50+, Średni 100+, Wielki 200 +)
- Podziękowania personalne na Grupie Facebook specjalnym postem przy wsparciu od 100 zł
Rudolf Willy Paul Martin Ahrens
Rudolf Ahrens przeniesie się pod adres Moniuszki 4 (dawna Richard-Wagner-Straße 4) z przedwojennej Pölitzerstraße 8, jaka była w kręgach rodziny od dłuższego czasu. By dzisiaj wyobrazić sobie, gdzie stała narożna kamienica o tym adresie przed przeprowadzką Rudolfa musielibyśmy stanąć na Placu Rodła i spojrzeć na wschód – w stronę hotelu Radisson. Kamienica ta znajdowała się przy dzisiejszej Wyzwolenia, w pobliżu “ostrej” strony kompleksu i hotelu, od strony placu oraz Piłsudskiego. Prócz niego, a również za czasów wdowy mieszkał tu przedstawiciel marki Arno Herrmann, wyraźnie przez dwa “r”. Ten z czasem awansuje na dyrektora, ale nie będzie mieszkać w willi do końca wojny. Wspomniany doktor i kupiec Richard Ahrens będzie jednym z zarządzających firmą, która od dekad działała w dawnym Szczecinie – Schütt & Ahrens. Była to firma zajmująca się magazynowaniem zbóż, pasz, ale przede wszystkim produkcją maszyn rolniczych oraz wyposażenia dla obiektów gospodarskich. Również bardzo prawdopodobne, że to Rudolf znajduje się na załączonej fotografii do galerii, na jakiej widzimy przedwojenną willę z postaciami. Można zażartować, że już wtedy bluszcz lubił tę okolicę i wspinał się po budynku 😉
Z drugiej strony postać przy furtce (mężczyzna w garniturze siedzi na murku lub stoi na podwyższeniu za nim) po lewej stronie wygląda na starszą kobietę – niestety nie mam jasnego kontekstu fotografii. Drogą prostych domysłów możemy sądzić, że skoro willa otoczona jest już bluszczem jest to fotografia wykonana albo po wojnie, albo krótko przed 1945 rokiem, a mężczyzną w średnim wieku (ówcześnie około 40 lat) może być Rudolf Ahrens. Do ostatniej znanej księgi adresowej z 1943 roku występuje sam. Z dawnych wzmianek wiemy, jaka pani mogła zostać jego późniejszą żoną.
Jest połączenie z innym tematem!
Ciekawa sprawa, prawda?! 😉 Wątek, który czytasz posiada połączenie z innym, który był opisywany wcześniej lub później.
Tu poznasz wątek ojca Rudolfa w innym miejscu historii!
Ciekawostką o rodzinie Ahrens (tej konkretnej opisywanej) jest wątek pasji do alpinizmu. Zarówno ojciec, jak i Rudolf należeli do sekcji Związku Alpejskiego, który działał w Szczecinie. Towarzystwo wydawało swoją własną gazetkę z informacjami, ciekawostkami i ogłoszeniami. Odnajdujemy numer siódmy z października 1934 roku. W nim kolumna poświęcona tym, którzy odeszli, tym którym urodziło się potomstwo oraz tym, którzy wzięli śluby lub zaręczyli się. Możemy podejrzewać, że kobietą na zdjęciu po prawej stronie jest pani Inge Stender, podana jako zaślubiona z doktorem Rudolfem Ahrens ze Szczecina. We wzmiance podano miasta – pan Rudolf ze Szczecina, pani Inge z Gelsenkirchen nad Dortmundem. Nieznany pozostaje akt ślubu pary – możliwe, że z czasem pan Rudolf i pani Inge rozstali się lub nie wzięli ślubu, a podejrzenie co do osoby z prawej strony fotografii nie musi być trafne.
Widzę BŁĄD, mam sugestię!
Ostatnia aktualizacja 7 miesięcy temu
Możesz zgłosić problem lub propozycję rozwinięcia guzikiem poniżej albo dołącz do nas na forum dyskusyjnym.
Twórca całego tego zamieszania na Szczecin Znany i Historyczny, grzebiący pod każdą przedwojenną cegłą w Szczecinie. Dreptus okolicznus, gatunek pospolity. Droniarz, miłośnik ciemnego piwa, tematyki II Wojny Światowej. Codziennie? Po prostu brodaty brzydal.
Zajrzyj w okolicę postu!
Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!
Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć “Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Kliknięcie w ikonę pokaże Ci miniaturę i tytuł.
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.