Arkońska / Eckerbergerstraße

Mostkami przez strumień Kückenmühlbach / Warszewiec 

Strumienie to też historia!

Nazwy dzisiejsze strumieni i cieków wodnych w obszarze Szczecina są nam znane. Czy ktoś z Was zna nazwy przedwojenne? Okazuje się, że strumienie w okolicach ulicy Arkońskiej sprawiały problemy poprzez działalność okolicznych instytucji. O jakie strumienie chodzi? O tym niżej!

Opowiem Wam jak to mieszkańcy Am Kückenmühlbach / Bułgarskiej dokładnie 95 lat temu wychodząc ze swych willi, by dostać się na chodnik wzdłuż ulicy, przechadzali się mostkami przez strumień Kückenmühlbach 💦 Tak, tak… każdy dom posiadał swój własny mały mostek nad strumieniem 🌁
Potok 💦 w tej okolicy płynął przez ogrody instytutu Kückenmühler Anstalten ✝️ tuż za Eckerbergstraße / Arkońska, dalej pod mostem 🌁 na którym biegła główna ulica Eckerbergstraße / Arkońska, wpadając do koryta wzdłuż ulicy Am Kückenmühlbach / Bułgarska, łącząc się już na styku Goetheweg / Fałata i Am Kückenmühlbach / Bułgarska z potokiem Mühlenbach / Osówka. Nie był to strumień jak dziś, niepozorny i spokojny, ale duży dopływ wodny, który sprawiał niemałe problemy. Połączony z dwóch strumieni – Kückenmühlbach / Warszewiec i Schillerbach / Mieniący Potok – płynął dość szybko ze wzniesienia w kierunku doliny, na wysokości przed Eckerbergstraße / Arkońska nieco obniżając i spłaszczając swe koryto, spływając już bardziej spokojnie.
W 1922 roku podczas dwóch dni ciągłego deszczu strumień na tyle wezbrał, że doszło do jego rozlania, zniszczenia ścian koryta, uszkodzenia oświetlenia ulicznego, kilku mostków… A woda rozlała się na powierzchnię 350m2 w kierunku Ogrodów Działkowych, dostając się również do piwnic kilku domów mieszkańców. Prace naprawcze tej części strumienia trwały prawie rok, wykonano nie tylko wzmocnienie koryta, ale też jego pogłębienie z 50 cm na 1,5 m, odchwaszczenie i oczyszczenie. Zaś w 1913 roku woń unosząca się od strumienia, określana jako “drażniąca i szkodliwa” spowodowała, iż miejskie służby przeprowadziły dochodzenie. Sprawdzając strumień w każdej jej części, zarówno okoliczną instytucje Kückenmühler Anstalten oraz Restaurację Johannisthal. Strumień wzdłuż Am Kückenmühlbach / Bułgarska wg raportu “(..) zmieniła swoją barwę na żółto-zielony z widocznymi osadami na brzegach w postaci czarno-brunatnych grzybów (…)”. Raport końcowy wskazał iż głównym winowajcom była instytucja Kückenmühler Anstalten, której nieczystości z kilku z pomieszczeń dla zwierząt były wylewane do strumienia. Podobno sytuacja miała też miejsce kilka lat wcześniej i była na tyle uciążliwa, że kilkoro jej mieszkańców odczuło ją na swoim zdrowiu.
Dziś jakoś trudno wyobrazić sobie strumień biegnący wzdłuż Bułgarskiej, choć byłaby to nie lada atrakcja 😉 Skanalizowanie cieku to rok 1927, mozolne i administracyjne procedury związane z częściami ziem należącymi do mieszkańców, właścicieli mostków, spowodowało ostatecznie zakończenie prac w 1931 roku. Potok został ‘schowany’ przed mostkiem na Eckerbergstrasse / Arkońska do jego połączenia z Mühlenbach / Osówka w parku. Kanalizacja została wykonana przez firmę CARL SCHULTZ Stettin, Turnerstraße 49a zajmująca się Straßen-und Tiefbaugeschäft / Branżą Drogową i Lądową.

Widzę BŁĄD, mam sugestię!
Ostatnia aktualizacja 1 rok temu
Możesz zgłosić problem lub propozycję rozwinięcia guzikiem poniżej lub dołącz do nas na forum dyskusyjnym. 

Zajrzyj w okolicę postu!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!

Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć “Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Kliknięcie w ikonę pokaże Ci miniaturę i tytuł.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Dodaj komentarz

Historyczny Szczecin