Kościół zrozumiałe, ale droga na cmentarzu?!

Tak. Dobrze czytasz tytuł i nagłówek. Często oburzamy się, gdy na jakimś dawnym cmentarzu powstaje sklep albo plac zabaw. Tymczasem już przed wojną na miejscu dawnego cmentarza wytyczono drogę oraz zbudowano... wielki kościół. Tak, na miejscu gdzie były groby!

Budowa kościoła brzmi jeszcze dość normalnie, bo przecież masę kościołów otaczały cmentarze, prawda? No nie do końca 😉 Bo ten kościół powstał faktycznie w części na terenie istniejącego cmentarza. Ma też swoje fundamenty, które zbudowano w ziemi, na jakiej znajdowały się niegdyś groby. Gdzie takie miejsce znajduje się w Szczecinie? Wyobraźcie sobie, że cofacie się do końcówki XIX wieku. Szczecin eksploduje zabudową po decyzji o rozbiórce umocnień miejskich. W niektórych miejscach jeszcze mieszają się dawne kazamaty, obwałowania, magazyny artyleryjskie, z kamienicami i nową zabudową. Dla dzisiejszych szczecinian byłby to szok urbanistyczny – po sąsiedzku znajdowały się umocnienia militarne z XIX wieku oraz ówcześnie pachnące nowością kamienice mieszkalne. Kiedyś pokazywałem ciekawą fotkę – kazamaty na Niepodległości, a w tle już nowe kamienice! Wyobraź sobie, że masz połowę XIX wieku i stoisz za dzisiejszą Bramą Portową w kierunku Krzywoustego. W tle widać… cmentarz… Niemożliwe? A jednak. Niemal każdy z Was kto posiada prawo jazdy i porusza się samochodem po Szczecinie niemal na 100% przejeżdżał swoimi kołami po drodze, jaka powstała na miejscu dawnego cmentarza. Gdzie i jak?! Są ku temu dowody?! Tak, są.

Dawny cmentarz przy Placu Zwycięstwa i Skwerze Ackermanna

Wróć do swojej wyobraźni. Stoisz za Bramą Portową i patrzysz w kierunku Krzywoustego. Przed tobą krzyże i groby. Z prawej w obszarze dzisiejszego Parku Andersa znajdzie się Alter Militär Kirchhof. Zaś po lewej stronie w okolicy dzisiejszego Skweru Ackermanna będzie Neue Militär Kirchof. Ten drugi zostanie zmniejszony, a z obszaru który dziś zajmuje droga między stacją Orlen i kościołem zostaną ekshumowane na cmentarz „stary” – w dzisiejszym Parku Andersa. Można zażartować, że „nowy cmentarz wojskowy” długo nie był nowy, skoro wrócił na stary 😛 Raczej nie musisz się obawiać, że idąc do kościoła garnizonowego albo jadąc drogą obok „jeździsz” po trumnach, bo te zostały ekshumowane wraz z budową. Jednak był to teren pocmentarny. Na części tego cmentarza następnie powstał widoczny na grafice projektowej kościół – dawny Bugenhagenkirche, dzisiejszy Kościół Garnizonowy św. Wojciecha. Tutaj regularnie trzeba przypominać, że przedwojennym kościołem garnizonowym był ten betonowy obok, a nie ten ceglany. Szczecinianie stale są w szoku, gdy w kontekście przedwojennym o wielkim betonowym kościele pisze się, że to kościół garnizonowy – oburzają się i „poprawiają”, gdy historia ukazuje nam przedwojenną odwrotność. Świątynia, jaką dziś znamy pod określeniem kościoła garnizonowego została finalnie ukończona w styczniu 1909 roku. W galerii zobaczycie nie tylko to jaki projekt faktycznie powstał, ale też te jakie były proponowane! Jeżeli kogoś bardzo fascynują plany innych projektów, znaleźć je można w Deutsche Konkurrenzen z 1903 roku.

Widzę BŁĄD, mam sugestię!
Ostatnia aktualizacja 4 miesiące temu
Możesz zgłosić problem lub propozycję rozwinięcia guzikiem poniżej lub dołącz do nas na forum dyskusyjnym. 

Zajrzyj w okolicę postu!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!

Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Kliknięcie w ikonę pokaże Ci miniaturę i tytuł.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Dodaj komentarz

Historyczny Szczecin