Czasami kiepski pomysł można przekuć w bardzo dobry

Przez krótki czas Plac Zamenhofa w Szczecinie "zdobiła" Fryga, wcześniej był to niezbyt uroczy asfaltowy plac kojarzący się z dużym ruchem i niebezpieczeństwami dla pieszych. Dziś? Fontanna, ławki, trochę kwietników i dużo bardziej bezpieczna przestrzeń. Dobra zmiana? W mojej ocenie jedna z lepszych przemian ze "złego" w "dobre".

W starej pocztówce wysłanej 17 października 1909 roku oraz dzisiaj, wraz z porównaniami odchodzących od placu ulic. Jesteśmy na rogu dawnej Turnerstraße (Jagiellońska) oraz Kronprinzenstraße (Rayskiego). Najpierw w kadrze mocno przedwojennym, a następnie w kadrach już z XXI wieku.
Jedno z miejsc w Szczecinie, które w mojej ocenie skutecznie i dobrze „reanimowano” po niezbyt udanych pomysłach i projektach „uatrakcyjniania” miasta. Przed aktualną wizją placu po środku znajdowała się zniesławiona (tak to nazwijmy, od znienawidzonej i osławionej) Fryga. Ta karykatura sztuki kompletnie odklejona od otaczającej rzeczywistości była wadliwie wykonana już w momencie jej montażu – niemal natychmiast zaczęła pękać.
Stojąca po środku asfaltowego skrzyżowania „rzeźba” była wiecznie brudna, aż w końcu z uwagi na odpadające elementy została rozebrana. Sprawa rzeźby skończyła się w sądzie, a projekt Monumento mający „uatrakcyjniać” miasto o stawianie nowoczesnych obiektów upadł po pierwszej próbie. Jednak na Placu Zamenhofa stało się coś, co powinno być jakąś formą przykładu dla innych ulic i skrzyżowań.
Po przebudowie ruch przeprowadzono brukowanym łukiem, spowalniając ruch, zaś na środku placu powstały ławki, fontanna, małe kwietniki. Miejsce stało się bardziej przyjazne pieszym oraz spacerowiczom i czego, by miejscy hejterzy nie mówili – spotkać można turystów 😛 Wciąż jednak fasady kamienic w stronę Archiwum Państwowego powinny pójść do remontu.
W dobie powszechnego narzekactwa wielu nie dostrzegło, że właśnie kamienice w tym rejonie miasta przechodzą remonty – fotografię porównawczą wykonano w Google Earth w 2019 roku, a dziś pięć kamienic przeszło remont, w tym te narożne, najbardziej widoczne. Niestety do ulepszeń jest jeszcze mentalność ludzi – parkujących na bramach, zostawiających butelki pod murami. Mimo to, Plac Zamenhofa jest dziś bardziej przyjazny – ruch spowolniony, można przysiąść, po środku mamy przystanek, chodzi się po tej przestrzeni bezpieczniej.
Wielu mówi, że kiedyś to można było usiąść! Kiedyś to było! 😉 Przedwojenny Plac Zamenhofa i dawna Turnerstraße, dzisiejsza Jagiellońska, była typową miejską ulicą bez żadnej funkcji „siedziskowej”. Ot zwykłe skrzyżowanie. Dziś? Dziś jednak można tu przysiąść, a na dawnej fotografii jakoś ławek nie widać. Za to sklep z cygarami w narożnej kamienicy owszem!

Zajrzyj w okolicę!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna – możesz ja kliknąć i oddalić widok, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook „Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!

Post na FB

Skomentuj na Facebooku!

Dodaj komentarz

Pola oznaczone * są wymagane

Historyczny Szczecin