Tłumy ludzi na plaży...

Na co czekali? Na mały stateczek dopływający do molo? A może po prostu było ciepło, dzień wolny i ludzie "wylegli" na plażę w dawnej Trzebieży? Fascynują stroje - mimo tego, że niektórzy się kąpią kobiety i mężczyźni wciąż elegancko ubrani!

Co myślał pan spoglądający na fotografa z lewej? Dlaczego i skąd przyjechał pan obok niego na rowerku? Kim został chłopiec, z kapeluszem? Co tak obruszyło kogoś z prawej strony od ścieżki, że taką postawę przybrał? Jesteśmy w dawnym Klein Ziegenort, czyli Małej Trzebieży. Dla niektórych może być to zaskakujące, ale Trzebież podzielona była na dwie – małą i dużą. Mała znajdowała się na północy, duża na południu. Co ciekawe, ląd przesunął się mocno w kierunku Zalewu Szczecińskiego. 

Dzisiejsza ulica Spacerowa i promenada 150 lat temu byłaby… pod wodą!

Domki na skrzyżowaniu OsadnikówSpacerowej i Bocznej byłyby na plaży.
Za to ciekawostką w „dużej” Trzebieży są baseny portowe – dwa z nich są zaznaczane na mapie z końca XIX wieku. Mrożący krew w żyłach dla niektórych narzekaczy jest wątek okolicznej zieleni – znajdujący się na południe od wielkiej Trzebieży cmentarz, leżał… na łąkach. Dziś leży w lesie. Granica dawnych lasów, które stanowiły majątek władców zatarła się – dawna leśniczówka w Trzebieży, dziś na łuku drogi od Dębostrowa leżała na skraju lasu, dziś jest w lesie. Podobnie las od strony Brzózek wdarł się kilkaset metrów w stronę zabudowań. Czy możemy ustalić miejsce fotografii?
To nic trudnego. Jesteśmy w Małej Trzebieży (Klein Ziegenort) oraz z nagłówka obok Schanzberg. Ta nazwa zmieniała się też na Schanzberge. Gdy dziś jedziemy ulicą Leśną w stronę głównej plaży w Trzebieży, w kierunku parkingu, to właśnie po lewej stronie widoczne górki to dawny Schanzberg. Możemy podejrzewać, że mowa o okolicy aktualnej plaży 😉 Po lewej od zaznaczanej na mapie ścieżki znajdowało się małe wzgórze i niewielki budynek tuż pod nim – podobnie, jak na kadrze pocztówki.
 
Domek ten nazywano Schanzberg Badehalle, czyli po prostu hala kąpieliskowa z zaznaczeniem że znajduje się ona w tej opisywanej lokalizacji. Potwierdzenie znajdziemy też w kadrach „od pupy strony”, czyli na Schanzberg Ziegenort, ale od strony zalewu – tam zauważymy widoczne molo. Tu warto doznaczyć, że na wzgórzu znajdował się jeszcze jeden budynek – ceglany – również z wielkim bannerem „Schanzberg” na boku.

Zajrzyj w okolicę!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!

Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Ostatnia aktualizacja 1 rok temu

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook „Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!

Post na FB

Skomentuj na Facebooku lub podziel się postem ze znajomymi!

Dodaj komentarz

Historyczny Szczecin