W tym poście zaglądamy historycznie na północ Szczecina – region, który został mocno „przebudowany” przez II Wojnę Światową. Wiele kamienic i budynków nie przetrwało do dziś, a niektóre ulice wyglądają nietypowo – jakby czegoś w przestrzeni brakowało. Dzięki starym fotografiom możemy zobaczyć te regiony nim budynki zostały zniszczone lub rozebrane już po wojnie. Na załączonym kadrze mamy dawny narożnik pomiędzy ulicą Strzałowską i Światowida. W dawniejszych nazwach to odpowiednio: Bergstraße (do 1933 roku, następnie Hermann-Göring-Straße) oraz Harrenwieser Straße. Tutaj warto dodać, że Światowida dzieliła się jeszcze na inną ulicę – od „pleców” załączonego kadru znajdowała się już Bollinkener Straße, a dzisiejsza Wiszesława.

Paul Ewert i jego sklep kolonialny

Ilość osób o nazwisku Ewert w Szczecinie rośnie od końca XIX wieku – od zaledwie jednej lub dwóch do ponad dwudziestu w latach dużo późniejszych. Paul Ewert pojawić się może w Szczecinie w 1897 roku, gdy handlarz o tym imieniu i nazwisku mieszka przy Große Wollweberstraße 37-38 na IV piętrze. To dzisiejsza ulica Tkacka. Jednak ten rok później już z ksiąg znika, by pojawić się w 1901 roku możliwe, że z całą obszerną rodziną. Prócz Paula widzimy wtedy również Ericha mieszkającego razem z nim na Tkackiej, który później prawdopodobnie mieszka obok niego na północy Szczecina

Od około 1902 roku do 1919 roku Paul Ewert prowadził swój sklep na Herrenwieser Straße 2, dzisiejszej Światowida. W latach dwudziestych swój sklep ma pod adresem Bergstraße 6 (Strzałowska). Jeżeli chcielibyśmy w tej okolicy, przed wojną, udać się po rzeczy importowane, to właśnie sklepik jaki prowadził Paul Ewert byłby dobrym wyborem. W księgach z lat trzydziestych jego biznes wygasa i występuje pod numerem Bergstraße 2, uwiecznionym na załączonej fotografii. Autor kadru wykonał go akurat wtedy, gdy obok przejeżdżał tramwaj.

Jego biznes pojawia się do ostatniej księgi adresowej z 1943 roku, jednak sklep, który prowadził jest raczej w likwidacji. Można wspomnieć, że prawdopodobnie nieco wyżej – pod Bergstraße 10 (Strzałowska przed zmianą na Herman-Göring-Straße) mieszkał jeszcze inny spokrewniony z nim kupiec, Erich Ewert. Możliwe, że ten sam, z którym mieszkał na Tkackiej. W latach dwudziestych tuż obok Paula i Ericha mieszka też szewc Otto Ewert. Czy byli spokrewnieni? Tego się chyba już nie dowiemy. Pana Paula od dekad już nie ma, podobnie nie ma jego narożnika przy skrzyżowaniu Strzałowska-Światowida-Wiszesława. Jest za to ten post, który jego sklep oraz nazwisko uchronił od zapomnienia 🙂

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook „Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla Ciebie.

Post na FB

Skomentuj na Facebooku!

Historyczny Szczecin