Standardowo szedłby typową pocztą, ale poza takimi usługami działała też poczta polowa (w dawnym Szczecinie nazwana feldpost), która pomijała wszystkie "bramki" klasycznych usług. W dawnej prasie możemy odszukać kiedy mogła powstać szczecińska poczta polowa, a także poznać inne ciekawostki na temat jej funkcjonowania.
Dziękujemy za WASZE wsparcie! 💝
Feldpost, poczta polowa i wątek szczeciński
Tłumaczenie fragmentu z dawnej prasy niemieckiej z 1916 roku
O powstaniu jednej z pierwszych placówek poczty polowej w Szczecinie oraz jednej z najstarszych w ogóle w Niemczech mówi nam dawny Berliner Illustriete Zeitung z 25 czerwca 1916 roku w kwestii poczty polowej teatru I Wojny Światowej:
Efektem powstawania poczty polowej był również dekret Fryderyka Wilhelma I, który tworzył pocztę pasażerską – wraz z powozami pocztowymi można było się „zabrać” w podróż do innego miasta, oczywiście za opłatą. Ta nie była niska i uzależniona od pory roku. Za podróż w połowie XIX wieku zapłacić trzeba było około 20 talarów, z Berlina do Królewca. Informacje potwierdzające powstanie poczty polowej znajdziemy w wypisie decyzji „Corpus constitutionum Marchicarum” o tytule „Powiadomienie o poczcie polowej i sposobie jej prowadzenia”. Starym językiem mowa w tej informacji, że wkrótce (kwiecień 1715 roku) pod Szczecinem zbierze się armia, a także wydano dekret o ustanowieniu tam osobnej poczty polowej, która będzie zarządzać listami, jakie krążą po armii. Stanowisko o poczcie polowej, sprawach karnych oraz zdarzeniach stanów wojennych, z uszanowaniem dekretu Fryderyka Wilhelma I podpisał w obozie pod Szczecinem, 17 maja 1715 roku, z honorami i oddaniem Christoph von Katsch, pruski minister sprawiedliwości.
Widzę BŁĄD, mam sugestię!
Ostatnia aktualizacja 1 rok temu
Możesz zgłosić problem lub propozycję rozwinięcia guzikiem poniżej lub dołącz do nas na forum dyskusyjnym.
Twórca całego tego zamieszania na Szczecin Znany i Historyczny, grzebiący pod każdą przedwojenną cegłą w Szczecinie. Dreptus okolicznus, gatunek pospolity. Droniarz, miłośnik ciemnego piwa, tematyki II Wojny Światowej. Codziennie? Po prostu brodaty brzydal.