Okazuje się, że całkiem sporo. Mieszkańcy dawnego miasta nie byli tylko nazwiskiem gdzieś w księgach adresowych. Mieli też swoje pasje, należeli do stowarzyszeń, prowadzili aktywność miejską. Jedną z takich barwnych postaci był Sigismund Noack mieszkający na ulicy Arkońskiej w Szczecinie.
To był czas kiedy kaktusy sprowadzano statkami towarowymi z Nowego Świata, a następnie wystawiano np. w ogrodach botanicznych czy uprawiano jako “rośliny egzotyczne”. Kaktusy były wielkim hitem tamtych czasów! Cieszyły się tak wielkim zainteresowaniem, że w 1892 roku w Berlinie założono Deutschen Kakteen-Gesellschaft e.V.’ (Niemieckie Towarzystwo Kaktusowe), a w 1899 roku powstaje ‘Belonging der Kakteenfreunde zu Stettin’ (Stowarzyszenie Przyjaciół Kaktusów w Szczecinie), na czele którego staje jeden z mieszkańców Niemierzyna/Nemitz, Szanowny Pan Sigismund Noack (ur. 1867- zm.1937), zamieszkujący parter domu przy Eckerberg Straße 8 (Arkońska 8), wraz ze swoją żoną – była nią Marie Frieda Noack z domu Schlobach. Pan Noack był bardzo cenionym znawcą kaktusów, był prezesem szczecińskiego oddziału przez 30 lat, grał wiodącą rolę w organizowaniu pokazów kaktusów .
W 1910 roku podczas weekendu, 4-5 czerwca, zorganizował walne zgromadzenie członków Niemieckiego Towarzystwa w Szczecinie. Jednym z punktów programu był pokaz pięknych i nietuzinkowych okazów Pana Noaka w jego mieszkaniu przy Eckerbergstrasse 8 na parterze. Później odbył się wędrówka nad Westendsee (Rusałka) przez zachwycające Quistorpschen Anlagen (Park Kasprowicza) do Arndt-Denkmal (pomnika Ernsta Moritza Arndta),przy którym podziwiano ponad metrowy unikatowy okaz ‘Cercus peruvianus monstrosus’.
Zajrzyj w okolicę!
Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna – możesz ja kliknąć i oddalić widok, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć “Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.
Poprawka?
Kliknij i daj znać!
Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook “Szczecin Znany i Historyczny” klikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!
Post na FB
Skomentuj na Facebooku!