Arkońska / Eckerbergstraße

Nieco historii z podziemi – tunele pod szpitalem na Arkońskiej 

Tunele i schrony budowano w Szczecinie masowo...

Nawet tak odległe miejsca jak niedawno opisywana Leśniczówka Arkońska (nieistniejąca w Lasku Arkońskim) miała swój mały schron przeciwlotniczy. Kompleksy bardziej strategiczne jak szpitale również go miały. Inną ciekawostką jest schron, jaki znajdował się pod niecką starego stadionu piłkarskiego.

Tunele pod szpitalem przy ulicy Arkońskiej pochodzą z czasów niemieckich i przypuszczalnie wybudowane zostały dla celu przeciwlotniczych. Położone 8 metrów i więcej poniżej terenu, przebiegając przy budynkach, jak również i pod budynkami. Ich wysokość I szerokość to mniej więcej 2 metry. Ściany i stropy obudowane belkami drewnianymi, częściowo żelbetonowymi. Ogólna długość tuneli szacowana była na około 200 metrów bieżących. Tunele rozciągały się między ówczesnymi budynkami nr 11, 15 i 27 (nr na rok 1945). Cztery dni przed pierwszym przyjęciem pacjentów do tworzącego się Szpitala Zakaźnego przy Arkońskiej, wykonano oględziny tuneli. Budynki miały zostać oddane pod działalność szpitala, więc teren wokół musiał być bezpieczny. Stan tuneli był tragiczny. Przegniłe belki, osunięta ziemia, i w niektórych miejscach stojąca woda do 60 cm. Wpływ na to miało ukształtowanie terenu (wzniesienie) oraz pobliski strumień Warszewiec. Zagrażało to umiejscowionym w okolicy i nad kanałem budynkom. Osuwająca się ziemia pod wpływami opadów, podmywała teren.

Komisja zalecała zasypanie tunelu – w miejscu przebiegu pod budynkami, gruzem i betonem, zaś w pozostałych ziemią. Zabezpieczenie wejść miało być wykonane w postaci nakrycia pokrywami. Jednak ostateczna decyzję pozostawiono władzom wojskowym. A jak dziś wygląda sytuacja? Po tunelach nie ma śladu, przynajmniej na powierzchni, a jedyny budynek w ich okolicy jaki pozostał do dziś to Blok J (nr 11 z mapy archiwalnej). Jednak dzięki szkicowi z archiwum możemy mniej więcej umiejscowić to, gdzie znajdują się lub znajdowały tunele w przestrzeni.

Źródła i odnośniki

Serdecznie podziękowania dla Kuby Tomaszewicza za wygrzebanie akt z Archiwum Państwowe w Szczecinie, oraz dla Rzecznika Prasowego Szpital Wojewódzki w Szczecinie - Arkońska i Zdunowo oraz Pana Tomasza za wizję lokalną i ciekawą dyskusję.

Widzę BŁĄD, mam sugestię!
Ostatnia aktualizacja 6 miesięcy temu
Możesz zgłosić problem lub propozycję rozwinięcia guzikiem poniżej lub dołącz do nas na forum dyskusyjnym. 

Zajrzyj w okolicę postu!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!

Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Kliknięcie w ikonę pokaże Ci miniaturę i tytuł.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Dodaj komentarz

Historyczny Szczecin