Odnalazł się stary dokument jednego z przedwojennych mieszkańców podszczecińskiej Trzebieży. Okazało się, że jako podkładka do obrazu użyty został stary dokument nadający tytuł meistera (mistrza) rybakowi. Dokument zamiast trafić na śmietnik lub do zniszczenia zachował się, a wraz z nim można zrobić "poof" z historii lokalnej.
Kliknij i rozwiń spis treści
Dla niektórych zwyczajnością, dla innych wielkim zaskoczeniem jest sytuacja, kiedy w trakcie remontu przedwojennego domu gdzieś pod deskami znajdzie się stara gazeta, jakaś skrytka z starociami albo coś sprzed niemal wieku. Wszystkie starocie – czy to polskie, czy niemieckie – warte są zachowania dla potomnych, jako świadectwo minionych czasów. Dobrze się dzieje, że ludzie zamiast wyrzucać takie świadectwa traktując je jako rupiecie zainteresowani są tym, by takie przedmioty zachować. W naszej grupie Facebook pojawiło się kilka postów, gdzie mieszkańcy znajdowali na śmietnikach stare albumy z fotografiami, a później dzięki posiadaniu ponad 75000 członków udało się znaleźć osoby, do których te albumy „potomnie” należały! 🙂
Wyrzucone zostały prawdopodobnie przez aktualnych właścicieli, którzy nie mieli bladego pojęcia do kogo te zdjęcia mogły należeć po zakupie nieruchomości od również nie mających świadomości takiej „skrytki z albumem” poprzednich właścicieli. W tym poście opisany zostanie akt nadania tytułu mistrzowskiego dawnemu mieszkańcowi Trzebieży, kiedy ta nazywała się ówcześnie Ziegenort. Znalazł się przypadkiem, jako podklejka do starego obrazu. Wśród starych „klamotów” znalazł się obraz w ramie, mocno podniszczony, przedstawiający Ostatnią Wieczerzę. Zaskoczeniem było to, co znajduje się na tyle obrazu i jest umieszczone na odwrocie – mocno pożółkły Meister-Brief, czyli akt nadania tytułu mistrzowskiego, można to też tłumaczyć na certyfikat mistrza. Dzięki temu, że na akcie wypisano nie tylko imię i nazwisko mistrza, ale również datę i miejsce jego urodzin możemy prześledzić jego życiorys.
Heinrich Last, mistrz rybacki z Trzebieży
Obraz wraz z aktem, jaki doklejono do tyłu starą taśmą ocalił od zniszczenia… mój kolega ze szkoły, Krzysztof Jaszke, w trakcie prac przy jednym z budynków w Trzebieży. Tytuł mistrzowski nadano mężczyźnie w sile wieku – 1 marca 1941 roku, w trakcie II Wojny Światowej, kiedy ta jeszcze nie zagrażała Trzebieży. Ponad pięć lat później właściciel tego aktu najprawdopodobniej zostawił go w swoim dawnym miejscu zamieszkania, a później kartka ta mogła być wykorzystana jako podkładka pod obraz na ścianie. I tak z uszkodzeniami oraz śladami po wilgoci przetrwała do dziś.
Postacią za aktem był rybak Heinrich Last żyjący w dawnym Ziegenort, czyli dziś Trzebieży. Świetny znajomy, pan Zenon, podpowiedział, że dawna ulica Strandstraße 30 to dzisiejsza Rybacka, jednak akt znaleziono w domu przy zachodniej części Trzebieży. Pozwala to sugerować, że obraz i akt przemieścił się. Również niestety nie jest mi znana dokładna numeracja przedwojenna i powojenna ulicy Rybackiej, ale numer 30 zdaje się, że dziś mógłby mieć inną lokalizację. Co ciekawe, rybak Heinrich Last należał do większej rybackiej rodziny – pod numerem 29 obok żył rybak Karl Last, pod 13 również rybak WIlli Last, a w całej Trzebieży jeszcze dwie inne postacie o tym nazwisku (Richard Last i August Last). Data urodzin na akcie pozwala ustalić nam jego wcześniejsze losy. W momencie, kiedy otrzymywał akt nadania tytułu mistrza rybackiego (Fischermeister) był już znacznie po czterdziestce.
Według aktu nadania tytułu mistrzowskiego rybak Heinrich Last z Trzebieży urodził się 19 listopada 1895 roku w dawnym Sager Kreis Cammin, dzisiaj to niewielka wieś Zagórze, kilka kilometrów na południe od Wolina, na wschodnim wybrzeżu zalewu. Z jego rodziny mógł pochodzić rybak Richard Julius Gustaw Last, jaki urodził się już w Trzebieży 24 lipca 1909 roku i 23 września 1933 roku wziął tamże ślub, zaś wybranką była Marie Meta Emilie Berg, z domu Bagemühl. Jego żona była już po wcześniejszym małżeństwie. Niestety wątek Heinricha jest drogą dedukcji, podejrzeń, powiązań i prób połączeń go z innymi postaciami, które mogły żyć we wsi Zagórze lub jej okolicy pod koniec lub w połowie XIX wieku. To się udaje, jednak jasnego i bezpośredniego połączenia za pomocą dokumentów nie udało mi się ustalić. Ale są ślady prowadzące w bazach genealogicznych.
Wszystkie informacje oraz detale znajdziesz na stronie Galerii Wspierających.
W imieniu redakcyjnego kiciucha dzięki za rozważenie wsparcia 💝
Wirtualna karma
Redakcyjny kiciuch i jego pełna miska- Twój kafelek w Galerii Wspierających jeżeli chcesz!
- Ranga "Mini Wspieracz" na Forum Dyskusyjnym
- Wirtualna piona! Dzięki takim ludziom jak Ty możemy opłacać licencje, serwer oraz domenę.
Na serwer
Koszty, licencje... 💝- Twój kafelek w Galerii Wspierających jeżeli chcesz!
- Ranga "Średni Wspieracz" na Forum Dyskusyjnym
- Podziękowania personalne na Grupie Facebook specjalnym postem
Zdecyduję samemu
Dzięki za 5 zł lub nawet 500 zł!- Twój kafelek w Galerii Wspierających jeżeli chcesz!
- Ranga "Wspieracz" na Forum Dyskusyjnym zależna od kwoty (Mini 50+, Średni 100+, Wielki 200 +)
- Podziękowania personalne na Grupie Facebook specjalnym postem przy wsparciu od 100 zł
Trzebieski rybak Heinrich Last mógł pochodzić z rodziny, która żyła w dawnej wsi Paulsdorf Kreis Cammin, zaledwie 2 kilometry obok wsi Zagórze. Dzisiaj na polski to Skoszewo. Kolejne detale z dużej rodziny Last pochodzą z kolejnej wsi – również 2 kilometry na południe – dawnej Lanke Kreis Cammin, czyli dzisiejszej wsi Łąka. Nestorem rodziny mógł być Hermann August Friedrich Last urodzony w wsi Skoszewo, tuż obok wsi Zagórze. To jednak tylko teoria, bo samo nazwisko Last było dość popularne, a Hermann mógł pochodzić z którejś z części tej rodziny, jaka wciąż w końcówce XIX wieku pozostała w wsi Zagórze. Z zachowanych aktów zgonów, ślubów i urodzin w tej okolicy żyło wiele osób o tym nazwisku gromadząc się wokół wsi (wliczając w to) dzisiejsze Koniewo, a dawne Cunow.
Ślad rodziny może też istnieć w dokumentacji pochodzącej z okolic I Wojny Światowej – 5 czerwca 1911 roku miał urodzić się w Paulsdorf chłopiec Willy Paul Gerhard Last, a we wsi o tej samej nazwie, w dodatku pod Wolinem (!) miał żyć August Last, jakiego później możemy prawdopodobnie spotkać w latach trzydziestych w trzebieskiej księdze adresowej. Imiona te i nazwiska są dość zbliżone do tego, że możliwie pochodzący z tej rodziny również Heinrich razem z wspomnianymi przenieśli się na zachodni brzeg zalewu, do Trzebieży. Ładnie się to zazębia, gdyż Willy oraz August Last pojawiają się w księdze adresowej z lat trzydziestych – Willy jaki miał się urodzić w 1911 roku, miałby w księdze z 1937 roku (spis z 1936) miałby wtedy 25 lat i byłby już dorosłym człowiekiem.
Pamiętajcie, że jeżeli posiadacie jakiekolwiek stare pamiątki – po rodzicach lub dziadkach – z okresu powojennego możecie je opisać i przesłać opracowanie!
Podziel się historią!
Historia tego miejsca może być powiększona dzięki Tobie oraz innym czytelnikom. Jeżeli posiadasz dodatkowe fotografie, źródłowe informacje lub szczegóły możesz skorzystać z formularza kontaktowego.
Kliknij tu i podziel się historią, by przesłać swoje wątki do tego opracowania! 🙂
Widzę BŁĄD, mam sugestię!
Ostatnia aktualizacja 1 miesiąc temu
Możesz zgłosić problem lub propozycję rozwinięcia guzikiem poniżej albo dołącz do nas na forum dyskusyjnym.
Twórca całego tego zamieszania na Szczecin Znany i Historyczny, grzebiący pod każdą przedwojenną cegłą w Szczecinie. Dreptus okolicznus, gatunek pospolity. Droniarz, miłośnik ciemnego piwa, tematyki II Wojny Światowej. Codziennie? Po prostu brodaty brzydal.
Zajrzyj w okolicę postu!
Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!
Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Kliknięcie w ikonę pokaże Ci miniaturę i tytuł.
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.