Wokół tego elementu nieistniejącego dziś Teatru Miejskiego, który bardzo przeszkadzał pierwszemu prezydentowi Szczecina narosło sporo małych miejskich legend. W dawnej prasie można odnaleźć fotografię tego mechanizmu wraz z całkiem niezłym opisem. Dlaczego scena obrosła legendami? Bo mówi się, że została zdemontowana z uszkodzonego gmachu teatru i jako “podarunek” pojechała do Warszawy.
Wiemy dokładnie, kiedy ją zbudowano i oddano do użytku – pierwszy raz miała okazję “zatrybić” w przedstawieniu Faust słynnego Johanna Wolfganga Goethego w niedzielę wielkanocną 1934 roku. Uczestnikiem testów nowej obrotnicy teatralnej był między innymi dyrektor Friedrich Siems, który według autora oryginalnego artykułu krzyczał do obsługi “Światła! Więcej światła”. Gdy pracownicy zapalili reflektory i dało się zrobić zdjęcie ktoś inny krzyknął “Uwaga! Nogi z dala!” i wielki drewniany dysk zaczął się obracać.
Warto dodać, że nie była to całkowicie nowa scena – zastępowała poprzednią – tamta była całkowicie drewniana i zdaniem prasy niesamowicie skrzypiała przy obracaniu, a także potrafiła się zaciąć, rujnując całe przedstawienie. Całą maszynerię oraz projekt nowej obracanej sceny mieszającej metalowe wsporniki, drewno oraz automatykę zaprojektował dyrektor techniczny Georg Junker.
Obrotowa scena była masywna – składała się z 48 kół i mogła wytrzymać aż 4600 kilogramów, posiadając również elektryczny napęd całego mechanizmu. To pozwalało na zmienianie scen dużo szybciej i obracanie jej bez problemów lub usterek mechanicznych. Scena pozwalała na stworzenie tła dla trzech innych teł przedstawienia. To wykorzystywano często w komediach, gdzie akcja przeskakiwała między pomieszczeniami, a bohaterowie mogli w trakcie obrotu sceny wskoczyć poza kadrem do drugiego z pokojów.
Czy ktoś z Was słyszał o tym, by trafiła do Warszawy po wojnie?
Zajrzyj w okolicę!
Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna – możesz ja kliknąć i oddalić widok, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć “Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.
Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.
Paweł Ziatek
Twórca całego tego zamieszania na Szczecin Znany i Historyczny, grzebiący pod każdą przedwojenną cegłą w Szczecinie. Dreptus okolicznus, gatunek pospolity. Droniarz, miłośnik ciemnego piwa, tematyki II Wojny Światowej. Codziennie? Po prostu brodaty brzydal.
Przeczytaj inne publikacje Poprawka?
Kliknij i daj znać!
Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook “Szczecin Znany i Historyczny” klikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla Ciebie.
Post na FB
Skomentuj na Facebooku!