Teatr Miejski / Stadttheater

Nowa scena obrotowa Teatru Miejskiego w Szczecinie 

Wokół tego elementu nieistniejącego dziś Teatru Miejskiego, który bardzo przeszkadzał pierwszemu prezydentowi Szczecina narosło sporo małych miejskich legend. W dawnej prasie można odnaleźć fotografię tego mechanizmu wraz z całkiem niezłym opisem. Dlaczego scena obrosła legendami? Bo mówi się, że została zdemontowana z uszkodzonego gmachu teatru i jako “podarunek” pojechała do Warszawy.
Wiemy dokładnie, kiedy ją zbudowano i oddano do użytku – pierwszy raz miała okazję “zatrybić” w przedstawieniu Faust słynnego Johanna Wolfganga Goethego w niedzielę wielkanocną 1934 roku. Uczestnikiem testów nowej obrotnicy teatralnej był między innymi dyrektor Friedrich Siems, który według autora oryginalnego artykułu krzyczał do obsługi “Światła! Więcej światła”. Gdy pracownicy zapalili reflektory i dało się zrobić zdjęcie ktoś inny krzyknął “Uwaga! Nogi z dala!” i wielki drewniany dysk zaczął się obracać.
Warto dodać, że nie była to całkowicie nowa scena – zastępowała poprzednią – tamta była całkowicie drewniana i zdaniem prasy niesamowicie skrzypiała przy obracaniu, a także potrafiła się zaciąć, rujnując całe przedstawienie. Całą maszynerię oraz projekt nowej obracanej sceny mieszającej metalowe wsporniki, drewno oraz automatykę zaprojektował dyrektor techniczny Georg Junker.
Obrotowa scena była masywna – składała się z 48 kół i mogła wytrzymać aż 4600 kilogramów, posiadając również elektryczny napęd całego mechanizmu. To pozwalało na zmienianie scen dużo szybciej i obracanie jej bez problemów lub usterek mechanicznych. Scena pozwalała na stworzenie tła dla trzech innych teł przedstawienia. To wykorzystywano często w komediach, gdzie akcja przeskakiwała między pomieszczeniami, a bohaterowie mogli w trakcie obrotu sceny wskoczyć poza kadrem do drugiego z pokojów.
Czy ktoś z Was słyszał o tym, by trafiła do Warszawy po wojnie? 😉

Zajrzyj w okolicę!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna – możesz ja kliknąć i oddalić widok, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć “Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook “Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla Ciebie.

Post na FB

Skomentuj na Facebooku!

Dodaj komentarz

Zaznaczone pola są wymagane *

Historyczny Szczecin