Wojska Polskiego / Falkenwalderstraße

Oskar Pickert i Paul Engel na Wojska Polskiego 

Czyj był stary samochód na środku zdjęcia?

Tego się prawdopodobnie nigdy nie dowiemy. Jednak z dawnych fotografii możemy wyczytać losy ludzi - po lewej stronie swój biznes miał pan Engel i pan Pickert. Kim byli i jak długo prowadzili swoje biznesy na dawnej Wojska Polskiego?

W momencie publikacji tego postu aleja Wojska Polskiego w Szczecinie jest w trakcie remontu. Dawniej pod opisywanymi poniżej adresami w nieistniejącym już Stettinie mogliśmy wpaść na ciastko, kupić wyroby mleczne albo masło. Cóż takiego remontują dziś (2023) na Wojska Polskiego? Wcześniej była to asfaltowa arteria śródmiejska. Wbrew pozorom nie tak często wybierana przez kierowców – ruch głównie przejeżdżał od strony Bramy Portowej jednak przez Krzywoustego. Niestety nie zdecydowano się na powrót tramwaju na odcinku od Placu Zwycięstwa po Plac Szarych Szeregów – mogła tam powstać letnia linia dookólna, pozwalająca łatwiej dotrzeć do tego odcinka. Zamiast długiej asfaltowej trasy, na której przejścia dla pieszych były wyznaczone rzadko, otrzymamy brukowaną ulicę spokojnego ruchu, z miejscami parkingowymi po środku oraz trzykrotnie więcej drzew niż wcześniej. Część czytelników może zapytać gdzie podziały się drzewa z dawnej pocztówki? 

Warto jednak zauważyć, że stare akacje nie zieleniły się tak gęsto, jak inne drzewa, które pozostawiono – wydawały niewielkie pędy, były drzewami żywymi, ale jednak w stanie agonalnym. Dziś na odcinku mamy zasadzone platany – drzewa, które dobrze przyjmują się w miastach, nie mają problemu z wzrostem z ograniczoną powierzchnią przepuszczalną oraz są długowieczne. Część dawnych drzew, które rosły na odcinku przedwojennej Falkenwalderstraße (Wojska Polskiego) od Placu Zgody (Bismarckplatz) do Placu Zwycięstwa (Hohenzollernplatz) również nie przetrwała nalotów bombowych – podobnie nie przetrwała tego część zabudowy po północnej stronie opisywanego odcinka. By dostrzec różnicę można skorzystać z załączonej galerii i wycinka ukazującego czasy wojny i widok z 2021 roku.

Paul Engel i jego sprawy piekarnicze

Swoje biznesy po północnej stronie odcinka od Placu Zgody do Placu Zwycięstwa mieli między innymi Oskar Pickert i Paul Engel, których szyldy reklamowe widzimy na załączonym wyżej kadrze. Pierwszym w opisie jest Paul Engel, który przenosi się na Wojska Polskiego po 1905 roku. Co ciekawe, biznes prowadzi po sąsiedzku z rodziną – pan Paul zajmie Falkendwalderstraße 7, a wcześniej adres obok prowadzi ktoś z jego rodziny – Moritz Engel, na I piętrze kamienicy Falkenwalderstraße 8. Gdy Paul przeniesie się na Wojska Polskiego, pan Mortiz zniknie. Wcześniej swoją działalność opartą o sprzedaż i serwis urządzeń piekarniczych prowadził przez rok (1906) na dawnej Kronprinzenstraße 18 (Rayskiego), a jeszcze wcześniej na dawnej Bellevuestraße 55, czyli na ulicy Potulickiej. Jeżeli chcielibyśmy zaopatrzyć naszą piekarnię albo wymienić części w piecach, to właśnie jednym z wyborów w dawnym Szczecinie byłby biznes pana Engel. W 1921 roku nie występuje już pod adresem na Wojska Polskiego.

Oskar Pickert, jego sklep i papierosy

Kawałek za plecami załączonego dawnego kadru miał swój sklep pod numerem 10. Tutaj warto dodać ciekawostkę – dzisiejsza ulica Śląska kończy się w swoim południowym odcinku „zawijasem” przy uliczce Więckowskiego. Przedwojenna König-Albert-Straße (Śląska) łączyła się z Wojska Polskiego poprzez stojący dzisiaj wysoki blok. Obok skrzyżowania z tą uliczką (północna strona) według dawnej numeracji znajdowała się kamienica numer 11, w której w 1894 roku po raz pierwszy pojawia się Oskar Pickert. U niego mogliśmy zakupić masło, cukier i rzeczy do zaopatrzenia kawiarni. Była to dawna Falkenwalderstraße 11, a swój sklepik miał na parterze. Przez kilka lat posiada też dopisek sugerujący handel mięsem.

W 1905 roku, dokładnie od 1 kwietnia przenosi swój biznes tuż obok – na pierwsze piętro o numerze 10. W 1910 roku sklep, jaki prowadził Oskar Pickert będzie już nosił numerek Falkenwalderstraße 8 (Wojska Polskiego), stając się bliskim (za ścianą) sąsiadem pana Engel. Swój sklep będzie prowadzić tam do około 1915-1916 roku, gdy w 1916 występuje ze swoim sklepem z papierosami pod dawną Am Königstor 9, w nieistniejącej kamienicy stojącej na przeciwko Filharmonii. Ten numer stał między Małopolską i Mazowiecką od strony Matejki. Mieszkał jednak pod innym adresem – Preußsichestraße 15 (Mazurska) i od razu znikając z ksiąg adresowych. Kamienica Mazurska 15 stoi do dzisiaj.

W trakcie II Wojny Światowej odcinek widoczny na pocztówce zostanie „przemodelowany”. Punktem odniesienia jest ocalała kamienica z balkonem, w której swój biznes prowadził Paul Engel. Stoi do dzisiaj i cieszy oko elewacją (2023) w dobrym stanie. Obok – po lewej stronie – działa jeden z najstarszych zakładów pracy w Szczecinie, firma Eurograw, produkująca medale, puchary, statuetki i pieczątki, założona wg szyldu w 1946 roku. Może to dobry pomysł wpaść do właścicieli i spróbować opisać ich powojenną historię? 🙂

Zajrzyj w okolicę!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!

Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Ostatnia aktualizacja 1 rok temu

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook „Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!

Post na FB

Skomentuj na Facebooku lub podziel się postem ze znajomymi!

Dodaj komentarz

Historyczny Szczecin