W ich istniejącej od 1979 roku (według szyldu) piekarni chleb wypiekano również przed wojną? W badaniu warsztatu samochodowego, który znajdował się na Goleniowskiej w Szczecinie przy okazji zlokalizowałem adres obok - piekarnię, jaką prowadził Otto Kölpin, w miejscu gdzie dziś... również można kupić chleb i ciepłe bułeczki!
W tym poście zaglądamy ponownie na ulicę Goleniowską w Dąbiu, czyli dawną Gollnowerstraße w przedwojennym Altdamm. Wcześniej zaglądaliśmy do fabryki pojazdów, warsztatu samochodowego i na stację benzynową, która znajdowała się dosłownie obok dzisiaj opisywanego adresu – ten post znajdziecie niżej w kafelku bocznym. Co ciekawe, w opisywanym budynku przed wojną była piekarnia – dziś (2019) również! Można podejrzewać, że biznes “przetrwał” w tym miejscu w tej samej formie i przeznaczeniu niemal do dziś. Zaglądając na dawne zdjęcia Google Maps zauważymy, że szyld z napisem “Piekarnia” istniał tutaj w 2011 roku. Opracowując temat również (!) piekarni, która znajdowała się tutaj w latach trzydziestych XX wieku udałem się na miejsce, by spróbować spotkać dzisiejszych właścicieli.
Niestety spotkałem tylko panią sprzedawczynię, ale pozostawiłem swoją wizytówkę. Dzisiejszy biznes w 2023 roku prowadzi w tym miejscu pani Grażyna i Tomasz Schiller. Według strony Facebook piekarni działa ona pod tym adresem od 1979 roku. Dzięki dawnym fotografiom i temu opracowaniu wiemy, że piekarnia istniała pod adresem Goleniowska 14 również przed wojną! Wtedy prowadził ją Otto Kölpin pod adresem Gollnowerstraße 13. Pracę tych ludzi warto docenić nieprzypadkową wizytą – piekarnia państwa Schiller otwarta jest od godziny 6:00 i działa już ponad 50 lat. By zaplanować wpadnięcie do tej starej piekarni można skorzystać z mapy lokalizacji pod postem.
DZIĘKUJEMY!
Piekarnia Otto Kölpin w dawnym Altdamm
Piekarz Otto Kölpin pojawia się po raz pierwszy pod opisywanym adresem – Gollnowerstraße 13 w Altdamm, czyli na Goleniowskiej w Dąbiu, w 1915 roku. Nazwisko Kölpin jest bardzo popularne i w samym tylko Altdamm było kilka takich osób, nie licząc Zdrojów, samego Szczecina i Stołczyna, gdzie również takie nazwisko się pojawiało. W dawnym Altdamm o takim nazwisku spotkać mogliśmy kilku gospodarzy rolnych, zaś Karl Kölpin prowadził przy Emilii Gierczak sklep kolonialny.
Co ciekawe, w latach dwudziestych i później w Stołczynie mieszka cała duża rodzina Kölpin – wszyscy rybacy! Opisywany piekarz będzie prowadził swój biznes w tym miejscu aż do ostatniej księgi z 1943 roku. Warto jednak zaznaczyć, że adres ten ulegnie zmianie – powiększy się o 1 numerek i będzie się znajdować pod Gollnowerstraße 14. Na dwa lata przed końcem II Wojny Światowej w ostatniej księdze pojawia się prawdopodobnie jego syn – Heinz Kölpin występujący jako piekarz pod tym samym adresem. Pełna nazwa jego biznesu nosiła nazwę “Dampfbäckerei und Konditorei Otto Kölpin“, co tłumaczyć możemy jako piekarnię parową i cukiernię.
Fakt faktem kamienicy przydałby się (2023) lekki remont. Małe drzewko rosnące przy wejściu ma się kiepsko od kilku lat, ale ogólna okolica po II Wojnie Światowej dosłownie eksplodowała ilością zieleni oraz drzew.
Adres obok – z warsztatem samochodowym i stacją benzynową w kafelku po lewej.
Twórca całego tego zamieszania na Szczecin Znany i Historyczny, grzebiący pod każdą przedwojenną cegłą w Szczecinie. Dreptus okolicznus, gatunek pospolity. Droniarz, miłośnik ciemnego piwa, tematyki II Wojny Światowej. Codziennie? Po prostu brodaty brzydal.
Zajrzyj w okolicę!
Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!
Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć “Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.
Poprawka?
Kliknij i daj znać!
Ostatnia aktualizacja 2 lata temu
Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook “Szczecin Znany i Historyczny” klikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!
Post na FB
Skomentuj na Facebooku lub podziel się postem ze znajomymi!