Klasycznie ogromna historia za jedną prostą fotografią…
Klimat innego świata na tej fotografii, prawda? 😉 Konie, oficerowie, bruk, szyny tramwajowe. To Szczecin? Tak, to Szczecin. Zdjęcie pocztówkowe dokładnie z 1933 roku. Co znaczy “zdjęcie pocztówkowe”? Bo sama fotografia wykonana jest na klasycznym dla tamtego okresu papierze fotograficznym – połyskująca i wyginająca się w przeciwieństwie do pocztówek. Ale z tyłu dalej mamy wykropkowane pola na adres i nazwisko odbiorcy. Jednak ta pocztówka fotograficzna nigdy nie trafiła do odbiorcy – nie została wysłana, a stanowiła część czyjegoś albumu.
Przebłysk z przeszłości
Trzymając ją w rękach na odwrocie możemy zauważyć ślady po kleju, który trzymał ją w jakimś starym albumie. Zanim przejdziemy do lokalizacji fotki, klasycznie opiszmy kto ją “cyknął”. Na odwrocie znajdziemy dane fotografia – zakład Photo-Ewald przy dawnej Pölitzerstraße 38, który przeniesiono tam z dawnej Passauerstraße 3.
[ngg src=”galleries” ids=”4″ sortorder=”17,14,15,16″ display=”basic_thumbnail” thumbnail_width=”320″ thumbnail_height=”220″ thumbnail_crop=”0″]Dlaczego grafiki mają na sobie logo strony? Poczytaj o tym tutaj
Przenosząc to na dzisiejsze – zakład znajdował się przy Wyzwolenia, w kamienicy która została uszkodzona w trakcie wojny. Kamienica numer 38 stała wtedy na przeciwko Ryneczku Kilińskiego, od strony brukowanego wyjazdu spod kompleksu WZDZ, w miejscu bloku z bankiem na parterze. Zakład sąsiadował z dawnym budynkiem Teatru Apollo. Budynek zawalił się częściowo w trakcie jednych z nalotów z początku 1944 roku. Poprzedni adres zakładu to dzisiejsza uliczka Partyzantów, na tyłach Posejdona. Numerek 3 nie przetrwał wojny, dziś stoi tam dość nowoczesna “plomba”.
Kim był fotograf Gustaw Ewald?
A co wiemy o autorze fotografii? Nazywał się Gustaw Ewald, można było do niego zadzwonić wybierając numer 23990. Jego fotografie cechował wielki czerwony stempel z nazwą zakładu i adresem na odwrocie. No dobra… ale jaki kadr w Szczecinie ta fotka ukazuje? Jak to odszyfrować?! W tle dostrzegamy adresy – widzimy sklep kuśnierski, który prowadził Heinrich Hirte, pod dawnym adresem Paradeplatz 5. Widzimy też wskazówkę na szyldzie Kaiser Bad, widnieje tam adres Platz der Republik 4.
Czy w Szczecinie istniał Platz der Republik?
Jest takie miejsce w dawnym Szczecinie?! 😉 Oczywiście! Tak przejściowo nazywał się Plac Zwycięstwa, który od 1927 do 1933 nosił taką nazwę. Strzałeczka kieruje nas właśnie w narożnik z numerem 5. To pozwala nam idealnie umiejscowić fotografię. Ale nie tylko. Głęboko w tle znajdziemy napis Kaffe Jäger. Przeszukując księgi adresowe odnajdziemy właściciela i adres 😉 To pan Karl Jäger, który swoją kawiarenkę, piekarnię i sklep z konfiturami prowadził przy Paradeplatz 2.
Adresy podane podkreśleniem i kursywą – niemieckie – dziś nie istnieją. Wielu kojarzy, że dawny Paradeplatz to aktualna Wyzwolenia od Placu Żołnierza do zjazdu w Dworcową, słusznie 😉 Ten odcinek to dzisiejszy blok na przeciwko Posejdona. Za plecami mamy przystanki tramwajowe. Mocno za plecami fotografa dziś jest Brama Portowa, a lekko po prawej kadru byłby dziś hotel Novotel. Ciąg kamienic od wjazdu w Wyszyńskiego do Dworcowej został unicestwiony w trakcie II Wojny Światowej i nawet w trakcie jej dość dobrze “posprzątany”.
Kadr dokładnie w stronę tych kamienic widocznych na fotografii wykonał kiedyś Dedo, ale UWAGA (!), przed “remontem” narożnej kamienicy: https://www.facebook.com/groups/SzczecinZnany/posts/905404566762564/