Dzisiejszy Park Hotel w Szczecinie to dawny Parkhaus, kawiarnia i cukiernia. Nim ona powstała stało tam coś jeszcze. Wielu szczecinian lubi ten obiekt i wpisał się on w Park Żeromskiego dla całych pokoleń. Mało kto wie, jakie wydarzenia miały tam miejsce... przed wojną!
Nim powstał obiekt, który znamy dziś i mijamy w drodze na Wały Chrobrego z okolic Placu Rodła lub po prostu spacerując po Parku Żeromskiego stała tam drewniana cukiernia oraz pijalnia wód mineralnych. Niewielu wie, że przed Park Hotel istniał w tym miejscu jeszcze inny obiekt. O cukierni pana Prütz oraz jego poprzednikach można poczytać w tym poście albo za pomocą dużego kafelka z sugerowanym postem niżej, pod treścią. Wokół Park Hotel krąży wiele legend – jedną z nich jest opowieść jakoby stał na miejscu dawnego cmentarza. To nie jest prawdą. Dawny teren cmentarza znajdował się po północnej stronie ulicy Plantowej – południową stronę stanowił teren dawnej cukierni i pijalni wód pośród drzew, zaś na południe od opisywanego obiektu (również w zadrzewionej części) był po prostu park. Inną bajką miejską jest opowieść, że niby Adolf Hitler wizytował hotel i w nim nocował lub odpoczywał – to też nie jest prawdą – jego wizyta była bardzo krótka, prowadziła znanymi historii ulicami i kończyła się w dzisiejszym Urzędzie Miasta. Na oficjalnej stronie Hotel Park w Szczecinie znaleźć możemy krótką notkę o historii tego miejsca – w kafelku niżej przeczytać można czasy cukierni, a tu zajmiemy się czasami przedwojennej restauracji, w rozbudowanej formie.
Dziękujemy za WASZE wsparcie! 💝
Początek nowego obiektu, Bruno Frank
Cukiernia, o jakiej mowa wyżej została rozebrana w latach 1910-11, kiedy ruszyła budowa dziś znanego nam obiektu – w tych latach właścicielem działki o dawnym adresie In den Anlagen (w luźnym tłumaczeniu „W ogrodzie”) jest miasto Szczecin. Zarządcą nowego budynku w imieniu miasta będzie cukiernik i właściciel kawiarni Bruno Frank, jaki przeniesie się po 1 kwietnia 1912 roku pod nowy adres, wcześniej żył pod dawną Arndtstraße 36, dziś to ulica Monte Cassino 36, narożna kamienica z Placem Odrodzenia. Kawiarnia i restauracja jaką dziś znamy przed wojną otrzymała nazwę Parkhaus. Zachowała się cała masa pocztówek z jego udziałem – kilka z nich z mojej kolekcji załączam w galerii. Architektem nowego budynku był Wilhelm Meyer-Schwartau, bardzo popularny i bardzo znany w Szczecinie już w swoich czasach – jego dziełem był między innymi układ i założenie Wałów Chrobrego (Hakenterrasse), kaplica na Cmentarzu Centralnym, budynek izby celnej przy Energetyków oraz dzisiejszy reprezentacyjny budynek Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego przy ulicy Rybackiej. O panu Frank mamy więcej informacji dzięki jego przenosinach po mieście w latach trzydziestych – był to konkretnie Bruno Emil Karl Frank, urodzony 15 maja 1880 roku, jaki wziął ślub 25 września 1908 roku. Jego ojcem był Christian Frank, matką Luise Frank z domu Hohl, a żoną Emma Anna Helene Schumacher. Urodził się w Culmsee Kreis Thorn, czyli wsi Chełmża pod Toruniem. Ożenił się ponownie 3 października 1933 roku, wtedy jego wybranką serca w wieku aż 53 lat była pani Berta Else Wilhelmine Sommer.
Dzisiejszy kształt budynku jest podobny, ale pozbawiony dużego ogrodu, pergoli dla roślinności i możliwości wypoczynku przed budynkiem – dawne fotografie pokazują spory ogród z stolikami dla gości. Istniały też duże przeszklenia, pawilony oraz ozdobne płotki. Tu według karty zabytku trzeba zaznaczyć – część prawdopodobnie spłonęła w wyniku pożaru przed II Wojną Światową, o czym świadczyć miały zachowane nadpalone elementy więźby dachowej. Po wojnie zmieniano nieco układ dachu – zmieniając wcięte do wewnątrz otwory okienne na bardziej zewnętrzne. Dzięki prasie z 1914 roku poznajemy ciekawe wydarzenie, w jakim miał swój udział przedwojenny Parkhaus, tuż przed wybuchem Wielkiej Wojny. Wzmianka prasowa donosi, że w wielu miejscach miasta – np. na dziedzińcu szkoły, o jakiej niżej – stały wozy medyczne i mobilne piekarnie prezentując swoje możliwości. Była to jakaś forma wystawy oraz festynu. Nikt jeszcze nie spodziewał się, że te wozy medyczne będą niedługo na wojnie. Bufet przygotował najemca Parkhaus – właśnie pan Bruno Frank – oferując w środę 8 kwietnia stanowiska z herbatą dla wszystkich chętnych gości. Wzmianka ta pochodzi z 7 kwietnia 1914 roku. Oznacza to, że nie było to wydarzenie związane z I Wojną Światową, jaka wybuchnie dopiero 3 miesiące później. Z nagłówka całej kolumny dowiadujemy się, że były to wydarzenia związane z Czerwonym Krzyżem.
Co jeszcze ciekawsze… Zazębiają się wydarzenia już opisywane! 🙂 Jak? Dlaczego?
Wspomniana wystawa Czerwonego Krzyża odbywała się w okolicach dawnej Bismarck-Oderrealschule, dziś to Wydział Nauk Ścisłych i Przyrodniczych US przy ulicy Wielkopolskiej 15. Wielkimi postaciami, które pojawiły się na wydarzeniu był między innymi von Waldow z żoną, burmistrz Friedrich Ackermann oraz… naddyrektor poczty Adolf Schwieger. Jego losy są doskonale opisane, a mi udało się znaleźć jego kamień pamiątkowy w Szczecinie – cały post na ten temat dostępny pod tym linkiem. Wracamy z powrotem do dzisiejszego Park Hotel w Szczecinie.
W 1924 roku za pomocą ogłoszenia w folderze turystycznym pan Bruno Frank zaprasza do swojego Parkhaus na codzienne koncerty. W kolejnym roku – w 1926 – dowiadujemy się z prasy, że cukiernia działająca wraz z kawiarnią specjalizuje się w torcie o nazwie „Brufra”.
Fritz Sander
Pan Bruno Frank będzie zarządcą do 1929 roku, kiedy przeniesie się pod dawną Pölitzerstraße 106, czyli reprezentacyjną kamienicę narożną – w trójkącie Roosevelta i Mazowiecka, niestety budynek ten nie przetrwa II Wojny Światowej. Dziś jest tam ogródek przedszkola. Ten budynek był już opisywany – można zajrzeć do tego postu w nowej karcie przeglądarki.
Pan Bruno długo tam nie „wysiedzi” i przeniesie się do kamienicy niedaleko swojej dawnej cukierni-kawiarni, co pozwala nam ustalić jego powyższe losy. Następnym zarządcą Parkhaus będzie Fritz Sander. Ten jednak „zasiedzi” się w cukierni i kawiarni bardzo krótko.
Artur Hofman
W 1932 roku nowym zarządcą jest Artur Hofmann. Prawdopodobnie był wcześniej kelnerem. Warto zwrócić uwagę na nazwisko – przez jedno „f”. W dawnych bazach genealogicznych pojawia się taka postać – jednak jako pracownik o błędnie wpisanym nazwisku (przez jedno „f”) przy dzisiejszej Kołobrzeskiej, a pan Artur Hofmann był ówcześnie kelnerem pod innym adresem.
Kolejne detale o tym, co działo się w przedwojennym Parkhaus mamy w prasie z 1936 roku – w marcowy wieczór, o 20:30 w dawnym Altdeutsches Zimmer (Pokój Staroniemiecki) odbywała się prelekcja o tytule „Od pisma węzełkowego do pisma drukowanego, z fotografiami”, jaką przeprowadzał znany w mieście doktor Helmut Saran, członek rodziny drukarskiej.
Pan Artur Hofmann będzie ostatnim zarządcą szczecińskiego Parkhaus przed 1945 rokiem. Wśród aukcji pojawiła się (patrz galeria) niewielka porcelanowa filiżanka marki Rosenthal pochodząca z dawnej kawiarni Parkhaus, mająca na dnie stempel firmy Paul Schlegel.
Losy powojenne
Według karty zabytku losów 1945-66 do lat dziewięćdziesiątych nie udało się dokładnie ustalić. Według różnych opowieści miała tam miejsce „melina”. W 1966 roku budynek dzierżawiła spółka Stanisz i Ska, a piętro Wojskowe Przedstawicielstwo Produkcji Nakładczej. Powstała też według strony dzisiejszego Park Hotel restauracja „Plantowa”, o „różnej” marce wśród mieszkańców. W 1967 roku przeprowadzono remont pomieszczeń. Krótko później cały budynek dzierżawił przekształcony z wymienionych podmiotów Progal (Przedsiębiorstwo Galanterii Odzieżowej).
W 1983 roku wykonano remont kapitalny, tworząc na parterze gastronomię, piętra zaś zajmowały biura. Lata dziewięćdziesiąte przyniosły problemy – budynek miał dzierżawić przedsiębiorca ze Szwecji. Według karty zabytku inżynier G. Nowaczyk opracował ekspertyzę techniczną, a inżynier architekt Z. Paszkowski projekt adaptacji na restaurację. Te projekty nie zostały zrealizowane, a budynek w drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych stał nieużytkowany. To sprawiło, że dochodziło do włamań i dewastacji.
Dzisiejszy Park Hotel otworzył się 12 października 1995 roku, który działa do dziś – za dwa lata w stosunku do daty publikacji (2023) będzie obchodzić 30 lat istnienia. W 2014 pojawił się pomysł powiększenia budynku. Dziś stoi jak stał i raczej ma się dobrze 😉
Widzę BŁĄD, mam sugestię!
Ostatnia aktualizacja 12 miesięcy temu
Możesz zgłosić problem lub propozycję rozwinięcia guzikiem poniżej lub dołącz do nas na forum dyskusyjnym.
Twórca całego tego zamieszania na Szczecin Znany i Historyczny, grzebiący pod każdą przedwojenną cegłą w Szczecinie. Dreptus okolicznus, gatunek pospolity. Droniarz, miłośnik ciemnego piwa, tematyki II Wojny Światowej. Codziennie? Po prostu brodaty brzydal.
Zajrzyj w okolicę postu!
Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!
Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Kliknięcie w ikonę pokaże Ci miniaturę i tytuł.
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.