Czasami bywa tak, że w klaserze ma się jakąś pocztówkę i nawet nie pamięta się skąd do klasera trafiła. Ani w sumie, jaki statek przedstawia. Trafiła do mnie kilka lat temu, zbierając powoli całe strony z kadrami stateczków, które przybijały do dawnego Dampshiffsbollwerk, czyli Bulwaru Parowców, jaki znajdował się u stóp Wałów Chrobrego w stronę Starego Miasta.
Historia parowca Heringsdorf
Pocztówka jest delikatnie oczyszczona – miała kontakt z wodą i stempel pocztowy oraz kilka liter przebiło się na front. Została wysłana 17 stycznia 1906 roku ze Szczecina do Spandau.
O samym parowcu mam bardzo mało informacji własnych, ale po krótkim “riserczu” mogłem znaleźć, że był to drugi parowiec należący do spółki ze Świnoujścia.
Zwodowano go 23 maja 1891 roku w stoczni w podszczecińskim Grabow, w Stettiner Oderwerke. Otrzymał numer konstrukcji 390.
Pływał regularnie na linii Szczecin – Świnoujście, a także zahaczał o wyspy na Rugii, gdzie kilkukrotnie stał się kadrem pocztówek. Warto dodać, że nazwa Heringsdorf nie jest przypadkowa i byle jaka – to miejscowość sąsiednia do Świnoujścia, tuż obok, po niemieckiej stronie, nad brzegiem Bałtyku.
W 1926 roku zmienił nazwę na Großherzog (w luźnym tłumaczeniu “Wielki Książe”, a w 1937 roku zmienił ją ponownie na Jägersberg i trafia na daleką północ Europy. Do floty niemieckiej zostaje wcielony w 1940 roku i służył jako okręt dla floty podwodnej, stacjonując w Gdyni.
Pływał bardzo długo, bo również sporo po wojnie – do Związku Radzieckiego trafia ponoć 29 marca 1946 i otrzymuję nazwę Syriusz. W użyciu był do 1960 roku. Co się z nim dalej stało? Tego nie wiem, ale można się spodziewać, że trafił na złom.
W tle pocztówki po lewej stronie mamy dawny i pachnący nowością gmach ówczesnego zakładu ubezpieczeń społecznych (Landesversicherungsanstalt Pommern), a dzisiejszej (już!) Politechniki Morskiej. Skarpa Tarasu Hakena jeszcze łysa oraz bez znanych nam dziś budynków muzeum, drugiej części Politechniki oraz Urzędu Wojewódzkiego.
Możesz dołączyć do grupy Facebook! Post o powyższej treści znajdziesz klikając w ikonę!
Prócz tego znajdują się tam inne nieopublikowane na stronie posty.
Facebook
Twitter
Email
WhatsApp