W Stanach Zjednoczonych mamy miasteczko Warszawa, mamy też Stettin (Szczecin), które założyli emigranci z dzisiejszego grodu gryfa w poszukiwaniu lepszego życia za oceanem. Był też mały parowiec Stettin walczący w czasach Wojny Secesyjnej.
Na stronie mamy kategorię poświęconą „zagranicznym” tematom połączonym ze Szczecinem lub Stettinem i jego dawną historią – w nim znaleźć można publikacje (na przykład) opisujące urodzonego w dawnym Szczecinie amerykańskiego poszukiwacza złota i przedsiębiorcę. Innym takim zagranicznym tematem jest miasteczko Stettin w stanie Wisconsin. Warto zajrzeć do kategorii „Zagraniczny Szczecin / Ausland Stettin”, która znajduje się na tle nagłówkowej fotografii. Dziś coś o okręcie, który nazywał się… Stettin… a służył pod „banderą” brytyjską i amerykańską! Niemożliwe?! A jednak
Należy zaznaczyć, że nazwa statku to pokręcona historia dzisiejszego Szczecina – jak wspomniałem wyżej (odnośnie miasteczka), w stanie Wisconsin imigranci niemieccy założyli tamtejszą osadę o nazwie „Stettin”, na część swojej ówczesnej dawnej ojczyzny. Użyłem określenia „nasz” jako część opisywanej historii (głównego bohatera – miasta Szczecin, dawnego Stettin), a także w nawiązaniu do tej zakręconej sprawy. Skąd za oceanem znalazł się parowiec noszący dawną nazwę Szczecina?
W 1861 roku z pochylni w brytyjskim Sunderland spływa niewielki parowiec, mający 50 metrów długości i niecałe 4 zanurzenia. Zostaje wysłany na Bahamy, ładując na pokład chininę, saletrę i ołów. Następnie skierował się do ówczesnych Stanów NIEzjednoczonych, w których toczyła się Wojna Secesyjna. Krótko po wodowaniu, 24 maja 1862 roku rozpoczyna brawurową próbę przebicia się przez blokadę Unii. Misją parowca było przetransportować zaopatrzenie dla wojsk po drugiej stronie blokady. Sam Stettin podobnie jak inne parowce blokujące był uzbrojony, jednak ogromna część okolicznych sił po jednej i drugiej stronie po prostu przerabiała parowce na mini-okręty. Nie były to w większości typowe okręty wojenne.
Stettin próbował dokonać przejścia przez blokadę wraz z kilkoma innymi parowcami, jednak cała operacja okazała się kompletną klapą. „Nasz” Stettin zostaje zablokowany przez drewniany bocznokołowiec USS Bienville. Ciekawostką jest, że Bienville spłonął krótko potem na Bahamach, skąd Stettin udał się do Stanów. Wszystkie tzw. „blockade runners” jak nazywano szybkie statki mające omijać blokady zostały przechwycone, w tym „nasz” Stettin. Grafika przedstawia Petrel, Memphis, Elizabeth, Ella Warly, Patras, Alliance, Ann, Stettin, Circassian i Tubal Cain, wymieniając je od lewej.
Czwartego listopada Stettin zostaje po zakupieniu wcielony do amerykańskiej floty, dowódcą zostaje Edward F. Devens.
Następnie 18 listopada stacjonuje w Nowym Jorku,gdzie otrzymuje rozkaz dołączenia do South Atlantic Blockading Squadron i udania się do Port Royal. Pod sukcesy Stettin podpisuje zajęcie Aries, którego widzimy na drugiej grafice, 28 marca 1863. Prócz tego przerobienie na sito innego parowca – Havelock, przy współpracy z Ottawa i Memphis. Stettin brał udział w blokowaniu ujść rzek na wschodnim wybrzeżu i miał na koncie sukcesy.
Role parowca Stettin pod amerykańską flagą odwróciły się. Teraz to on blokował to miejsce, które starał się sforsować i brał udział w przechwyceniu kolejnych „runnerów” w 1863 roku. W kwietniu 1865 zostaje „zwolniony” ze służby, otrzymuje nazwę Sheridan. Niestety, 24 września 1866 wchodzi na mieliznę i zostaje porzucony, następnie rozebrany.
Twórca całego tego zamieszania na Szczecin Znany i Historyczny, grzebiący pod każdą przedwojenną cegłą w Szczecinie. Dreptus okolicznus, gatunek pospolity. Droniarz, miłośnik ciemnego piwa, tematyki II Wojny Światowej. Codziennie? Po prostu brodaty brzydal.
Poprawka?
Kliknij i daj znać!
Ostatnia aktualizacja 2 lata temu
Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook „Szczecin Znany i Historyczny” klikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!
Post na FB
Skomentuj na Facebooku lub podziel się postem ze znajomymi!