Bez kategorii

Płaskorzeźby na szpitalu przy Arkońskiej w Szczecinie 

Wielu z Was przechodzi obok i nie zauważa!

Czego? Tego, że na szpitalu przy ulicy Arkońskiej znajdują się płaskorzeźby. Dawny dom opieki nad starszymi od strony ulicy posiada okna oraz drewniane zdobienia - warto im się przyjrzeć, a poniżej możecie poznać ich lekko dokładniejszą historię.

Na ścianach bocznych zewnętrznych dwóch budynków od ulicy Arkońskiej można jeszcze zauważyć drewniane płaskorzeźby usytuowane tuż pod oknami. W momencie powstania reliefów w murach budynków znajdował się kompleks Kriegmütter- und Wohnhaus Johannistal (Dom Matek Wojny i dom mieszkalny 'Johannistal’), obecnie to bloki szpitalne z oddziałami (A po lewej od wejścia głównego i B po prawej od wejścia głównego) Szpital Wojewódzki w Szczecinie – Arkońska i ZdunowoSame płaskorzeźby wykonane na zlecenie ’Handwerkskammer Stettin’ (Izby Rzemieślniczej w Szczecinie), zaprojektowane przez malarza Spintiego, a wykonane przez rzeźbiarza-snycera Bräuera, w swoim czasie stanowiły nietuzinkową ozdobę i rzadki kunszt autora. Wykonanie starą techniką snycerską ( artystyczne rzeźbiony w drewnie element na podstawie szkicu) poprzez pogłębiania konturów rysunku i końcowy bejcowaniu. 

Powstały prawdopodobnie w czasie funkcjonowania w tym miejscu ’Alterscheim-Stettin-Johannistal’, czyli Domu Starców działającego w tej lokalizacji do 1939 roku. Same płaskorzeźby przedstawiają ludzi przy różnych pracach społecznych i zawodowych. Zdjęcia wszystkich reliefów, które możecie sami zobaczyć z zewnątrz. Schody i zdobne panele znajdują się w miejscu niedostępnym – wewnątrz budynków szpitala. W dużym holu głównym zwracają uwagę całkowicie samonośne spiralne schody. Dzięki zaawansowanej konstrukcji z potężnymi panelami bocznymi sklejanymi z pojedynczych kawałków drewna oraz atrakcyjnemu wzornictwu słupka i poręczy. 

Wojenne matki i internat Johannistal przedstawiają szereg dobrych przykładów pomorskiego rzemiosła i kunsztu rzemieślniczego. Na zewnątrz
reprezentacyjnego budynku szczególnie rzuca się w oczy rzeźba w drewnie, wykonana w technice szczegółowego szkicu, która jest często wykonywana dzisiaj i która jest szczególnie efektowna dzięki kolorowaniu. Są one dobrze wkomponowane w cały budynek od frontu ulicy, a także od strony ogrodu. Prace zostały zaprojektowane przez malarza Spintiego i wykonane przez rzeźbiarza w drewnie Bräuera. W dużym holu głównym zwracają uwagę całkowicie samonośne spiralne schody. Dzięki zaawansowanej konstrukcji z potężnymi panelami bocznymi sklejanymi z pojedynczych kawałków drewna oraz atrakcyjnemu wzornictwu słupka i poręczy. Trepve wykonał budowniczy schodów Redepennig, prace tokarskie wykonał mistrz tokarski Gladzewti. Wszyscy wymienieni mistrzowie pochodzą ze Stettina.

Źródła i odnośniki

ZBC Pomerania; Macklenburg Vorpommern; archiv.de, Wikipedia, Sedina, fot B.P.

Widzę BŁĄD, mam sugestię!
Ostatnia aktualizacja 1 rok temu
Możesz zgłosić problem lub propozycję rozwinięcia guzikiem poniżej lub dołącz do nas na forum dyskusyjnym. 

Zajrzyj w okolicę postu!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!

Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Kliknięcie w ikonę pokaże Ci miniaturę i tytuł.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Dodaj komentarz

Historyczny Szczecin