Widoki Ogólne / Gesamtansicht

Pod koniec XIX wieku, przy nabrzeżu 

Ponad 140 lat różnicy

Na tej starej fotografii widzimy moment, gdy Szczecin zacznie eksplodować zabudową. Chwilę wcześniej podjęto decyzję o zniesieniu statusu twierdzy - dawne obszary pokryte umocnieniami, fortyfikacjami, magazynami wojskowymi pokryją się kamienicami. Wiele szczecińskich mostów wymagać będzie zdecydowanej przebudowy - dotknie to zarówno mostu w stronę dworca, jak i Mostu Kłodnego i Mostu Długiego.

Wśród bardzo starych kartoników z fotografiami dawnego Szczecina warto rzucić okiem właśnie na ten załączony. Dlaczego? Wielu mieszkańców Szczecina oglądając stare zdjęcia lub pocztówki wzdycha nad bajkowym Mostem Dworcowym (Bahnhofbrücke), który łączył niegdyś Kępę Parnicką z terenem przed dworcem głównym. Bezsprzecznym faktem jest, że przydałby się taki most i dzisiaj.
Jednak nim ten powstał, znajdowały się tam jeszcze inne mosty 😉 Fotografię wykonano i drukowano w wydawnictwie Sophus Williams, w Berlinie. Widzimy na niej po lewej stronie gmach poczty przy ulicy Dworcowej oraz widoczną w tle katedrę, następnie kościół św. Jana Ewangelisty, a za nim wieżyczki Zamku Książąt Pomorskich.
To, co interesuje nas poniżej to Neue Brücke, czyli Most Nowy. Ówcześnie zwodzony most łączący wspomnianą Kępę Parnicką z terenem obok dworca kolejowego. Widoczny po prawej stronie komin może należeć do znajdującej się w pobliżu fabryki mydeł Schindler & Muetzell.
Zaś centrum kadru zmieni się za około 20 lat – drewniany Most Nowy zostanie rozebrany, a bardziej na południe od niego (na cyplu wyspy w centrum) zostanie zbudowany Bahnhofbrücke, czyli Most Dworcowy. Wysadzony w końcówce II Wojny Światowej, następnie rozebrany i nieodbudowany. Jego pozostałości możemy dziś zobaczyć przy Bulwarze Elbląskim, obok kładki prowadzącej na Wyspę Przymoście. Kilka lat temu pozostałe ozdoby mostu zostały wyremontowane.

Zajrzyj w okolicę!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna – możesz ja kliknąć i oddalić widok, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook „Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!

Post na FB

Skomentuj na Facebooku!

Dodaj komentarz

Historyczny Szczecin