Powstańców Wielkopolskich / Apfel Alle

Powstańców Wielkopolskich 39 i restauracja pana Jahnke 

Zrób sobie pocztówkę! 🙂

Po co? Wyobraź sobie, że bohater dzisiejszego postu zapisał się na kartach szczecińskiej historii tym, że zrobił sobie kartkę pocztową ze swojej restauracji. Dwa lata późnej już ten lokal zajmował ktoś inny! Dzięki temu ta pocztówka po ponad 100 latach trafiła do internetu, a stamtąd do tego postu oraz krótkiego opracowania. Może po stu latach ktoś będzie miał w rękach... twoją... pocztówkę!

Jedno z miejsc w Szczecinie, które kiedyś wyglądało bardzo inaczej. Dziś jedziemy opisaną niżej ulicą i w sumie jest to taka trochę „przejazdowa” trasa w stronę Mieszka IMilczańskiejKolumba albo pętli tramwajowej. Dawniej była to ulica z kamienicami z widokiem na… cmentarz. Szczecin rozrastał się o kolejne podmiejskie wsie, miasteczka, osady. Wchłonął również część dawnego Pommerensdorf, czyli dzisiejszych Pomorzan. Gdy Szczecin „położy żelazną łapę” na tym regionie kawałek dalej na północ – trochę za wiaduktem kolejowym oraz na prawo od Placu Szyrockiego rozciągał się wciąż Fort Prusy. Nieodległy cmentarz centralny jeszcze nie istniał. Dziś zielony teren, w sumie las był wówczas… piaskarnią i żwirownią. Zero drzew. Na krótko przed decyzją o zniesieniu twierdzy i jej rozbiórce uznano, że teren przy dawnej Apfelalle zostanie przekształcony w cmentarz. Ulica Apfelalle, czyli aktualna Powstańców Wielkopolskich wiodąca od „tradycyjnego” Szczecina w stronę Pommerensdorf rozwijała się dynamicznie i obok Berlinerstraße (Mieszka I) stała się główną osią transportu do przyszłych fabryk oraz samego Szczecina, patrząc od południa. Nie licząc Oberwiek (Górnego Wiku), czyli Kolumba.
 
Na cmentarzu przy Powstańców Wielkopolskich zaprzestano pochówków w 1928 roku – zaczął służyć bardziej jako park, z wciąż jednak istniejącymi nagrobkami. Przekształcono go dopiero po wojnie, a jednym z ocalałych po nim budynków jest domek dozorcy, w niezbyt dobrym stanie. Wracając do kamienicy o adresie Powstańców Wielkopolskich 39, w 2023 roku podobniej jak od wielu dekad budynek jest w bardzo złym stanie. Jednak dawny jej mieszkaniec oraz przedsiębiorca – Fritz Jahnke – dał radę zapisać się na kartach historii za pomocą prostej pocztówki wydanej w bardzo krótkim okresie czasu, kiedy posiadał w kamienicy swoją restaurację…
A gdzie znajduje się miejsce z ręcznie kolorowanej pocztówki załączonej do galerii? Wyobraźcie sobie, że jedziecie od Placu Szyrockiego (od biurowca Piastów Office), zakręt, wiadukt kolejowy, w stronę szpitala, Milczańskiej oraz dalej w stronę elektrowni. Dawna Apfealle po prawej stronie miała ciąg kamienic. Nie wszystkie przetrwały do dziś, ale ta… dała radę 😉 Niestety przez wiele dziesięcioleci po wojnie nosiła na sobie ślady przedwojennej przeszłości. Stoi do dziś, to druga kamienica od skrzyżowania z Milczańską, od strony kierunku do centrum, numer Powstańców Wielkopolskich 39. Czy coś wiemy o rodzinie Jahnke? Trzeba powiedzieć, że było ich w przedwojennym Stettinie sporo, a najwcześniejsze osoby o tym nazwisku pojawiają się już w latach 40-tych XIX wieku. Rodzina o tym nazwisku oraz osoby urodzone z tym nazwiskiem w Szczecinie mieszkały tu do II Wojny Światowej. Właściciela widocznej restauracji znajdujemy w książce adresowej z 1902 roku, pojawia się tam Fritz Jahnke, na parterze kamienicy na dawnej Apfel Alle 39. W tym czasie powstała pocztówka z widokiem na jego restaurację, jednak już dwa lata później Fritz Jahnke opuszcza kamienicę i przenosi swój biznes pod inny adres. Od 1904 roku widnieje jako właściciel restauracji na parterze kamienicy o dawnym adresie Friedrichstraße 21 (parter), czyli na dzisiejszej Narutowicza. Niestety, kamienica do 2023 roku wciąż jest w stanie opłakanym…

Widzę BŁĄD, mam sugestię!
Ostatnia aktualizacja 7 miesięcy temu
Możesz zgłosić problem lub propozycję rozwinięcia guzikiem poniżej lub dołącz do nas na forum dyskusyjnym. 

Zajrzyj w okolicę postu!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!

Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Kliknięcie w ikonę pokaże Ci miniaturę i tytuł.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

1 komentarz

  1. Kondratowicz Bogumił

    Gratuluję pocztówki z Pomorzan, są to niezwykle rzadkie rarytasy na rynku pocztówkowym.( też trochę posiadam)
    Bardzo fajna strona historyczna Szczecina.Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Historyczny Szczecin