Kückenmuhler Anstalten

Predigerseminar Kückenmühler, Seminarium Kaznodziejów w Kückenmühler 

Dawne stowarzyszenia i seminaria...

Część mieszkańców Szczecina wie, że dawny kompleks Kückenmühler Anstalten przy ulicy Broniewskiego to zakłady opiekuńcze. Nie tylko. Twórcami i prowadzącymi ten kompleks byli przedstawiciele kościoła - działała też szkoła duchownych. Co o niej wiemy?

Seminarium Pommersche Evangelische Kirche (Pomorskiego Kościoła Ewangelickiego) pierwsze nauki duchownych rozpoczął w kwietniu 1923 roku na terenie kompleksu Kückenmühler Anstalten. Dziś to kompleks starych budynków przy ulicy Broniewskiego. Seminarium zostało przeniesione do Szczecina z Johannesstift Berlin-Spandau. Ówczesny dyrektor instytutu Kückenmühler, Paul Karig,mając na uwadze finansową korzyść z wynajmu pustych domów i mieszkań, podnajął w styczniu 1923 roku dom przy kościele (okolice Broniewskiego 14) dla Hoher Rat der Evangelischen Kirche (Wyższa Rada Kościoła Ewangelickiego). Dom nie był w idealnym stanie, w ramach współpracy miał być stopniowo odnawiany, jednak mimo podjętych działań (planów, projektów) po pięcioletnim okresie wynajmu przeniesiono szkołę do lepszego techniczne domu nr 23 (Broniewskiego 8 ). Seminarium na terenie kompleksu działało do końca sierpnia 1939 roku, kiedy budynki przejęto na potrzeby szpitala wojskowego i przygotowań do wojny.

Kückenmühler Kreis” (Koło Kückenmühler) kierowane było przez wymienione postacie: Martin Albertz (1923-28) , Friedrich Walcker (1928-31), Otto Haendler (1931-34), Hans Novdmann (1935-39). W 1928 roku został powołany również inspektor studiów Günter Besch (1928-39). Nauka była prowadzona dla małych grup w formie kursów cyklicznych. Kierownicy wraz ze swoimi rodzinami zamieszkiwali na terenie kompleksu Kückenmühler Anstalten. Więcej na temat tego kompleksu w poniższym tagu lub kategorii.

Widzę BŁĄD, mam sugestię!
Ostatnia aktualizacja 1 rok temu
Możesz zgłosić problem lub propozycję rozwinięcia guzikiem poniżej lub dołącz do nas na forum dyskusyjnym. 

Zajrzyj w okolicę postu!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!

Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć “Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Kliknięcie w ikonę pokaże Ci miniaturę i tytuł.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Dodaj komentarz

Historyczny Szczecin