Forteczny Stettin

Przed osiedlem, przed Biedronką, czyli Prioviantamt 

Była to część kompleksu poświęcona zaopatrzeniu- tzw. Prioviantamt – wg planów były tam między innymi kuchnie, piekarnia, magazyny na żywność oraz kotłownia. Niestety dziś ten narożnik nie istnieje. A szkoda, takie budynki dobrze adaptuje się na sklepy na parterze i mieszkania od strony wewnętrznej kwartału. Do niedawna znajdował się tu sklep Biedronka, jeszcze w oryginalnym budynku.
Można zapytać – czy to na pewno zabytek? Wielu właśnie nie rozumie definicji zabytku 😉

Dawny Proviantamt, czyli część garnizonu Stettin

I to tyczy się całej masy „pseudoaktywistów”. Z starej kamienicy bez żadnego znaczenia historycznego lub jakich w Szczecinie są jeszcze setki, jak nie tysiące robi się zabytek. Tymczasem obiekty unikatowe, jedyne w swoim rodzaju, często starsze od kamienic, o jakie walczą „pseudoaktywiści” są kompletnie pomijane. Budynek o zabytkowej wartości zniknął w 2017 roku. W przeciwieństwie do setek typowych kamienic jakich jeszcze w mieście jest dużo, budynków dawnego garnizonu dużo nie ma, a niestety nie wszystkie są w dobrym stanie.

Była Biedronka, jest narożnik osiedla

Część drzew traktu Narutowicza rośnie do dziś, jednak są to drzewa bardzo bardzo bardzo stare. W miejscach gdzie zielony trakt się przerzedził, co może być szokujące dla prozielonistów w Szczecinie, dosadzono nowe. Na miejscu dawnego oddziału zaopatrzenia garnizonu powstała kamienica, którą postawiła firma Calbud. Szokujące dla niektórych może być to, że nowa „kamienica” ma parking podziemny. Na narożniku obok znajduje się też trawnik na dachu oraz jakaś forma „ogródka” z ławkami. Taaaaak… dobrze czytasz… na dachu 😃
Z jednej strony należy zadać pytanie – czy wyburzanie obiektów o wartości historycznej i faktycznie zabytkowej było słuszne, czy nie słuszne? Bo patrząc na argument „przeciw” – zniknął obiekt wartościowy historycznie. Patrząc na argument „za” – nowy obiekt dość dobrze komponuje się z resztą, a dawny oddział zaopatrzenia, jako jeden z ostatnich obiektów tego sektora wyglądał dziwnie pośród powstających po wojnie obiektów. Ostatecznie powstał narożnik o ceglanej stylistyce zewnętrznej, raczej niezbyt krzykliwy, a dość klimatyczny.
Jak sądzicie?
Fotografia dawna pochodzi z publikacji wydanej w 1895 roku, kolejne dwie fotografie z Google Earth.

Możesz dołączyć do grupy Facebook! Post o powyższej treści znajdziesz klikając w ikonę!
Prócz tego znajdują się tam inne nieopublikowane na stronie posty.
Podziel się postem ze znajomymi!

Historyczny Szczecin