Arkońska / Eckerbergstraße

Przedwojenny mecz międzynarodowy na stadionie Arkonii 

Największy mecz na dawnym Arkońskim?

Bardzo możliwe! Według dawnej prasy na stadion przy ulicy Arkońskiej ściągały tysiące kibiców. Dzięki wycinkom dawnej prasy znane są nazwiska piłkarzy, a także istnieje fotografia pod świetnym kątem - z jednej strony ukazuje grających, z drugiej w tle zdjęcia widać "niespodziankę".

W dodatku ilustracyjnym Süddeutsche Woche do Neuen Augsburger Zeitung znajdujemy ciekawą informację oraz niezwykłą fotkę! Kojarzycie może dzisiejszy Stadion Arkonii przy ulicy Arkońskiej? Rzut beretem od Arkonki? No przecież! Każdy kojarzy! Nawet ja tam piłkę kopałem! Tradycyjnie zabiorę Was w przeszłość. Mamy rok 1935. W Niemczech władają „brunatni”, a świat za kilka lat zmieni się całkowicie. Jesteśmy w dzisiejszym Lasku Arkońskim, czyli dawnym Eckerberger Wald. W pobliżu ma miejsce jedno z większych wydarzeń dla tej okolicy – od dawnej Falkenwalderstraße oraz Eckerbergerstraße czyli Wojska Polskiego i Arkońskiej ściągają tłumy ludzi. Uznajmy, że tylko tu spacerujecie. Jest niedziela. 15 września 1935 roku, godzina lekko przed 16. Mijacie pętlę 3-ki. Nie znacie miasta i pytacie przypadkowego przechodnia skąd tu taki ruch. Co się dzieje?! Młoda para odpowiada Wam dziwnym językiem „me läheme mängule„. Brzmi jakby młody mężczyzna bełkotał po pijaku, a dziewczyna tylko uśmiecha się na Waszą reakcję. Jest tylko jedno miejsce gdzie takie tłumy mogą się zmieścić. To dawny stadion Richard-Lindemann-Sportplatz, który powstał w 1923 roku, na którym rozgrywki prowadzi tutejszy Stettiner SC.
Na pewno jest jakiś mecz!

Mecz Niemcy Estonia na dawnej Arkonii

Wśród gęstniejącego tłumu, gdy docieracie pod stadion słychać jedno nazwisko – niemieckiego selekcjonera reprezentacji narodowej. Jest nim Otto Nerz. Chodzą plotki, że na ławce rezerwowych siedzi Hans Kutz, piłkarz dokładnie tego klubu, do którego należy stadion – Stettiner SC. 

 

Mówi się, że stadion mógł pomieścić nawet 30 000 osób, gdy ten istniejący do niedawna mógł pomieścić podobno 9000. Pytacie o bilety i uznajmy, że cudem dostajecie się na południową trybunę, tuż obok ówczesnej loży VIPów. Estończycy dostają solidnego łupnia. Szwedzki sędzia Erik Malström daje sygnał do rozpoczęcia meczu. Mija sześć minut i do siatki Estończyków piłkę wbija Edmund Malecki. W 33-ciej minucie Wilhelm Simetsreiter. 

 

Estończycy próbują się otrząsnąć, ale już w 46-tej znów piłka wpada w ich bramkę, gola strzela Josef Rassingberg. W 65-tej minucie ponownie Simetsreiter, a na koniec w 81-szej Ludwig Damminger. Węgierski trener Estończyków Mally Antal zakłada ręce na głowę. Miny drużyny gości musiały być smętne, gdy na trybunach siedziało około 20 000 kibiców. W niektórych dzisiejszych publikacjach mówi się o 30 000, jednak kwotę 20 000 podaje ówczesna prasa, co jest najbardziej wiarygodne. 

 

Na chwilę przed ostatnim golem widzicie obok fotografa, który robi widoczne zdjęcie. W górze estoński bramkarz i kapitan Evald Tipner, po prawej napastnik Ludwig Damminger, po lewej kapitan drużyny niemieckiej Karl Hohmann, a obok niego Edmund MaleckiSiedzicie w zadumie i dopiero zauważacie, że w tle nad lasem widać wyraźnie Quistorpturm, czyli Wieżę Quistorpa i wsadzacie między bajki wszystkie pierdoły o tym, że po jej odbudowaniu nie byłoby z niej nic widać.

Widzę BŁĄD, mam sugestię!
Ostatnia aktualizacja 1 rok temu
Możesz zgłosić problem lub propozycję rozwinięcia guzikiem poniżej lub dołącz do nas na forum dyskusyjnym. 

Zajrzyj w okolicę postu!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!

Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Kliknięcie w ikonę pokaże Ci miniaturę i tytuł.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Dodaj komentarz

Historyczny Szczecin