Brama Portowa / Berlinertor

Przy Bramie Portowej w Szczecinie 

Za rok tło zniknie z powierzchni ziemi...

Załączoną kartkę pocztową wysłano z Dąbia (dawnego Altdamm) 27 września 1942 roku. Rok później całe widoczne tło w pocztówce obróci się w gruzy. Dzisiaj z całego kadru przetrwała tylko Brama Portowa widoczna w centrum. Kim byli spacerowicze obok? Nigdy się nie dowiemy...

Brama Portowa w Szczecinie to jeden z najbardziej charakterystycznych zabytków w mieście. Z portem mająca niewiele wspólnego, bo jej oryginalna nazwa brzmi inaczej – była to Brama Berlińska – z racji powojennych decyzji musiała patrona zmienić. Dlaczego berlińska? Bramy często nosiły nazwę związaną z miastem, do którego następnie prowadziły – dobrym przykładem jest dawna Brama Anklamska, czyli prowadząca w stronę niemieckiego Anklam. Dzisiaj to Brama Królewska, również nosząca taką nazwę (Königstor) przed wojną, ale po zmianie z nazwy wcześniejszej. Jako ciekawostkę można dopisać, że w innych miastach znajdowały się i do dziś znajdują bramy szczecińskie – mimo zmian granicy do dziś możemy zobaczyć Stettinertor w niemieckim Prenzlau i Gartz.

Na załączonej pocztówce oraz zbliżeniach widzimy szczecińską Bramę Portową w połowie lat trzydziestych, w czasach gdy wejście przez bramę zostało „udrożnione”. Skąd takie określenie? Wcześniej przód bramy był zamknięty, a raczej „zaplombowany” przez istniejącą tam Fontannę Amfitryty, którą rozebrano w 1932 roku. Wśród miejskich opowieści pojawia się wątek dewotek, którym nagość postaci Amfitryty miała przeszkadzać. Jest w tym ziarno prawdy, bo niektóre nagie rzeźby i fontanny przykrywano w innych miastach w latach dwudziestych i trzydziestych na czas różnych uroczystości. W Szczecinie raczej mowa była o przebudowie placu przed fontanną, który w starym założeniu utrudniał komunikację i przejazd coraz popularniejszym samochodom.

W tle po prawej stronie możemy dostrzec napis „Theil”, był to duży narożny dom handlowy z ubiorem który prowadził Franz Thiel. Konkretniej według ogłoszeń prasowych można było tam kupić buty, pończochy, skarpety, pantofle, spodnie, kurtki oraz naprawić obuwie. Warto zwrócić uwagę na teren przed Bramą Portową. W miejscu dzisiejszych drzewek po prawej, od Posejdona, dawniej mieliśmy żywopłot, trawnik znajdował się w miejscu aktualnego chodnika, a aktualny prostokąt z krzewami był chodnikiem przed wojną. Zieleń w tym miejscu zmieniała się przez ostatnie ponad 100 lat – wielu drzewek, które widzimy na początku wieku nie dostrzeżemy w kolejnych dziesięcioleciach. Później zobaczyć możemy kartki pocztowe, na których nawet przed samą bramą – gdzie dziś jest chodnik – znajdowały się sadzonki. Następnie już ich nie ma. Prawdopodobnie nie przyjęły się. Ba! Dwukrotnie… Zmiany przyniosła też II Wojna Światowa oraz lata powojenne – wielu z starszych mieszkańców nie chce pamiętać, że trakt od Bramy Portowej do Placu Zwycięstwa dalej był odsłonięty, a dziś po prawej patrząc na Bramę można usiąść w cieniu na ławeczce przy „powielaczu”.

Zajrzyj w okolicę!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!

Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook „Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!

Post na FB

Skomentuj na Facebooku!

Dodaj komentarz

Historyczny Szczecin