Plac Żołnierza / Königsplatz

Przy dawnej kasie oszczędnościowej 

Czyli przed bramą i przed ogrodami.
Paaaanie?! Jakie ogrody?! Toż to były budynek PZPR! Taaa… Klasycznie nagłówek ma pobudzić do ciekawości 🙂 Niektórzy wierzą w to, że jest powojenny i zbudowała go władza ludowa! 😉 Zaskoczenie, ale dzisiejszy budynek Sądu Rejonowego przy Placu Żołnierza to gmach przedwojenny. Tu na pocztówce z końca lat 30tych. Budynek powstał niewiele wcześniej w stosunku do “cyknięcia” tej fotki, a kadr z budowy znajdziecie tutaj:
https://www.facebook.com/…/Szcze…/posts/928864544416566/

Gmach Städtische Sparkasse zu Stettin

Przed powstaniem gmachu Sądu Rejonowego, a dawnej szczecińskiej miejskiej kasy oszczędnościowej (Städtische Sparkasse zu Stettin) znajdował się tu kompleks Bramy Młyńskiej oraz jej barbakan. Zamiast dzisiejszego sądu, patrząc od Staromłyńskiej wyobraźcie sobie ceglaną bramę, przed nią pomost oraz barbakan. Ciężko sobie wyobrazić? No to klik tutaj:
https://www.facebook.com/…/Szcze…/posts/931152110854476/

Pomnik starego Fryca

Jej pozostałości odkryto w momencie brutalnej wycinki dawnych ogrodów komendantury twierdzy.
Fotografia ma też sporo ukrytych sekretów. Po lewej stronie zdaje się, że stoi coś kamiennego, jakaś kolumna, nie? To nie fragment bramy lub przejazdu. 
To cokół pomnika tzw. “starego fryca”, czyli Fryderyka II Wielkiego. Początkowo stał właśnie przy ogrodach komendanta, potem je brutalnie ścięto, a monument przesunięto. Dla “prawdziwych” może być szokującym fakt, że pomnik autora rozbiorów Rzeczpospolitej stoi dziś odremontowany i zadbany w pobliskim muzeum 😉
By lepiej zauważyć gdzie pierwotnie stał monument, możemy zobaczyć to w innej koloryzacji:
https://www.facebook.com/…/Szcze…/posts/778368889466133/
 
Drugim sekrecikiem są rzeźby. Gdy wchodzimy do dzisiejszego Sądu Rejonowego pod napisem u góry jest pusto, jednak gdy wisiał tam napis Städtische Sparkasse zu Stettin (Szczecińska Miejska Kasa Oszczędnościowa) nad wejściem znajdowały się trzy kilkumetrowe rzeźby. Wiemy kto je wykonał. Pisałem o nich tutaj:
https://www.facebook.com/…/Szcze…/posts/919441212025566/
Gdzie rzeźby podziały się po wojnie? Tego niestety nie wiem. Stały jeszcze po wojnie – są widoczne na fotografiach z wczesnego PRLu. Znikają jednak w latach 50-60.

Poprawka?

Kliknij i daj znać!

Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook “Szczecin Znany i Historycznyklikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla Ciebie.

Post na FB

Skomentuj na Facebooku!

Historyczny Szczecin