Przez setki lat bliskie Szczecinowi Altdamm było osobnym miastem. Miało swoją administrację - ratusz przy dzisiejszej ulicy Emilii Gierczak. Budynek ten możemy podziwiać z wielu pocztówek, a nawet ryciny, która przedstawia go w jeszcze dawniejszej formie. Niestety ratusz w Altdamm, dzisiejszym Dąbiu nie przetrwał okresu II Wojny Światowej, podobnie jak ogromna część zabudowy tej części miasta.
W tej ciekawej pocztówce, której kadr wykonano w wysokiej jakości widzimy praktycznie samą historię – wbrew pozorom nie istnieją nawet drzewa znajdujące się na fotografii. Dlaczego? Kadr ten wykonano przed niewielkim “remontem” placu. Na pocztówce widzimy dawny ratusz w Altdamm, dziś to szczecińske Dąbie i jego ówczesne “serce”. Ratusz w Dąbiu znajdował się na skwerku, pomiędzy ulicą Emilii Gierczak oraz Otwocką. Po lewej stronie mamy dzisiaj Mianowskiego, a po prawej niewielki parking. Dawniej ulica z której autor fotografii “popełnił” to zdjęcie nazywała się Lange Straße. Tutaj należy zaznaczyć, że chodzi o Lange Straße w Dąbiu. W Szczecinie ta nazwa dotyczyła innej ulicy. Fotografia ukazująca ratusz w przedwojennym Dąbiu pozwala nam nawet odczytać godzinę – była prawdopodobnie 11:25. Przed gmachem istniał pomnik pamięci poległych w I Wojnie Światowej, tutaj w wielkim detalu.
Lokalizację oraz miejsce, w którym stał ratusz w Altdamm możecie obejrzeć w innych postach, które publikowane były na grupie, pod poniższymi linkami:
- https://www.facebook.com/groups/SzczecinZnany/posts/617077228928634/ – inne fotografie, pocztówki, mapa i rycina ratusza
- https://www.facebook.com/groups/SzczecinZnany/posts/722198941749795/ – autorska i ręczna koloryzacja innego kadru na ratusz w Altdamm
- https://www.facebook.com/groups/SzczecinZnany/posts/1005071803462506/ – plac przed ratuszem już po “remoncie”
Ciekawostką jest wątek drzew, które zdobią kadr po bokach. Okazuje się, że rosnące dziś drzewa po bokach pozostałości po ratuszu nie są tymi, które widzimy na fotografiach do momentu “przebudowy”. Niemcy postanowili drzewa wokół ratusza wyciąć i krótko przed wojną zasadzić tam nowe. Te w części mogły przetrwać do dziś, chociaż na fotografiach ruin ratusza nie są wyraźnie widoczne. Dziś jak złowieszczy chichot historii miejsce przed ratuszem “zdobi” pomnik poświęcony tym, którzy “wyzwalali” Dąbie. Jeden z obiektów, który powinien być natychmiast zdemontowany. Wyzwolenia nigdy nie było, a efekty tego wyzwalania widzimy wokół – z oryginalnego Altdamm zostało niewiele. Winić wojny za to nie można, ale winić monument, który nie ma nic wspólnego ze swoim przekazem, owszem. Przynajmniej miejsce do dziś jest w miarę zielone 🙂
Oryginał pocztówki znajdujący się w mojej kolekcji nie został nigdy wysłany – to tzw. kartka bez obiegu. Wiemy jednak, kto ją sprzedawał lub kto wykonał jej fotografię. Na odwrocie oryginału odnajdziemy stopkę wydawnictwa, była to firma zajmująca się książkami i papiernictwem, jaką prowadził Friedrich Handt. Ten zaś był mieszkańcem dawnego Altdamm, dzisiejszego Dąbia. Swój sklep miał w 1930 roku przy przedwojennej Lange Straße 31. Dzisiaj to ulica Emilii Gierczak, obok skrzyżowania z ulicą Dziennikarską. Pan Friedrich Handt miał dosłownie “rzut beretem” do uwiecznionego na pocztówce kadru. Dzięki dawnym księgom adresowym wiemy, że pan Friedrich Handt prowadził swój sklep do ostatnich lat II Wojny Światowej oraz założył swój biznes w 1909 roku. Jeżeli w jego biznes miał 36 lat w 1945 roku pan Friedrich musiał być już starszym człowiekiem w momencie zakończenia II Wojny Światowej. Prawdopodobnie jak wielu mieszkańców opuścił Dąbie w 1945, przed wkroczeniem do miasta Armii Czerwonej, która niemal zrównała stare Dąbie z ziemią. Z jego sklepu oraz kamienicy, w której się mieścił na powierzchni ziemi nie pozostało praktycznie nic.
Zajrzyj w okolicę!
Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna – możesz ja kliknąć i oddalić widok, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć “Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę.
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.
Poprawka?
Kliknij i daj znać!
Możesz znaleźć ten post na naszej grupie Facebook “Szczecin Znany i Historyczny” klikając na ikonkę po prawej stronie. Prócz tego postu znajdziesz tam wiele innych, które nie są publikowane na naszej stronie. Masz coś ciekawego w temacie historii Szczecina? Nasza grupa to właśnie miejsce dla kogoś takiego jak Ty!
Post na FB
Skomentuj na Facebooku!