Zdroje / Finkenwalde

Restauracja Buchheide Baude przy Jeziorze Szmaragdowym 

Zróbmy małe "poof" z kolejnej lokalizacji!

Wędrując obok jeziora Szmaragdowego znajdziemy masę ciekawych miejsc - samo jezioro, polanę Widok, dawny Katharinenhof (Zajazd Szmaragd), most po kolejce odkrywkowej, czy kompleks tuneli pod okolicznym wzgórzem. Zajść możemy też na pozostałości po Wieży Barsela lub restauracji Finkenwalder Höhe. Tuż obok stała jeszcze jedna - właśnie ta, której zarysy historii są w tym poście!

Prawobrzeże pełne jest miejsc do spacerów, ciekawostek historycznych oraz świetnie nadaje się na wyprawę – zieleń, cisza, spokój i wymagające wysiłku wzgórza. Dla osób, które nie chcą podróżować daleko od miasta jest jezioro Szmaragdowe z masą lokalizacji wokół. Jedną z nich była restauracja „Buchheide Baude„, która stała obok polany z miejscami na ogniska. Z pobliskiego jeziora Szmaragdowego albo z nieistniejącej Finkenwalder Höhe zachowało się sporo pocztówek – z tej restauracji niewiele, stała trochę na uboczu tych najpopularniejszych kadrów do dawnych fotografii. Słowo „baude” tłumaczyć możemy na różne sposoby – najprostszym jest po prostu domek, z innej strony tym słowem określano schroniska i domy znajdujące się na zboczach gór. Nazwa „Buchheide Baude” oczywiście nawiązuje też do tego, że restauracja znajdowała się na krańcu zbocza szczecińskich „gór” czyli Wzgórz Bukowych. Opisywaną kawiarnię znaleźlibyśmy pomiędzy miejscami na ogniska (Polana Słoneczna), a ulicą o nazwie Kopalniana. Możemy też narysować trójkąt – Polana Słoneczna, Kopalniana i Zajazd Szmaragd. Opisywana restauracja Buchheide Baude znajdowała by się na północnej części tego trójkąta. Dla lepszego rozeznania można użyć galerii lub mapy lokalizacji pod postem.

Arno i Frieda Fuhrmann

Biznes był przypisany do dawnego adresu Weg zu Finkenwalder Höhe, Buchheidebaude – czyli do ścieżki do innej restauracji, która znajdowała się na zboczu górki obok. Dla biznesu państwa Furhmann było to (można podejrzewać) mało atrakcyjne. Ich adres w księgach wskazywał na ścieżkę prowadzącą do możliwej… konkurencji. Jednak w przeciwieństwie do sąsiedniej Finkenwalder Höhe ich biznes oferował również pokoje gościnne – pani Frieda Führmann występuje jako właścicielka pokojów. Pan Arno Führmann występuje jako kupiec i oberżysta. Imię Arno jest o tyle ciekawe, że przez lata pan Führmann nie jest zapisywany jako „Arnold” – można podejrzewać, że mógł urodzić się 28 lutego 1880 roku w Szczecinie, a jego rodzicami byli kupiec Gustav Adolf Fuhrmann oraz Mathilde Fuhrmann. Ówcześnie rodzice Arno żyli na dawnym Fishmarkt 4, czyli przy ulicy Targ Rybny. Kamienice te zostały zniszczone w trakcie II Wojny Światowej, jednak jeżeli Arno urodził się w 1880 roku, jego rodzice już prawdopodobnie zmarli. Jego rodziców nie znajdziemy pod tym adresem w 1943 roku. Arno Führmann nim stał się pracownikiem opisywanej Buchheide Baude był kupcem żyjącym na dawnej Stoltingstraße 32 (II piętro), czyli na dzisiejszej Błogosławionej Królowej Jadwigi w Szczecinie.

Możliwe, że nim jeszcze postała nazwa, która mamy na kartce istniała od 1934 roku nazwa „Haus von der Höhe”, który widnieje w nawiasie odwrotu pocztówki. Od 1934 Arno występuje już jako prowadzący taką lokalizację w Zdrojach. Pani Frieda Führmann dołączy do pana Arno rok później. Restauracja państwa Fuhrmann istniała do końca wojny – występuje w księgach z 1943 roku. Można podejrzewać, że została opuszczona przed marcem 1945 roku, gdy wojska sowieckie zaczęły zbliżać się do prawobrzeżnej części Szczecina. Również prawdopodobnie w marcu została wysadzona pobliska Wieża Baresela, o której przeczytać można w kafelku niżej. Powojenne losy restauracji niestety nie są mi znane.

Ciekawostki o fotografii lotniczej

Oryginał pocztówki nosi na tyle stempel z datą – 27 maja 1939 roku. W nagłówku nad miejscem na dedykację dla odbiorcy znajdziemy też tekst „Schönste fernsicht der Buchheide” (Najpiękniejszy widok na Buchheide) oraz stopkę autorów fotografii. Pocztówkę wydawała firma z Lipska, pod miejscem na dedykację widnieje napis Luftverkehr Strähle Schorndorf-Württ. Zachowało się też ciekawe logo – zbliżenie w galerii. Na nim odnajdziemy prawdopodobnie nazwę firmy, która wykonała kadry. Była to  Aero Bild Verlag Leipzig, którą prowadził Kurt Rothe. Sporo jego fotografii można znaleźć za pomocą Grafiki Google. 

Zmiany w linii lasu wokół Wieży Baresela

Warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden element fotografii lotniczej – las wokół wieży i znajdujących się wokół niej restauracji. Pomijając niewielki fragment jaki zajmowała restauracja Buchheide Baude lub inaczej Haus von der Höhe, a jaki dziś jest zarośnięty drzewami uwagę przykuwa strona wschodnia. Na pocztówce patrzymy w kierunku południowym. Obszar od ulicy Poległych, który następnie przechodzi w leśny trakt biegnący od południowej strony kadru, do Skórczej Góry jest na pocztówce łysy. Dziś tereny dawnych łąk i pól stanowi las. To, co może zszokować fanów teorii o tym, że przed 1945 rokiem Szczecin był pięknym zielonym miastem, a dziś nie jest (wg ich teorii) to odcinek od dzisiejszego Osiedla Kolorowych Domów (ulica Akwarelowa). Nieopodal tego osiedla znajdował się Młyn Środkowy (Mittelmühle).

Fotografie lotnicze oraz mapy pokazują nam, że praktycznie od tego młyna aż po Wieżę Baresela były łąki i pola, również po ulicę Batalionów Chłopskich. Mało tego, pobliski Cmentarz Zdroje przy ulicy Poległych również nie był mocno zadrzewiony, dziś leży niemal w lesie. By przerazić zwolenników teorii o dawnym pięknym zielonym mieście, które w rzeczywistości i zgodnie z faktami historycznymi zielone stało się dopiero po wojnie można cofnąć się o około 40 lat przed wykonaniem załączonej pocztówki – wtedy, pod koniec XIX wieku – las kończył się tuż obok Zajazdu Szmaragd, kilkadziesiąt metrów na zachód. Aktualnie od Zajazdu Szmaragd do końca lasu na zachodzie jest… ponad kilometr.

Widzę BŁĄD, mam sugestię!

Jeżeli chcesz zgłosić błąd albo rozwinąć? Użyj guzika poniżej, który prowadzi do formularza kontaktowego. Możesz też odnaleźć ten post na forum, w dziale Komentarzy do Artykułów.
Ostatnia aktualizacja 11 miesięcy temu.

Zajrzyj w okolicę!

Po prawej stronie znajdziesz mapę z lokalizacją omawianego tematu. To mapa interaktywna!

Możesz ja kliknąć i oddalić widok kółkiem myszy, co pozwoli Ci zobaczyć inne posty znajdujące się w tej okolicy. Możesz użyć „Mapy Historycznej” Szczecina, by zobaczyć ją w pełnej formie. Wiele postów znajdujących się w bliskiej odległości gromadzi się w grupy – je możesz rozdzielić kliknięciem na ikonę. Albo skorzystaj z tagów:

Travelers' Map is loading...
If you see this after your page is loaded completely, leafletJS files are missing.

Dodaj komentarz

Historyczny Szczecin